Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Światowy Dzień FAS
Światowy Dzień FAS
Alkohol spożywany przez kobiety w ciąży niesie ze sobą poważne i nieodwracalne konsekwencje. Jego cząsteczki z łatwością przenikają przez łożysko i po ok. 40 minutach jego stężenie we krwi płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki. Nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować uszkodzenia w rozwoju dziecka! Z tego względu organizacje pozarządowe zajmujące się tą tematyką – szczególnie 9 września, w Światowym Dniu FAS – biją na alarm. Dla kobiet w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. FAS (Fetal Alcohol Syndrome) – czyli Płodowy Zespół Alkoholowy – to zespół zaburzeń, jakie pojawiają się u dzieci w okresie płodowym, jako rezultat spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Jest jednostką chorobową o kodzie Q86.0 opisaną w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10. Szacunkowe badania PARPA z 2015 r. wskazują, że w Polsce FAS w populacji jest nie mniejsze niż 4 osoby na 1000, a wszystkie inne zaburzenia z grupy FASD to 20 osób na 1000. To więcej niż liczba dzieci z zespołem Downa czy ze spektrum autyzmu. Tyle dane i statystyki.
Jak wygląda życie ze Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych na co dzień?
– Życie ze Spektrum FASD na co dzień jest dużo trudniejsze niż przeciętnego człowieka. Rozwój fizyczny i intelektualny dzieci często jest opóźniony i nieharmonijny. Zwykle nieprawidłowo funkcjonują ich zmysły np. są nadwrażliwe na dotyk, dźwięk, mają trudności z utrzymaniem równowagi. Zaburzony jest rytm snu i czuwania, np. mają trudności z zasypianiem, wybudzają się, śpią za mało. Uszkodzony układ nerwowy powoduje, że reagują nadpobudliwością lub drażliwością i szybkim wyczerpaniem energii – wyjaśnia Katarzyna Gołębiowska, Prezes Fundacji „Tęcza Serc”.
Katarzyna Gołębiowska dodaje także, że dzieci na co dzień mają problemy w relacjach rodzinnych i rówieśniczych, często zachowują się jak młodsze dzieci. Mają problemy z uczeniem się, pamięcią, myśleniem abstrakcyjnym i przyczynowo-skutkowym, używaniem poprawnego języka. – Bardzo często nie potrafią odczytać godziny na zegarze, zrozumieć wartości pieniądza, np. nie potrafią wyliczyć reszty z zakupów. Miewają trudności z orientacją przestrzenną, np. nie zapamiętują znanej trasy z domu do szkoły, gubią się w mieście. To tylko niewiele przykładów, ponieważ alkohol uszkadza nie tylko mózg, ale również inne organy wewnętrzne.
Organizacje zajmujące się tym tematem podkreślają, że wczesne rozpoznanie FAS jest niezwykle ważne dla dalszego rozwoju dziecka, a podjęcie pracy terapeutycznej może zapobiec rozwojowi zaburzeń wtórnych takich jak np. konflikty rodzinne, wagary, kłopoty z prawem, kradzieże, bezdomność, choroby psychiczne, depresja, samookaleczanie się.

Problematyką FAS, w tym wsparciem rodziców i opiekunów, zajmuje się m.in. Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”. Organizacja w tym roku, dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego, realizuje dwa zadania, których głównym celem jest wsparcie rodziców i opiekunów wychowujących dzieci z FAS. Dofinansowania w wysokości 60 tys. zł pozwalają m.in. na prowadzenia akcji informacyjnych i szkoleń, z których skorzysta 80 osób oraz prowadzenia diagnoz ze spektrum zaburzeń FASD dla dzieci i pomocy dla opiekunów (obecnie korzysta 28 osób).

Fundacja jest w trakcie przygotowania specjalnego podręcznika szkoleniowego. –To podręcznik dla rodziców i opiekunów, którzy wychowują dzieci ze spektrum FASD, chcą nabyć lub poszerzyć wiedzę – mówi Katarzyna Gołębiowska. Organizacja we współpracy z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie i Ośrodkami Adopcyjnymi prowadzić będzie od października szkolenia, łącznie 40 godzin dydaktycznych. W tym roku „Tęcza Serc” zrealizuje również akcję informacyjną. Dostępna jest też grupa wparcia dla opiekunów dzieci z ryzyka FASD Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych.

Osoby zainteresowane tematyką mogą po pomoc zgłaszać się do specjalistów pracujących w Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy rodzinie „Tęcza Serc” (Szczecin, ul. Kolumba 60, tel. 508 170 803, e-mail: sekretariat@teczaserc.pl).

– Upowszechnianie wiedzy o FAS jest bardzo ważne. Dla kobiet w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Z tego względu od lat współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, realizując różnego rodzaju działania profilaktyczne i diagnostyczne. W Urzędzie Marszałkowskim profilaktyką FAS zajmuje się Wydział Współpracy Społecznej. W latach 2017-2022 na ten cel z budżetu województwa przeznaczono około 222 tys. zł – podsumowuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
-Światowy Dzień FAS -
 

Zobacz także

2024-04-05, godz. 11:02 [5.04.2024] Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie zaprasza na wystawę Kwiecień to miesiąc autyzmu- czas, aby zwiększyć świadomość i zrozumienie osób ze spektrum autyzmu. Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Szczecinie zaprasza… » więcej 2024-04-05, godz. 10:34 [5.04.2024] Stowarzyszenie A TO MY zaprasza Stowarzyszenie “A TO MY” to organizacja z sercem, założona w kwietniu 2013 roku z inicjatywy profesjonalistów, nauczycieli, pedagogów specjalnych, terapeutów… » więcej 2024-03-21, godz. 08:00 [21.03.2024] Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" świętuje Światowy Dnia Osób z… 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Schorzenie to charakteryzuje się potrójnym zestawem chromosomów… » więcej 2024-03-20, godz. 11:30 [20.03.2024] Motanki i origami: warsztaty z cyklu “Jak dobrze mieć sąsiada” w ŚRODKU -Stowarzyszenie „Oswajanie… „Jak dobrze mieć sąsiada! On wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada” - śpiewały Alibabki. Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” udowadnia, że nie… » więcej 2024-03-15, godz. 13:55 [15.03.2024] Światowy Dnia Osób z Zespołem Downa (21 marca) - Stowarzyszenie rodziców i przyjaciół dzieci z Zespołem… 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Schorzenie to charakteryzuje się potrójnym zestawem chromosomów… » więcej 2024-02-24, godz. 06:22 [24.02.2024] Fundacja Siepomaga pomaga Adasiowi Orlikowi zebrać fundusze na drogi lek Fundacja Siepomaga jest OPP i prowadzi portal zbiórkowy na którym osoby potrzebujące wsparcia finansowego zbierają pieniądze. Obecnie fundacja ma nowego… » więcej 2024-01-21, godz. 20:00 [21.01.2024] Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Telefon zaufania TPD - 800 119 119 to darmowy i anonimowy numer pomocy dla dzieci i młodzieży, pod którym młodzi ludzie mogą porozmawiać z psychologiem o… » więcej 2024-01-08, godz. 11:00 [8.01.2024] I Zachodniopomorski Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnością Prawa kobiet z niepełnosprawnością to prawa człowieka! My, Artykuł 6 - aktywistki, działaczki, naukowczynie, artystki i liderki jesteśmy tego pewne! Zapraszamy… » więcej 2023-12-15, godz. 10:30 [15.12.2023] 18 grudnia: Międzynarodowy Dzień Migrantów - Polska Misja Medyczna Niemal 300 milionów osób na świecie nie mieszka w kraju swojego pochodzenia. Ich powody są różne: migrują za pracą, bliskimi osobami, lepszymi warunkami… » więcej 2023-12-06, godz. 14:00 [6.12.2023] Inicjatywa Lokalna w Szczecinie - budujemy społeczności lokalne - Zaprasza Sektor 3 Szczecin, miasto bogate w historię i różnorodność kulturową, jest również miejscem, gdzie mieszkańcy mają szansę aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu… » więcej
12345