Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Instalacja ma zatrzymać zrzut ścieków do Wisły. Fot. www.wody.gov.pl
Instalacja ma zatrzymać zrzut ścieków do Wisły. Fot. www.wody.gov.pl
Mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną w oczyszczalni ścieków „Czajka” - zgodzili się goście "Radia Szczecin na Wieczór".
Do awarii w oczyszczalni doszło 27 sierpnia. W rezultacie do Wisły każdego dnia wpływało 3 tysiące litrów ścieków na sekundę.

Marek Duklanowski, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie powiedział, że już dziś wiadomo, że skutki awarii będą katastrofalne dla środowiska.

- W zastoiskach mamy kożuchy brudu, w wielu miejscach jest piana, ta woda jest nieprzejrzysta w odróżnieniu od tego, co było wcześniej. Stoimy naprawdę u progu czegoś bardzo poważnego, najpoważniejszego być może od początku. Zatem wydaje mi się, że nazywanie tego katastrofą ekologiczną wydaje się być już uzasadnione - powiedział Duklanowski.

Prof. Zbigniew Witkowski, członek Polskiego Klubu Ekologicznego powiedział, że tymczasowe rozwiązanie, które zapewnił rząd nie rozwiązuje problemu oczyszczalni Czajka.

- Tam w Warszawie mamy niestety o tyle złą sytuację, że nie bardzo wiadomo co z tym zrobić. Nawet jeżeli to naprawimy, to wcale nie gwarantuje to, że sytuacja się na dłuższy czas poprawi, bo wygląda na to, że jest to w dużym stopniu wadliwa konstrukcja, która może doprowadzić do kolejnej katastrofy - powiedział Witkowski.

Członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego napisali, że za hipokryzję należy uznać określanie zdarzenia jako: zrzut kontrolowany przez władze miasta Warszawy.
- Wydaje mi się, że nazywanie tego katastrofą ekologiczną wydaje się być już uzasadnione - powiedział Duklanowski.
- Nawet jeżeli to naprawimy, to wcale nie gwarantuje to, że sytuacja się na dłuższy czas poprawi, bo wygląda na to, że jest to w dużym stopniu wadliwa konstrukcja, która może doprowadzić do kolejnej katastrofy - powiedział Witkowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty