Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kuba Stankiewicz – pianista, kompozytor. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Kuba Stankiewicz – pianista, kompozytor. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Przedwojenne szlagiery napisane m.in. przez urodzonych w Polsce kompozytorów. Najbardziej znanym jest Henryk Wars okrzyknięty prekursorem swingu w naszym kraju. Jego przeboje z 52. filmów polskich i 37. amerykańskich śpiewały największe gwiazdy międzywojennego kina polskiego i światowego, m.in.: Loda Halama, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Bing Crosby, Dorris Day, Brenda Lee, a także Dorris Day.

Niemniej popularny był Bronisław Kaper – czterokrotnie nominowany do Oscara, laureat najcenniejszej filmowej nagrody za ścieżkę dźwiękową do obrazu „Lili”. Twórca praktycznie nieznany w Polsce swoją światową karierę rozpoczął w roku 1935, kiedy to szef Metro-Goldwyn-Maye usłyszał w Paryżu jego słynną piosenkę „Ninon” wykonywaną przez Jana Kiepurę.

Kolejnym mistrzem kompozycji był Viktor Young – twórca muzyki do ponad trzystu filmów nominowany do Oscara aż dwadzieścia dwa razy. Wymarzoną nagrodę i to pośmiertnie przyznano mu za obraz „W 80 dni dookoła świata”, a jego piosenka „Stella by Starlight” z filmu „The Uninvited” stała się znakiem rozpoznawczym Miles’a Daviesa.

Przeboje m.in. tych twórców zabrzmią w sobotę, 26 listopada 2022 roku w Willi Lentza w Szczecinie. We wnętrzach rezydencji nowe ich aranżacje zagra światowej sławy pianista i kompozytor jazzowy Kuba Stankiewicz i znani muzycy, Wojciech Pulcyna (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja). Artyści wystąpią podczas ostatniego w tym roku koncertu popularnego cyklu „Jazz w Willi”, o którym mówi jego pomysłodawca – gitarzysta i kompozytor, Jakub Kościuszko.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jakubem Kościuszko
 

Zobacz także

2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej 2024-03-10, godz. 15:39 Olga Adamska - hrabina z Teatru Polskiego. [ROZMOWA] Szczecinianka z urodzenia i świadomego wyboru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom u Jana Peszka i Mikołaja Grabowskiego)… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Depozyty pamięci 5" szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce Nowa pozycja wydana przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie to efekt pracy ostatniego roku. To "Depozyty pamięci Ukraińcy w Szczecinie i na… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Voices" - (Głosy) w Teatrze Brama. W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem odbyła się premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej
34567