Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wydarzenia aktualne

Bogdan Narloch – organista. Koncert Grünebergowski w kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. [Jan Olczak]
Bogdan Narloch – organista. Koncert Grünebergowski w kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. [Jan Olczak]
W Kościele Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach od blisko pięciu lat organizowane są koncerty popularyzujące twórczość i dorobek szczecińskiego rodu Grünebergów, budowniczych instrumentów muzycznych. Cykliczne spotkania odbywają się dzięki remontowi ponad 120-letnich organów Barnima Grüneberga, które odrestaurowano w 2015 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Ryszarda Szymanika i Rady Parafialnej oraz Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów "Academia", a także Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie-Dąbiu. Instrument wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego. Obecny proboszcz parafii ks. Piotr Kurzaj kontynuuje to dzieło współfinansowane przez Gminę Miasto Szczecin. Podczas pierwszej niedzieli adwentu (1.12.2019) na organach grali: Bogdan Narloch, światowej sławy organista i studenci Akademii Sztuki w Szczecinie z Wydziału Instrumentalnego ze specjalnością Muzyka Kościelna. Wśród licznie zgromadzonych słuchaczy Koncertu Grünebergowskiego była również Dorota Zamolska.
Jadwiga Rappé – alt. Fot. [Andrzej Świetlik, comons.wikimedia.org.]
Jadwiga Rappé – alt. Fot. [Andrzej Świetlik, comons.wikimedia.org.]
W 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiały jego cztery "Litanie Ostrobramskie". Wśród solistów wystąpiła jedna z najwybitniejszych śpiewaczek na świecie Jadwiga Rappé (alt), uczennica słynnej prof. Zofii Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Artysza.
Jest śpiewaczką operową i oratoryjno-kantatową wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności. Dysponuje również ogromnym repertuarem pieśniarskim. W swoim repertuarze posiada wszystkie Dzieła Gustava Mahlera z partiami pisanymi na głos altowy. Jest zapraszana do prawykonań utworów współczesnych, jak m.in. "Siedem bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego, "Missa pro pace" Wojciecha Kilara, czy "Czarodziejska Góra" Pawła Mykietyna.
Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii "Pierścień Nibelunga" Ryszarda Wagnera. Artystka kreowała ją podczas produkcji premierowych m.in. w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden, Operze Królewskiej w Brukseli, czy w Grand Theatre w Genewie. Z wielkim powodzeniem wykonała też partie Gei w "Daphne" i Klitemnestry w "Elektrze" Ryszarda Straussa m.in. na scenach Deutsche Oper w Berlinie i Opera du Rhin w Strasburgu.
Dyskografia śpiewaczki obejmuje 52 płyty nagrane dla wiodących wytwórni na świecie. Wiele nagrań z jej udziałem uzyskało prestiżowe nagrody i wyróżnienia m.in. "Grammy" i "Orphee d'Or".
Jadwiga Rappé jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Gdański. Po gorąco oklaskiwanym koncercie w Szczecinie, z artystką spotkała się Dorota Zamolska.
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W 2020 roku po raz pierwszy poznamy laureata Nagrody Literackiej "Jantar". Wyróżnienie będzie przyznawane za najlepszą książkę województwa każdego roku jesienią, prawdopodobnie podczas Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni" w Książnicy Pomorskiej. Ma obejmować wszystkie gatunki literackie: prozę, poezję, reportaż, biografię, esej i szeroko rozumianą humanistykę. Przyznawać ją będzie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz:
W jury znaleźli się:
1. Halina Lizińczyk - redaktorka Polskiego Radia w Szczecinie, długoletnia szefowa redakcji literackiej, autorka wielu recenzji i szkiców literackich publikowanych na lamach prasy.
2. Anna Łozowska-Patynowska - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, stopień naukowy otrzymała na Uniwersytecie Gdańskim, autorka publikacji, związanych z polską literaturą współczesną.
3. Piotr Krupiński - dr hab., prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, specjalista w zakresie literaturoznawstwa, laureat Zachodniopomorskiego Nobla za monografię literacką.
4. Tomasz Mizerkiewicz - prof. dr hab., pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, badacz literatury polskiej XX i XXI wieku, krytyk literacki komentujący współczesną polską literaturę.
5. Leszek Szaruga - prof. dr hab., przez wiele lat związany jako wykładowca z Uniwersytetem Szczecińskim, dziś na Uniwersytecie Warszawskim, krytyk literacki, prozaik, poeta i tłumacz.
Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł i statuetkę. Termin zgłoszeń to 28 lutego 2020 roku.

Rozmowy o książkach

Prof. Zbigniew Mikołejko, fot. [TRAFO]
Prof. Zbigniew Mikołejko, fot. [TRAFO]
"Konrad Wojtyła jest poetą fascynującym. Mimo całej nowoczesności form, pomysłowości językowej przedestylowanej przez twórczość Białoszewskiego, czyli z różnymi operacjami na języku, podsłuchańcami, narracjami niby potocznymi, kawałkami słów, paradoksami, przy całym tym sicie Białoszewszczyzny, jest to poeta romantyczny" - tak 22 listopada 2019 roku w szczecińskim TRAFO mówił Zbigniew Mikołejko (filozof i historyk religii, eseista, poeta, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie).
Wojtyła promował tam swój pierwszy wybór wierszy zatytułowany "Pod czerwień. 111 wierszy", który zbiera 100 utworów z wszystkich siedmiu dotychczasowych tomów autora. Znaleźć w niej można również 11 premierowych tekstów. Posłowie do tej książki napisał właśnie Mikołejko, który przekonywał, że Konrad Wojtyła to autor ważny, który wymaga starannego oglądu. Jak dodawał: "to jedyny polski poeta swojego pokolenia, który zgłębia tematy najpoważniejsze. To najważniejszy dziś dziedzic polskiego romantyzmu...".
Z prof. Zbigniewem Mikołejko o twórczości Konrada Wojtyły rozmawia Małgorzata Frymus.

Relacje teatralne

fot. [Teatr Współczesny w Szczecinie]
fot. [Teatr Współczesny w Szczecinie]
Dziś (8 grudnia) premiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Na dużej scenie będzie inscenizacja "Kaspara Hausera" na podstawie powieści Jakuba Wassermanna o tym samym tytule.
Jak czytamy na stronie Teatru Współczesnego: "Historia Kaspara Hausera, nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego "sierotą Europy", w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany… Zabawka, kuriozum, obiekt badań. Przeznaczenie Kaspara Hausera spełniło się na oczach sytych i zadowolonych mieszczan, niedopuszczających do siebie myśli, że to oni byli tak naprawdę sprawcami popełnianych na nim zbrodni. W historii sprzed 200 lat spróbujemy odszukać zapowiedź losu milionów ludzi XX i XXI wieku – uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, których wciąż przybywa".

Galeria gwiazd

fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
Piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta. Pochodzi z Podkarpacia. W 1965 roku z Tadeuszem Nalepą współtworzył zespół muzyczny (jako solista) nadając mu kontrowersyjną na owe czasy nazwę "Blackout". Z tego okresu pochodzi nagrana płyta longplay i kilka czwórek, z której wiele piosenek stało się przebojami. Najbardziej znanym - "Anna". Blackout zapoczątkował również pierwsze protest songi w Polsce "Te Bomby lecą na nasz dom", czy Pozwólcie nam żyć". Wszystkie piosenki były autorstwa Nalepa - Loebl.
7 grudnia 1975 u szczytu kariery w Polsce decyduje się opuścić kraj wyjeżdżając do USA na stałe w poszukiwaniu wolności duchowej i artystycznej.
W 1983 roku reżyserował i grał główną role w sztuce opartej na życiu i twórczości C.K. Norwida napisanej przez Tymoteusza Karpowicza. W 1991 pierwszy raz po 17 latach Stan Borys przyjeżdża do Polski, gdzie wystąpił z recitalem "Anna 91". Jak sam mówi - poezja jest z nim od zawsze, dlatego zdecydował się na przelanie swych myśli na papier. Zaowocowało to dwoma tomikami. Ostatni z nich to "Daleko donikąd".