Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Badania archeologów w Nowym Objezierzu potrwają jeszcze około 10 dni. W tym czasie pobrane mają być próbki do badań: być może uda się odnaleźć kości, węgiel drzewny bądź fragmenty naczyń. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Badania archeologów w Nowym Objezierzu potrwają jeszcze około 10 dni. W tym czasie pobrane mają być próbki do badań: być może uda się odnaleźć kości, węgiel drzewny bądź fragmenty naczyń. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Naukowcy ze Szczecina, Gdańska i Poznania badają kręgi odkryte niedawno na polu w Nowym Objezierzu pod Chojną. Według pierwszych ustaleń, mogą to być pozostałości po rolniczych plemionach sprzed 7 tys. lat, czyli: zabytek klasy zero.
Zainteresowanie archeologów wzbudziły zdjęcia zrobione przez paralotniarzy, pokazujące kręgi w zbożu.

- Skojarzyły nam się bardzo mocno z obiektami z młodszej epoki kamienia czyli neolitu, są to obiekty typu "rondel". Są znane z Czech, z południowych Niemiec, na terenie Polski znanych jest kilka, ale tutaj, na Pomorzu Zachodnim były bardzo dużym zaskoczeniem, ponieważ jest to pierwszy tego typu obiekt aż tak wysunięty na północ - tłumaczy dr Agnieszka Matuszewska z katedry archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Archeolodzy zaczęli prace od badania ziemi georadarem przywiezionym przez naukowców z poznańskiego oddziału Państwowej Akademii Nauk. Według dotychczasowych ustaleń, obiekt ma średnicę około 120 metrów. Wytypowany jego fragment został odgrodzony, a w ruch poszły łopaty, którymi - centymetr po centymetrze - zdejmowane są kolejne warstwy ziemi.

Pierwsze znaleziska potwierdzają przypuszczenia naukowców; to pozostałości po ludziach mieszkających tu prawie 5 tys. lat przed Chrystusem.

- Mamy tu ludzi, którzy przywędrowali gdzieś z terenów środkowej Łaby: Halle, Drezno, tamte okolice. Poznać to po kształcie obiektu, który jest charakterystyczny, przeważnie są to koncentryczne rowy mające cztery bramy. A ta ma trzy. Identyczny jest koło Halle. Ceramika wskazuje, że mogli być stamtąd - podejrzewa koordynator prac, prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Badania archeologów w Nowym Objezierzu potrwają jeszcze około 10 dni. W tym czasie pobrane mają być próbki do badań: być może uda się odnaleźć kości, węgiel drzewny bądź fragmenty naczyń.

Równocześnie teren jest dokumentowany po to, by wpisać go na listę chronionych zabytków. Teren wykopalisk zostanie zabezpieczony i zasypany, by właściciel terenu mógł dalej uprawiać pole.

Archeolodzy wrócą w to miejsce, kiedy uda im się otrzymać dofinansowanie na dalsze - dużo droższe - badania.
- Skojarzyły nam się bardzo mocno z obiektami z młodszej epoki kamienia czyli neolitu, są to obiekty typu "rondel". Są znane z Czech, z południowych Niemiec, na terenie Polski znanych jest kilka, ale tutaj, na Pomorzu Zachodnim były bardzo dużym zaskoczen
- Mamy tu ludzi, którzy przywędrowali gdzieś z terenów środkowej Łaby: Halle, Drezno, tamte okolice. Poznać to po kształcie obiektu, który jest charakterystyczny, przeważnie są to koncentryczne rowy mające cztery bramy. A ta ma trzy. Identyczny jest koło

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty