Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Bogusław Schaeffer. Fot. Michał Korta. Materiały prasowe Fundacji Przyjaciół Sztuk „Aurea Porta”
Bogusław Schaeffer. Fot. Michał Korta. Materiały prasowe Fundacji Przyjaciół Sztuk „Aurea Porta”
W środę, 5 października 2022 roku w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie niezwykłe wydarzenie – światowy projekt „Era Schaeffera”, który od lat stawia za cel popularyzację muzyki nieżyjącego polskiego kompozytora Bogusława Schaeffera (1929-2019).

Ten wybitny i ciągle zbyt mało znany twórca, nie tylko pisał muzykę, ale także był znakomitym dramaturgiem, grafikiem i autorem licznych książek o historii muzyki. Legendarny status mają jego słynne partytury graficzne. Schaeffer nie stosował klasycznego zapisu nutowego, a jedyny w swoim rodzaju opis obrazowy. Są tu więc różne kształty, linie, figury, czy znaki graficzne, które mają na celu nie tylko oddanie „charakteru” dźwięków – ich czasu trwania, natężenia, ale przede wszystkim barwy. Do dziś wykonywanie dzieł Schaeffera jest wyzwaniem nawet dla największych mistrzów.

Do takich należy z pewnością Bernard Maseli, bezsprzecznie najwybitniejszy polski wibrafonista, znakomity aranżer, kompozytor i pedagog, który ma w dorobku m.in. ponad sześćdziesiąt płyt z czołówką światowych artystów. Podobnym wirtuozem, ale akordeonu jest Marcin Wyrostek, założyciel i lider projektów Tango Corazon, Coloriage, Music and Dance Show. Znany z wielu realizacji z takimi artystami jak, m.in. Jose Maria Florencio, Bobby Mc Ferrin, Jerzy Maksymiuk, Adam Sztaba, Dorota Miśkiewicz i Stanisław Soyka. Lista osiągnięć obu Panów jest imponująca.

Wirtuozi spróbują udowodnić, że granice między muzyką, teatrem, tańcem i malarstwem, tak naprawdę nie istnieją. Na jednej scenie staną z Bernardem Maselim (wibrafon, marimba) i Marcinem Wyrostkiem (akordeon), którzy mówią o projekcie pt. „Schaeffer elektronicznie, czyli... komponowanie czasu” – Andy Ninvalle (wokal, beatboxing), Piotr Zaufal (bas, aranżacje), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Mateusz Adamczyk (skrzypce), Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne), Monika Cieciora (aktorka) i Piotr Kramer (aktor Teatru Narodowego). Całość reżyseruje Magdalena Małecka-Wippich.

Spotkajmy się w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 5 października 2022 roku o godzinie 19.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Bernardem Maselim i Marcinem Wyrostkiem
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456