Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Od lewej: prof. Zbigniew Mikołejko i Konrad Wojtyła. Fot. ze zbiorów prywatnych Konrada Wojtyły
Od lewej: prof. Zbigniew Mikołejko i Konrad Wojtyła. Fot. ze zbiorów prywatnych Konrada Wojtyły
W poniedziałek (15 kwietnia) w wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był filozofem religii, historykiem idei, poetą i bardzo medialną postacią. Często i chętnie przybliżał w mediach myśli filozoficzne i mówił o problemach etycznych.

Był autorem wielu artykułów dotyczących filozofii i historii religii oraz kilkunastu książek, m. in. „Emaus oraz inne spojrzenie do wnętrza pisma", „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa", „We władzy wisielca". Pisał też posłowia i erudycyjne wstępy do dzieł innych autorów. Ostatnio, z jego obszernym komentarzem, ukazała się książka polskiej noblistki Olgi Tokarczuk - „ahat ilī. Siostra bogów”.

Wcześniej posłowia Zbigniewa Mikołejki mogliśmy przeczytać w tomikach wierszy szczecińskiego poety Konrada Wojtyły. To zarówno wcześniejszy tom "Pod czerwień. 111 wierszy" jak i ostatni czyli „Scherzofrenia” .
Z Konradem Wojtyłą o profesorze Zbigniewie Mikołejce rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj 1 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Posłuchaj 2 części rozmowy Joanny Skoniecznej
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Głośno, kolorowo i radośnie rozpoczął się w piątek (19 kwietnia) wieczorem Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt.

Pierwszym elementem festiwalu są Transgraniczne Spotkania Teatralne przebiegające pod hasłem "Siedem Aktów Miłosierdzia". Pierwszym aktem "Nagich przyodziać" był Ballroom w Hali Odra.
Ballroom jest swoistą formą radzenia sobie ze społeczno-kulturową opresją, rasizmem, homofobią i dyskryminacją klasową. Stąd w Hali Odra - było pełno emocji taneczno-performatywnych, podczas którego osoby uczestniczące w wystylizowanych kreacjach walczyły o trofea w różnych kategoriach. Choć trofea to tylko - jak mówi jeden ze zwycięzców - kawałek plastiku na półkę. Liczy się coś zupełnie innego.

Kolejnego dnia (20 kwietnia) w ramach "Siedmiu Aktów Miłosierdzia" czyli Transgranicznych Spotkań Teatralnych - "Głodnych nakarmić, spragnionych napoić" czyli uczta przygotowana przez Karolinę Gołębiowską i zaproszone przez nią osoby z miejskich organizacji aktywistycznych w Ogrodach Śródmieście.

Festiwalowe wydarzenia obserwuje Małgorzata Frymus.
"Nagich przyodziać". Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
"Głodnych nakarmić, spragnionych napoić". Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Fot. ze zbiorów FAMD
Fot. ze zbiorów FAMD
"Wczoraj i dziś. Islandzko-polski muzyczny dialog" - projekt pod takim hasłem finalizuje Fundacja Akademia Muzyki Dawnej.

Dwa zamówienia kompozytorskie, spotkania, warsztaty, koncerty - moc doznań, zaskoczeń, poruszeń i wzruszeń muzyków z Islandii i Polski oraz melomanów. Wspieranie siebie, inspirowanie oraz przyjaźń. To tylko niektóre efekty projektu z zorzą polarną w tle.
"Wczoraj i dziś / Í gær og í dag – Polish-Icelandic Musical Dialogue" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O efektach projektu, ale i nadziejach na "jutro" - Urszula Stawicka - prezes Fundacji Muzyki Dawnej, klawesynistka i organistka, kierownik artystyczna zespołu Consortium Sedinum oraz Paweł Osuchowski - dyrygent, chórmistrz, animator kultury, autor programów edukacyjnych, audycji radiowych. dyrektor artystyczny FAMD w rozmowie Agaty Rokickiej.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin
Nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin
„Szóstka” - to druga, po debiutanckim „Koźle”, powieść szczecińskiego autora, Przemysława Kowalewskiego. Kanwą opowieści jest historia, która rzeczywiście wydarzyła się w Szczecinie.

7 grudnia 1967 roku wykoleił się pędzący w kierunku Gocławia tramwaj linii 6. W wypadku zginęło 15 osób, 142 były ranne. Skład był przepełniony, w trzech wagonach znajdowało się ok. 500 pasażerów. Ta katastrofa do dziś pozostaje największym dramatem z udziałem tramwaju w Polsce i przyczyniła się do wprowadzenia wielu zmian w funkcjonowaniu tego środka transportu.

W „Szóstce” Przemysław Kowalewski podąża śladami tamtych wydarzeń oraz teorii spiskowych, które pojawiły się wtedy w Szczecinie. Powieść to także punkt wyjścia do tego, aby opowiedzieć o walce o władzę pomiędzy polskimi komunistami oraz o antysemickiej nagonce w czasach PRL-u.

Premiera audiobooka na podstawie "Szóstki", która ukazała się w wydawnictwie Filia w poniedziałek, 22 kwietnia w Radiu Szczecin, po godzinie 11.

Warto jeszcze dodać, że autor otrzymał w sobotę (20 kwietnia) nagrodę za swoją książkę "Kozioł". Przemysława Kowalewskiego wyróżniono Nagrodą Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Kryminalny Debiut Roku 2023.

Posłuchaj "Szóstki".
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Negri. Fot. James Abbé, 1921 rok [wikipedia.org]
Negri. Fot. James Abbé, 1921 rok [wikipedia.org]
Wielki spektakl przy użyciu technologii 3D przygotowuje z Januszem Józefowiczem i warszawskim Teatrem Buffo Teatr Polski w Szczecinie. Będzie to szczecińska wersja "Polity", przedstawienia granego z wielkim powodzeniem od niemal 13 lat.

Teatr Polski po rozbudowie ma możliwości przestrzenno - techniczne do takiego przedsięwzięcia. Choć premierę zaplanowano na kolejny sezon, to próby muszą rozpocząć się jak najszybciej.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus