Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Raport ONZ: milion ziemskich gatunków zagrożonych wyginięciem

Panda Wielka - gatunek zagrożony wyginięciem. Fot. pixabay.com/pl/photos/panda-wielka-panda-chiny-bambus-3875426/
Panda Wielka - gatunek zagrożony wyginięciem. Fot. pixabay.com/pl/photos/panda-wielka-panda-chiny-bambus-3875426/
W raporcie przygotowanym przez Międzyrządową Platformę Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów, działającą pod auspicjami ONZ czytamy, że milionowi gatunków roślin i zwierząt na Ziemi grozi wyginięcie. Z raportu wynika, że natura jeszcze nigdy w historii ludzkości nie była tak poważnie zagrożona. Według ustaleń naukowców - gatunki na Ziemi wymierają obecnie szybciej niż w przeszłości. W ciągu ostatnich 50 lat liczba ludzi na Ziemi podwoiła się, wielkość światowej gospodarki wzrósł czterokrotnie, a handel międzynarodowy – dziesięciokrotnie. To oznacza wzrost popytu na żywność, surowce, energię, w rezultacie zwiększa się cywilizacyjna presja na środowisko. Czy w ogóle zdajemy sobie z tego sprawę?

Ukraina z nowym prezydentem, ale bez parlamentu

Fot. www.pixabay.com/photo-2684771 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2684771 (domena publiczna)
Wołodymyr Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy. Podczas ceremonii zaprzysiężenia zobowiązał się do tego, że będzie strzegł suwerenności i niepodległości kraju. W swoim przemówieniu zapowiedział rozwiązanie ukraińskiej Rady Najwyższej. Zwrócił się też do Rady Ministrów o ustąpienie ze stanowisk. Nowy ukraiński prezydent zapowiedział, że wcześniejsze wybory odbędą się na Ukrainie za dwa miesiące. W drugiej turze wyborów 41-letni komik wygrał z poprzednim prezydentem Petrem Poroszenką. Zdobył 73 procent głosów.

500 plus dla osób niepełnosprawnych

Pieniądze na dodatkowe świadczenia mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego i nowego podatku handlowego. źródło: https://pixabay.com/pl/567812/ (domena publiczna)
Pieniądze na dodatkowe świadczenia mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego i nowego podatku handlowego. źródło: https://pixabay.com/pl/567812/ (domena publiczna)
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stałego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 złotych dla dorosłych osób o całkowitej niepełnosprawności. Szef rządu mówił o tym na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie. To kolejny dodatek, po ogłoszonej niedawno, tak zwanej piątce PiS, w której zapowiedziano m.in. dodatkowe świadczenie dla emerytów oraz 500 plus od pierwszego dziecka. Pieniądze na dodatkowe świadczenia mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego i nowego podatku handlowego. Po uprawomocnieniu się korzystnego dla Polski wyroku Sądu UE ws. podatku od sprzedaży detalicznej, wielkie sieci handlowe będą opodatkowane - zapowiedziała rzeczniczka rządu.

Zmiany w programie „Rodzina 500+”

Program 500+, w nowej odsłonie, obejmie prawie 7 milionów dzieci i młodzieży. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Program 500+, w nowej odsłonie, obejmie prawie 7 milionów dzieci i młodzieży. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Od 1 lipca wszystkie dzieci w Polsce – od chwili narodzin do pełnoletności - będą objęte programem "Rodzina 500+". To radykalna zmiana, bo do tej pory, przez ostatnie trzy lata rodzice dostawali pieniądze na drugie i kolejne dzieci, bez względu na dochody rodziny. Opozycja krytykowała to rozwiązanie, podkreślając nierówne traktowanie rodzin. Również dane z trzech pierwszych lat obowiązywania programu – według ekspertów - nie wskazują jednoznacznie, by miał on zasadniczy wpływ na decyzje rodziców o posiadaniu większej liczby dzieci. Ale na pewno zmniejszył sferę ubóstwa w Polsce, wielu pracującym rodzinom dał też finansowy oddech. Program 500+, w nowej odsłonie, obejmie prawie 7 milionów dzieci i młodzieży. W tym roku, jak się przewiduje, będzie kosztował prawie 10 miliardów złotych, a w przyszłym – trzy razy tyle.

Polska wygrywa w TSUE w sprawie podatku od hipermarketów

Polska zawiesiła podatek do końca tego roku, co oznacza, że teoretycznie od 1 stycznia 2020 mógłby zacząć obowiązywać. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska zawiesiła podatek do końca tego roku, co oznacza, że teoretycznie od 1 stycznia 2020 mógłby zacząć obowiązywać. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Bitwa wygrana, choć wojna jeszcze nie – tak można podsumować wydanie, przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyroku w sprawie podatku handlowego. Trybunał nie zgodził się z Komisją Europejską, że podatek jest niedozwoloną pomocą publiczną. Teraz Komisja Europejska ma czas na ewentualne odwołanie się do wyroku. Przypomnijmy, podatek, który rząd zamierzał nałożyć na wielkie sieci handlowe został wprowadzony w 2016 roku, a potem zawieszony po tym, gdy wątpliwości zgłosiła Komisja Europejska. Jej zdaniem, podatek byłby nieuprawnioną pomocą państwa dla niektórych podmiotów gospodarczych. Polska zawiesiła podatek do końca tego roku, co oznacza, że teoretycznie od 1 stycznia 2020 mógłby zacząć obowiązywać. Ustawa przewidywała, że wysokość daniny zależałaby od miesięcznych obrotów firmy: jeśli mieściłyby się one w przedziale od 17 do 170 milionów miesięcznie – to firma musiałaby odprowadzić z tego do budżetu państwa 0,8 procent. Jeśli obroty przekroczyłyby 170 milionów – podatek wyniósłby 1,4 procent. Kwota wolna od podatku została ustalona na poziomie 204 milionów złotych w skali roku.

Atak na polskiego ambasadora w Izraelu

Ambasador Marek Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. źródło: https://twitter.com/mmagierowski
Ambasador Marek Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. źródło: https://twitter.com/mmagierowski
Stało się to przed gmachem placówki dyplomatycznej i wywołało oburzenie. Ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany we wtorek przed budynkiem ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tel Awiwie. Napastnik miał otworzyć drzwi samochodu, którym jechał dyplomata, opluć go oraz wypomnieć mu polskie pochodzenie. Magierowskiemu zdążył zrobić mu zdjęcie. O zdarzeniu została poinformowana miejscowa policja, a mężczyznę udało się szybko zatrzymać. Atak na ambasadora skomentował m.in. premier Mateusz Morawiecki nazywając go "rasistowskim" i "niedopuszczalnym". Ubolewanie z powodu incydentu wyraziła także ambasador Izraela w Polsce Anna Azari i potępiła ten akt przemocy. W związku ze sprawą została ona dzisiaj wezwana do siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Głodowe emerytury. Najniższa jest w regionie

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
227 tysięcy osób pobiera w Polsce niższe emerytury niż ta najniższa, która jest gwarantowana przez państwo - tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo lawinowo ich przybywa. Jak poinformowała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska liczba ta wzrosła w ciągu ostatnich ośmiu lat aż dziewięciokrotnie, a w 85 proc. są to kobiety. Taki stan rzeczy jest spowodowany tym, że część emerytów nie uzbierała wystarczająco dużego kapitału czy też nie ma odpowiedniego stażu pracy. Co ciekawe najniższa wypłacana obecnie emerytura to 4 grosze. Otrzymuje ją mieszkanka województwa zachodniopomorskiego. Takich "groszowych" emerytur jest w kraju jednak więcej. Niektórzy przechodzą na nie odprowadzając jakąkolwiek składkę, bo to daje im legitymację emeryta. I mimo, że emerytura jest wtedy znikoma to ma się przywileje, które emerytowi przysługują. W grę wchodzą tu chociażby ulgi na przejazdy komunikacją czy niższe opłaty za leki.
A czy szczecinianie są zadowoleni ze swoich emerytur? Po obniżeniu wieku emerytalnego ZUS przyjął przez rok ponad 750 tys. wniosków o emeryturę. Ta przeciętna wyniosła 2064 złote. Minimalna to oczywiście 1100 złotych.

Element kampanii antykościelnej czy zwrócenie uwagi na ważny problem?

Film dokumentalny Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” wywołuje niesłabnącą lawinę komentarzy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Film dokumentalny Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” wywołuje niesłabnącą lawinę komentarzy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Film dokumentalny Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” wywołuje niesłabnącą lawinę komentarzy. Film opowiada o osobach, które w dzieciństwie były molestowane seksualnie przez duchownych. Tuż po premierze filmu oświadczenia z przeprosinami dla ofiar molestowania wystosowali prymas abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. - Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu - stwierdził. prymas Wojciech Polak. Abp Gądecki uważa, że ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Abp przyznał, że niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane. Dla publicystów - to ważny film, dotykający problemu pedofilii. Nie zabrakło jednak komentarzy, że premiera filmu Sekielskiego w czasie kampanii wyborczej - jest elementem gry politycznej i nasilających się wystąpień antyreligijnych.

Na ostatniej prostej przed wyborami do PE - dwie konwencje w Szczecinie

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Na ostatniej prostej przez wyborami do Europarlamentu dyskusję polityczną minionego weekendu w internecie zdominowały komentarze na temat filmu Marka i Tomasza Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Film, będący zapisem dziennikarskiego śledztwa w sprawie pedofilii w Kościele Katolickim w Polsce od sobotniego popołudnia ma już ponad 8 milionów wyświetleń. Trudno się więc dziwić, że część polityków, publicystów i komentatorów oraz duchownych zdecydowała się podzielić z czytelnikami, słuchaczami i widzami swoimi przemyśleniami.

Siłą rzeczy inne ważne problemy zeszły na dalszy plan. W niedzielę w Szczecinie odbyły się dwie konwencje wyborcze, Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Europejskiej, w których uczestniczyli czołowi politycy obu formacji. Ze strony PiS jego lider Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, z opozycji Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.
Wśród podejmowanych tematów były między innymi, ze strony PiS: zaostrzenie wyroków za pedofilię, pozycja i rola Polski w Unii Europejskiej, poprawa połączeń komunikacyjnych Zachodniopomorskiego z resztą Polski.
Liderzy Koalicji Europejskiej obiecywali natomiast przywrócenie rangi Szczecina poprzez spójny rozwój komunikacji, położenie nacisku na rozwój odnawialnych źródeł energii, poprawę sytuacji w służbie zdrowia i oświacie.

Tydzień bibliotek

Tradycyjnie tydzień ten rozpoczyna się w Dniu Bibliotekarza, czyli 8 maja.Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Tradycyjnie tydzień ten rozpoczyna się w Dniu Bibliotekarza, czyli 8 maja.Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Prelekcje dla szczecińskich liceów, akcja „Odjazdowy Bibliotekarz” czy happening trzepakowo-książkowy – to niektóre z dokonań Zachodniopomorskiego Bibliotekarza Roku 2018. Została nim Marta Kurzyńska, kierowniczka Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się podczas inauguracji 16. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tradycyjnie tydzień ten rozpoczyna się w Dniu Bibliotekarza, czyli 8 maja. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.
1234567

FOTOGALERIA

"Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
"Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
"Szczecin szlakiem PRL" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
Raport ONZ: milion ziemskich gatunków zagrożonych wyginięciem
Ukraina z nowym prezydentem, ale bez parlamentu
500 plus dla osób niepełnosprawnych
Zmiany w programie „Rodzina 500+”
Polska wygrywa w TSUE w sprawie podatku od hipermarketów
"Pani położna" - reportaż Małgorzaty Furgi
Atak na polskiego ambasadora w Izraelu
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.