Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Turcja napadła na Kurdów

Fot. pixabay.com / Engin_Akyurt (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Engin_Akyurt (CC0 domena publiczna)
Tą informacją od 9 października żyje świat: Turcja napadła na Kurdów, a Stany Zjednoczone zostawiły sojusznika na pastwę losu.

ONZ szacuje, że z terenów objętych walkami w Syrii uciekło co najmniej 160 tysięcy osób. Większość z nich zmierza w kierunku irackiego Kurdystanu. Władze tej autonomicznej prowincji szykują się na napływ tysięcy uciekinierów.

W tureckiej ofensywie zginęło jak dotąd około 80 cywilów po obu stronach granicy oraz ponad 70 kurdyjskich bojowników, czterech tureckich żołnierzy i 16 rebeliantów ze sprzymierzonych z Turcją syryjskich oddziałów partyzanckich. Drogę do ofensywy lądowej dla Turcji otworzyła decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii. Amerykanie byli dotąd najważniejszym sojusznikiem Kurdów w regionie. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na łamach "Wall Street Journal"napisał, że do jego kraju napływają syryjscy uchodźcy, a przemoc i brak stabilności pchnęły Ankarę do akcji zbrojnej w północno-wschodniej Syrii.

Tymczasem Waszyngton poinformował, że w Syrii jednak pozostanie około 1000 amerykańskich żołnierzy, którzy zgodnie z decyzją administracji USA mieli wkrótce powrócić do kraju. Celem wojskowych ma być kontrolowanie sytuacji w związku z turecką inwazją i reakcja na ewentualne odradzanie się tak zwanego Państwa Islamskiego.

ZNP – będzie strajk?

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Strajk nauczycieli miał rozpocząć się we wtorek, ale został przesunięty o tydzień. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że strajk włoski rozpocznie się 22 października. Wtedy Zarząd Główny ZNP podejmie w tej sprawie uchwałę. Dziś natomiast startuje akcja informacyjna dotycząca strajku włoskiego, który ma być bezterminowy. Prezes ZNP zapewnia, że rodzice nie mają powodów do obaw. Podkreśla, że protest włoski nie będzie polegał na zamknięciu szkół i przedszkoli. Chodzi w nim o rezygnację z wszelkich dodatkowych zajęć, które powierzane są nauczycielom, a które nie mieszczą się w ich obowiązkach. Nauczyciele prowadzą je za darmo.

Limity połowowe

Kutry w Dziwnowie. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Kutry w Dziwnowie. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Jest zgoda na limity połowowe dla Morzu Bałtyckim w przyszłym roku i na rekompensaty dla rybaków, główne polskich. Takimi ustaleniami zakończyło się po kilkunastu godzinach spotkanie unijnych ministrów do spraw rybołówstwa w Luksemburgu. Na wschodnim Bałtyku, gdzie wypływają przede wszystkim polscy rybacy, w przyszłym roku będzie obowiązywał zakaz połowów dorszy.

Wyniki wyborów – komentarze ekspertów

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na pierwszym miejscu Prawo i Sprawiedliwość (43,59% głosów) potem Koalicja Obywatelska (27,40%), na podium jeszcze z dwucyfrowym wynikiem Lewica (12,56%). Do Sejmu wchodzi też Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz'15 (8,55%) oraz Konfederacja (6,81%). Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów do Sejmu.

Po niedzielnych wyborach krajobraz polityczny Polski znacznie się urozmaicił. Prawo i Sprawiedliwość umocniło władzę, osiągając wynik lepszy niż w 2015 roku. Do parlamentu wróciła lewica - po czterech latach nieobecności, stan posiadania znacznie zmniejszyła Platforma Obywatelska, a z kilkunastoma posłami do Sejmu weszła pozaparlamentarna do tej pory Konfederacja. Zwycięzcami więc, na swój sposób – ogłaszają się wszyscy gracze.

Wyniki wyborów – komentarze polityków

Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Wiemy już, po ilu posłów i senatorów wprowadziły do Sejmu i Senatu poszczególne ugrupowania. Część polityków wróci do ław na kolejną kadencję, ale pojawi się też sporo nowych twarzy.

Niektórzy z nich już po podaniu pierwszych wyników wiedzieli, co będą robić przez następne cztery lata. W kilkunastu przypadkach jednak los przyszłych posłów ważył się do ostatniej chwili, ostatecznie okazało się, że zdecydowało od kilkudziesięciu do kilkuset głosów.

Kilka „lokomotyw” list wyborczych okazało się nietrafionych, bo konkurenci z niższych miejsc dostali większą liczbę głosów. Niektórzy liderzy ugrupowań będą musieli przemyśleć swoją przyszłość w polityce.

W tych wyborach naprawdę liczył się każdy głos, jak wskazują przykłady polityków, którzy wygrali lub przegrali o włos. Wnioski powinni wyciągnąć zarówno oni sami, jak i wyborcy, którzy często usprawiedliwiają nieobecność przy urnach tym, że jeden głos nic nie znaczy. W przypadku tych wyborów znaczył literalnie każdy.

Pewnym zaskoczeniem, ale na plus, jest wyjątkowo wysoka frekwencja, ponad 61 procent, bliska tej z 1989 roku.

Programy socjalne

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawie 48 mld zł - tyle wyniosły roczne korzyści gospodarstw domowych w wyniku zmian w świadczeniach i podatkach wprowadzonych przez rządzącą Zjednoczoną Prawicę - tak wynika z opracowania Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. W obecnej kadencji wprowadzono m.in. "Program 500plus", "300plus" czy 13 emeryturę. Ponadto politycy PiS zapowiadają kolejne rozwiązania mające ułatwić życie rodzinom w Polsce. Tymczasem opozycja mówi o rosnącym deficycie budżetowym, deklarując jednocześnie, że przyznanych świadczeń nie tylko nie odbierze, ale przyzna nowe. Wskazują też na rosnące ceny artykułów żywnościowych, usług czy mieszkań.

Czy tak jest rzeczywiście? Czy w ostatnich 4 latach poziom naszego życia się poprawił? Jakie pomysły mają partie na najbliższą kadencję jeżeli chodzi o politykę społeczną?

X-lecie Akademii Sztuki

Szczecińska Akademia Sztuki. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska Akademia Sztuki. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
W 2009 roku, czyli w pierwszym roku działalności Akademii Sztuki w Szczecinie, naukę rozpoczęło ponad 300 studentów na czterech kierunkach: edukacji artystycznej, instrumentalistyce, grafice i architekturze wnętrz. Tymczasem rok akademicki 2019/2020 to już 750 studentów na ośmiu kierunkach. Akademia Sztuki świętuje X-lecie powstania. Czy i jak nowa uczelnia zmieniła krajobraz szczecińskiego środowiska akademickiego? Jakie sukcesy a może i porażki zanotowała Akademia? Kim są teraz jej absolwenci?

Przedwyborcze taśmy Neumanna

Sławomir Neumann. źródło: www.facebook.com/slawekneumann
Sławomir Neumann. źródło: www.facebook.com/slawekneumann
Wulgarny język i nieparlamentarna ocena innych ugrupowań politycznych - "Wiadomości" TVP przedstawiły fragmenty nagrań ze Sławomirem Neumannem w roli głównej. Wcześniej na taśmach ujawnionych przez tvp.info, polityk PO obrażał mieszkańców Tczewa czy działaczy KOD. Po ujawnieniu kompromitujących nagrań, Sławomir Neumann zrezygnował z funkcji szefa klubu PO-KO.

To nie jedyna szeroko komentowana sprawa, która może mieć znaczenie dla wyników zbliżających się wyborów parlamentarnych. Podczas niedzielnej konwencji Platformy Obywatelskiej - były prezydent Lech Wałęsa, wspominając zmarłego niedawno Kornela Morawieckiego, przywódcę "Solidarności Walczącej", stwierdził, że był "zdrajcą", który "niewiele potrafił". Różnica zdań i różnica ocen na temat działalności "Solidarności" pomiędzy Kornelem Morawieckim i Lechem Wałęsą była znana od lat.

Lech Wałęsa nie popiera już Platformy Obywatelskiej. Teraz namawia do głosowania na PSL.

Polska żywność a wybory do parlamentu

Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska jest jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej, zajmujemy 6 miejsce wśród 27 krajów członkowskich. Polski eksport do krajów unijnych w latach 2004 – 2018 zwiększył się z 5,2 mld euro do 29,3 mld euro. Także polscy konsumenci doceniają coraz bardziej krajową żywność. Istotne jest natomiast to, czy konsumenci mogą rozpoznać polski produkt na sklepowej półce. W sieciach handlowych w Polsce znaleźć można "polski" czosnek z Egiptu oraz cebulę pochodzącą jednocześnie z kilku krajów. Nieprawidłowym oznakowaniem warzyw i owoców w dużych sieciach handlowych zajął się UOKiK. Wyniki kontroli nie napawają optymizmem.

USA zniosą wizy dla Polaków

Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
Do rodziny, by pozwiedzać, albo w interesach – już prawdopodobnie od początku przyszłego roku będziemy mogli pojechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Przyłączenie naszego kraju do programu bezwizowego zapowiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Donald Trump. Obywatele naszego kraju będą mogli jeździć do Stanów na okres nie dłuższy niż 90 dni, i w tym czasie nie będzie im wolno pracować.

Polska starała się o zniesienie wiz od 30 lat. Cały czas jednak przekraczaliśmy barierę 3-procent, czyli ilości odmów podań o wizy nieimigracyjne. W tym roku po raz pierwszy spadła ona do 2,8 procent, co dało formalne podstawy do włączenia Polski do programu Visa Waiver.
1234567

FOTOGALERIA

"Akcja śmierdzący łosoś" - reportaż Anny Kolmer
Seniorzy zagrożeni przemocą domową
E-papierosy i GIS
"Profilaktyka Pana Piotra" - reportaż Małgorzaty Furgi
Rodziny najważniejszych osób w państwie także złożą oświadczenia majątkowe
"To tylko 71 lat" - reportaż Anny Kolmer
Akcja Policji - „Telefony”
"Czysty elektryk" czy "kopciuch diesel"?
Ze skalpelem na otyłość
Stoewer wraca do domu
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.