Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zatwierdził dekretem "Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej". Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zatwierdził dekretem "Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej". Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zatwierdził dekretem "Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej". To obowiązujące od 1 lipca zasady postępowania w relacjach z osobami poniżej 18. roku życia.
Dekret w szczecińskiej katedrze odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. dr Sławomir Zyga.

"Ufam, że niniejszy katalog dobrych praktyk przyczyni się do promocji i ochrony dzieci i młodzieży przed różnymi formami przemocy i wykorzystania, również poza środowiskiem kościelnym" – czytamy w dekrecie podpisanym przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego.

Od listopada 2018 roku działa zespół roboczy do spraw programu prewencji w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To właśnie ten zespół - do którego należą m.in. psycholog, seksuolog, przedstawiciel szkół katolickich i Caritasu - wypracował nowe zasady. W 7-osobowej grupie są zarówno księża, jak i osoby świeckie.

- To dotyczy również świeckich i wszelkich osób podejmujących działania duszpasterskie z ramienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Dotyczy to także wyjazdów pielgrzymkowych, kolonii dla dzieci, działań podejmowanych przez Caritas, szkół katolickich czy działalności katechetów - wylicza przewodniczący zespołu ks. dr Krzysztof Łuszczek, jednocześnie rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Dekret został odczytany pod koniec mszy św., podczas której wyświęcono nowych kapłanów.

Zasady w katalogu dotyczą relacji indywidualnych, grupowych i cyfrowych. W katalogu czytamy m.in. że w przypadku relacji indywidualnych „zabrania się zapraszania pojedynczo małoletniego do mieszkania na plebanii. W przypadku spotkań większych grup o takim spotkaniu powinni być poinformowani rodzice lub opiekunowie”.

W innym miejscu napisano: „Na plebanii powinno istnieć pomieszczenie do rozmów duszpasterskich (szczególnie z małoletnimi), które z jednej strony zapewnia warunki do swobodnej rozmowy a z drugiej jest transparentne” oraz: „Nie można przytulać, ściskać lub całować małoletniego”.

To kolejny krok w walce z pedofilią wśród duchownych. W maju bowiem metropolia powołał Zespół Prawny do przeglądu spraw z zakresu nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W archidiecezji jest też delegat do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którym jest ks. dr Sławomir Zyga.

Papież Franciszek w maju opublikował list: "Wy jesteście światłością świata", który zawiera przepisy o postępowaniu przy przestępstwach związanych z wykorzystywaniem małoletnich. Ma on usprawnić ściganie takich przypadków w całym Kościele powszechnym.

Przepisy zawarte w papieskim liście nakładają na konferencje episkopatu obowiązek ustanowienia dla każdego łatwo dostępnych procedur, w których można będzie powiadomić o przestępstwach seksualnych w Kościele. Nałożono na księży i zakonników obowiązek niezwłocznego zgłoszenia wspomnianych przestępstw biskupowi oraz miejsca, w którym je popełniono. Wyjątek stanowią informacje uzyskane podczas spowiedzi świętej.

List papieża to efekt lutowego spotkania przewodniczących konferencji biskupich z całego świata, przedstawicieli kurii rzymskiej, wyższych przełożonych zakonnych i ofiar wykorzystywania seksualnego. Spotkanie w Watykanie miało uświadomić przełożonym kościelnym dramat wykorzystywania osób małoletnich.

W czerwcu w Polsce z wizytą był abp Charles Scicluna, który od kilkunastu lat jest ważną postacią w walce z przypadkami wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim. Spotkał się również z polskimi biskupami.

W 2014 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła „Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią, poniżej osiemnastego roku życia”.

Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2020-05-31, godz. 08:12 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy czas Wielkanocy W niedzielę w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki czy Pięćdziesiątnica. Miało bowiem miejsce pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to też moment rozpoczęcia… » więcej 2020-05-24, godz. 14:34 Papież: jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa Papież powiedział, że wszyscy jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa. W Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego Franciszek zmówił południową modlitwę do Królowej Niebios, transmitowaną w streamingu z papieskiej biblioteki w Pałacu… » więcej 2020-05-23, godz. 13:23 Kilka tysięcy paczek dla seniorów i chorych W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej rozpoczyna się akcja pomocy żywnościowej organizowana przez Caritas. W paczkach będą produkty o długim terminie ważności. » więcej 2020-05-20, godz. 12:25 Papież: św. Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary Papież Franciszek powiedział, że święty Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary, który powierzał Bogu Kościół i całą ludzkość. » więcej 2020-05-20, godz. 09:54 Francuscy wierni z obawami czekają na wspólne nabożeństwa Francuska Rada Państwa nakazała rządowi zniesienie zakazu zgromadzeń w miejscach kultu. To gest wobec katolików, muzułmanów i wyznawców judaizmu, którzy obchodzą pod koniec maja swoje święta. » więcej 2020-05-18, godz. 20:14 "Jan Paweł II był ziarnem rzuconym w dzieje Polski, Kościoła i świata" Był ziarnem dziejów Polski i świata - powiedział o św. Janie Pawle II w setną rocznicę jego urodzin metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. » więcej 2020-05-18, godz. 17:45 Premier: Jan Paweł II zmienił historię świata Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o wpływie, jaki Jan Paweł II wywarł na losy świata. » więcej 2020-05-18, godz. 16:10 Para prezydencka oddała hołd Janowi Pawłowi II [ZDJĘCIE] W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą odwiedził Wadowice. » więcej 2020-05-18, godz. 08:59 Hymn, który pomógł zbudować kościół To pierwszy kościół, którego patronem został Jan Paweł II zaraz po tym, gdy ogłoszono go błogosławionym. Konsekracja świątyni w Śniatowie odbyła się dwa tygodnie po beatyfikacji papieża Polaka w 2011 roku. Jej budowa była możliwa… » więcej 2020-05-18, godz. 07:42 Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Urodziny św. Jana Pawła II W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka. » więcej
1234567