Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Zdjęcia: Maciej Papke, Piotr Sawiński, montaż: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu czy szantażu ze strony Unii Europejskiej. Arcybiskup Andrzej Dzięga w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy humanitarnych.
Zdaniem arcybiskupa, każdy sposób pomocy drugiemu człowiekowi jest czymś dobrym.

- W dzisiejszym kontekście Europy myślę, że stało się coś niedobrego, że próbuje Unia Europejska przynaglać, przymuszać, przyspieszać pewne rzeczy. Dużo lepiej byłoby, gdyby dało się spokojnie i oddolnie zgłaszać inicjatywy, przygotowywać procedury i wtedy je realizować. Natomiast atmosfera przynaglania, pewnego przymusu czy szantażu spowoduje skutek wręcz odwrotny - uważa metropolita szczecińsko-kamieński.

Jak dodaje arcybiskup Dzięga, Kościół jest gotowy pomagać, ale państwo musi dbać o sprawy proceduralne.

- To jest bardziej kwestia jak to zrobić, jak poprowadzić procedury w sposób bezpieczny też dla państwa i dla pokolenia. Żeby z jednej strony uszanować autentycznie potrzebujących, a z drugiej uszanować nasz polski dom, żeby pozostał polskim domem - mówi arcybiskup.

Polski rząd decyduje się na pomoc ofiarom wojny na miejscu. W kwietniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przeznaczy ok. czterech milionów złotych na odbudowę domów dla rodzin w Syrii. Wcześniej zapowiedziała wsparcie kwotą 1,5 miliona złotych odbudowę i działalność szpitali w Syrii. Projekt ma być realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Caritas zgodził się na korytarze humanitarne. Ich idea polega na bezpiecznym transportowaniu samolotem niewielkich grup uchodźców, dzięki specjalnym wizom. W maju minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że "rozpatrujemy także możliwość przyjmowania na krótkie pobyty, rekonwalescencję - również do Polski - osób z terenu Syrii w ramach korytarzy humanitarnych".

Od października ubiegłego roku Caritas pomaga w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Każda z wybranych rodzin otrzymuje wsparcie półroczne na utrzymanie. Darczyńca wie, jakiej rodzinie konkretnie pomaga, dzięki informacji miejscowych oddziałów Caritas i Kościołów chrześcijańskich, które rozdzielają pomoc w Syrii i w Libanie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Piotr Kołodziejski. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Piotr Kołodziejski. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 5 komentarzy

Otóż to, bardzo wspaniały przekaz. Owszem, należy pomagać, ale zgodnie ze swoim sumieniem i według swojego uznania.
Tak, jak z niewolnika nie ma pracownika, tak i przymuszona pomoc odnosi skutek przeciwny do zamierzonego, a nie o to w tym chodzi.
Otóż to, bardzo wspaniały przekaz. Przystępując do Unii Europejskiej zgodziliśmy się na wspólne z nią działania.
WSPÓLNE.
A teraz pokazujecie UE fu.ka i dopowiada: ale wedle naszego widzimisie!
Dziengi płyną - cacy, uchodźcy - be.
I to na dodatek wbrew apelom papieża.
pomoc tak, ale tylko na miejscu. Tam należy ich wspierać i pomagać stanąć na nogi odbudowywać mieszkania, rolnictwo gospodarkę. Tutaj nic im takiej pomocy, Polska ma jasno określone zasady przyjmowania uchodźców i ich przyjmuje. I nie należy tego zmieniać tylko i wyłącznie dlatego, że nie zaspokojona pani kanclerz potrzebuje młodych syryjczyków czy innych nacji. A skoro UE nie potrafiła posadzić Sorosa za ściąganie terrorystów i wspieranie piractwa morskiego to niech się buja teraz. Od wejścia Polski do UE jesteśmy płatnikami netto, ani razu się to nie zbilansowało więc nie mamy żadnych zobowiązań wobec czegoś co nieustannie próbuje dostosować Polskę do potrzeb Niemiec.
I to jest biskup... Katolicki.... wstyd i czarna rozpacz!
Jestem bardzo ciekaw ile ze świętopietrza jakie płaci nasz kraj zostało przekazane na pomoc tym syryjczykom i innym ciapatym? Bo to, że caritas coś tam rzucił to najpierw wyłudził od ludzi i może jakieś 30% tej sumy trafiło do syrii.

Zobacz także

2024-03-28, godz. 12:22 Wielki Czwartek, czyli przypomnienie Ostatniej Wieczerzy Jezusa W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2024-03-28, godz. 08:01 Msza Krzyżma św. i poświęcenie olejów w katedrze Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył w czwartek o 10 Mszy Krzyżma Świętego w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To coroczna uroczystość, którą koncelebrują kapłani z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2024-03-25, godz. 06:00 "Na progu Paschy" - rekolekcje w katedrze Rekolekcje 'Na progu Paschy' rozpoczynają się w szczecińskiej katedrze. To już ostatnia okazja na duchowe przygotowanie do najważniejszych dla chrześcijan dni w roku. » więcej 2024-03-22, godz. 17:53 Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina Akademicka Droga Krzyżowa dziś na ulicach Szczecina. Początek o 20 na placu Lotników. Uczestnicy przejdą aleją Jana Pawła II na Jasne Błonia. » więcej 2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej 2024-03-15, godz. 18:28 Uczniowie i klerycy przedstawią ostatnie dni z życia Chrystusa Misterium Pasyjne przygotowali klerycy szczecińskiego seminarium wraz z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. » więcej 2024-03-10, godz. 08:58 Seminarium od środka. Młodzi szukają swojego powołania [ZDJĘCIA] Jak wygląda życie kleryków i seminarium od środka - tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół średnich, którzy przyjechali na 'Weekend powołaniowy' do szczecińskiego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. » więcej 2024-03-10, godz. 08:04 Radość w środku Wielkiego Postu Czwarta Niedziela Wielkiego Postu w Kościele Katolickim nazywana jest niedzielą Laetare, czyli Niedzielą Radości. Nazwa pochodzi od słów „Laetare, Jeruzalem' (raduj się, wesel się Jerozolimo). » więcej 2024-03-03, godz. 17:44 Wielkanocna Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Trwa zbiórka Trwają przygotowania do kolejnej edycji Wielkanocnej Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach. » więcej 2024-03-03, godz. 16:40 Biskup Zieliński: Staję do posługi, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi Biskup Zbigniew Zieliński odprawił pierwszą mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Decyzją papieża Franciszka, został on administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po tym, jak rezygnację złożył… » więcej
1234567