Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Oliver Schnyder – pianista. Fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Oliver Schnyder – pianista. Fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
W 2020 roku świat obchodzi 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Jego dzieła wykonywane są najczęściej w historii. Zatem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie nie może ich zabraknąć.

Gdybyśmy przeanalizowali wszystkie dzieła kompozytora, znaleźlibyśmy dwie tematyki, które mogą być kluczem do zrozumienia jego życia i twórczości. W części utworów Beethoven wyraża bardzo osobiste, proste i płynące z serca uczucia. W dziełach z drugiej grupy, a jest ich zdecydowanie więcej, podejmuje motyw walki.

Życie Beethovena (1770-1827), przypadło na okres wielu zmian. W tych latach dzieje się Wielka Rewolucja Francuska, posadami Europy wstrząsa Napoleon oraz formuje się Święte Przymierze dla przywrócenia starego porządku. Na początku Beethoven myśli o społecznym kontekście swoich dzieł. Z czasem jego walka nabiera także wymiaru osobistego, wewnętrznych zmagań człowieka z rzeczywistością.

Koncert fortepianowy nr 5 Es-dur op. 73, który zabrzmiał w piątek (7.02.2020) w Filharmonii zawiera jedną z najbardziej wirtuozowskich partii solistycznych tego instrumentu w historii. Jednak nie jest ona celem samym w sobie. To środek wyrazu idei bohaterstwa. Tę samą myśl podejmuje Symfonia nr 3 Es-dur „Eroica” op. 55, której wykonanie jak i Koncertu fortepianowego, licznie zgromadzona szczecińska publiczność nagrodziła gorącymi brawami. W częściach dzieła: Allegro, Marsz żałobny, Scherzo i Finał, oddane są emocje bohatera, który chociażby umarł, to pozostawi swoje idee wiecznie żywymi. Początkowo miała nosić tytuł „Napoleon”, ale kompozytor zmienił go na wieść o cesarskiej koronacji Bonapartego.

Solistą wieczoru był Oliver Schnyder, znakomity pianista ze Szwajcarii koncertujący ze słynnymi orkiestrami, m.in. Academy of Saint Martin in the Fields, Baltimore Symphony Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra London, Korean Symphony Orchestra i wszystkimi głównymi orkiestrami szwajcarskimi.

W Szczecinie z pianistą zagrała Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Rune Bergmanna.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej 2024-03-10, godz. 15:39 Olga Adamska - hrabina z Teatru Polskiego. [ROZMOWA] Szczecinianka z urodzenia i świadomego wyboru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom u Jana Peszka i Mikołaja Grabowskiego)… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Depozyty pamięci 5" szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce Nowa pozycja wydana przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie to efekt pracy ostatniego roku. To "Depozyty pamięci Ukraińcy w Szczecinie i na… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Voices" - (Głosy) w Teatrze Brama. W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem odbyła się premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej
34567