Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Światowy Dzień FAS
Światowy Dzień FAS
Alkohol spożywany przez kobiety w ciąży niesie ze sobą poważne i nieodwracalne konsekwencje. Jego cząsteczki z łatwością przenikają przez łożysko i po ok. 40 minutach jego stężenie we krwi płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki. Nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować uszkodzenia w rozwoju dziecka! Z tego względu organizacje pozarządowe zajmujące się tą tematyką – szczególnie 9 września, w Światowym Dniu FAS – biją na alarm. Dla kobiet w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. FAS (Fetal Alcohol Syndrome) – czyli Płodowy Zespół Alkoholowy – to zespół zaburzeń, jakie pojawiają się u dzieci w okresie płodowym, jako rezultat spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Jest jednostką chorobową o kodzie Q86.0 opisaną w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10. Szacunkowe badania PARPA z 2015 r. wskazują, że w Polsce FAS w populacji jest nie mniejsze niż 4 osoby na 1000, a wszystkie inne zaburzenia z grupy FASD to 20 osób na 1000. To więcej niż liczba dzieci z zespołem Downa czy ze spektrum autyzmu. Tyle dane i statystyki.
Jak wygląda życie ze Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych na co dzień?
– Życie ze Spektrum FASD na co dzień jest dużo trudniejsze niż przeciętnego człowieka. Rozwój fizyczny i intelektualny dzieci często jest opóźniony i nieharmonijny. Zwykle nieprawidłowo funkcjonują ich zmysły np. są nadwrażliwe na dotyk, dźwięk, mają trudności z utrzymaniem równowagi. Zaburzony jest rytm snu i czuwania, np. mają trudności z zasypianiem, wybudzają się, śpią za mało. Uszkodzony układ nerwowy powoduje, że reagują nadpobudliwością lub drażliwością i szybkim wyczerpaniem energii – wyjaśnia Katarzyna Gołębiowska, Prezes Fundacji „Tęcza Serc”.
Katarzyna Gołębiowska dodaje także, że dzieci na co dzień mają problemy w relacjach rodzinnych i rówieśniczych, często zachowują się jak młodsze dzieci. Mają problemy z uczeniem się, pamięcią, myśleniem abstrakcyjnym i przyczynowo-skutkowym, używaniem poprawnego języka. – Bardzo często nie potrafią odczytać godziny na zegarze, zrozumieć wartości pieniądza, np. nie potrafią wyliczyć reszty z zakupów. Miewają trudności z orientacją przestrzenną, np. nie zapamiętują znanej trasy z domu do szkoły, gubią się w mieście. To tylko niewiele przykładów, ponieważ alkohol uszkadza nie tylko mózg, ale również inne organy wewnętrzne.
Organizacje zajmujące się tym tematem podkreślają, że wczesne rozpoznanie FAS jest niezwykle ważne dla dalszego rozwoju dziecka, a podjęcie pracy terapeutycznej może zapobiec rozwojowi zaburzeń wtórnych takich jak np. konflikty rodzinne, wagary, kłopoty z prawem, kradzieże, bezdomność, choroby psychiczne, depresja, samookaleczanie się.

Problematyką FAS, w tym wsparciem rodziców i opiekunów, zajmuje się m.in. Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”. Organizacja w tym roku, dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego, realizuje dwa zadania, których głównym celem jest wsparcie rodziców i opiekunów wychowujących dzieci z FAS. Dofinansowania w wysokości 60 tys. zł pozwalają m.in. na prowadzenia akcji informacyjnych i szkoleń, z których skorzysta 80 osób oraz prowadzenia diagnoz ze spektrum zaburzeń FASD dla dzieci i pomocy dla opiekunów (obecnie korzysta 28 osób).

Fundacja jest w trakcie przygotowania specjalnego podręcznika szkoleniowego. –To podręcznik dla rodziców i opiekunów, którzy wychowują dzieci ze spektrum FASD, chcą nabyć lub poszerzyć wiedzę – mówi Katarzyna Gołębiowska. Organizacja we współpracy z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie i Ośrodkami Adopcyjnymi prowadzić będzie od października szkolenia, łącznie 40 godzin dydaktycznych. W tym roku „Tęcza Serc” zrealizuje również akcję informacyjną. Dostępna jest też grupa wparcia dla opiekunów dzieci z ryzyka FASD Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych.

Osoby zainteresowane tematyką mogą po pomoc zgłaszać się do specjalistów pracujących w Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy rodzinie „Tęcza Serc” (Szczecin, ul. Kolumba 60, tel. 508 170 803, e-mail: sekretariat@teczaserc.pl).

– Upowszechnianie wiedzy o FAS jest bardzo ważne. Dla kobiet w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Z tego względu od lat współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, realizując różnego rodzaju działania profilaktyczne i diagnostyczne. W Urzędzie Marszałkowskim profilaktyką FAS zajmuje się Wydział Współpracy Społecznej. W latach 2017-2022 na ten cel z budżetu województwa przeznaczono około 222 tys. zł – podsumowuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
-Światowy Dzień FAS -
 

Zobacz także

2022-03-01, godz. 15:35 [1.03.2022] Mamy uciekające przed wojną otrzymają pomoc w Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Szc… Dodatkowy sprzęt ma trafić do wypożyczalni sprzętu dziecięcego „Niemowlak” prowadzonej przez TPD w Szczecinie. Zostaną zakupione łóżeczka turystyczne… » więcej 2022-03-01, godz. 13:07 [1.03.2022] trwa eskalacja walk na wschodzie i południu Ukrainy oraz w rejonie Kijowa. Wśród ofiar są dzieci - informuje… „Jesteśmy otoczeni, mosty zostały zniszczone, a wojska rozjeżdżają drogi. Nie ma mowy o ewakuacji. Jesteśmy uwięzieni aż do zawieszenia broni” –… » więcej 2022-02-28, godz. 15:33 [29.02.2022] Towarzystwo Walki z Kalectwem w Szczecinie informuje W związku z bardzo trudną sytuacją na Ukrainie, pragniemy włączyć się w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Rozpoczęliśmy akcję zbiórki najbardziej… » więcej 2022-02-27, godz. 18:36 [27.02.2022] Aktualizacja: SOS Wioski Dziecięce Ukraina Rodziny zastępcze z SOS Ukraina już są na granicy. To grupa 47 osób w tym 40 dzieci. Znajdą schronienie w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju. Jutro przyjadą… » więcej 2022-02-26, godz. 17:48 [26.02.2022] Aktualizacja: SOS Wioski Dziecięce Ukraina -Alarm W pieczy rodzinnej, organizowanej m.in. przez SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie wychowuje się 64 tys. dzieci. Szacowaliśmy, że 16 tys. z nich będzie potrzebowało… » więcej 2022-02-26, godz. 15:44 [26.02.2022] Stowarzyszenie Wioski Dziecięce w Polsce - Ukraińskie dzieci uciekają przed bombami Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Rodziny w wielkim pośpiechu spakowały niezbędne rzeczy: ubrania, paszporty i telefony komórkowe i przy wsparciu pracowników… » więcej 2022-02-26, godz. 15:40 [26.02.2022] Fundacja Świętego Mikołaja od lat wspiera dzieci na wschodzie Ukrainy i apeluje o solidarność szczególnie… W obliczu eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie nie możemy zapomnieć o najbardziej bezbronnych ofiarach każdej wojny, jakimi są dzieci. Nasza solidarność… » więcej 2022-02-25, godz. 17:36 [25.02.2022] Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Szczecinie i Koszalinie wspiera Ukrainę Od ponad 100 lat Towarzystwo Przyjaciół Dzieci działa w Polsce na rzecz dzieci, młodzieży i szczęśliwej rodziny. W Szczecinie rozpoczęliśmy działalność… » więcej 2022-02-24, godz. 12:54 [24.02.2022] Na pomoc Ukrainie! - zbiórka PCK W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby… » więcej 2022-02-18, godz. 14:02 [18.02.2022] Fundacja Kamienica 1 zaprasza Fundacji Kamienica 1 zaprasza na turniej roundnet na Halę Sportową Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Piastów 40B. 19… » więcej
23456