Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Wyrok w sprawie Amber Gold

Spółka Amber Gold upadła w 2012 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Spółka Amber Gold upadła w 2012 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Sąd Okręgowy w Gdańsku zakończył odczytywanie wyroku ws. afery Amber Gold. Głównych podejrzanych - Marcina P. i jego żonę Katarzynę P. sąd skazał na 15 i 12 lat pozbawienia wolności. W aferze Amber Gold blisko 18 tys. osób straciło w sumie prawie 851 mln zł. Firma miała inwestować w złoto i inne kruszce oferując oprocentowanie - od 6 proc. do nawet 16,5 proc. w skali roku. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację. Nie wypłaciła tysiącom swoich klientów powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Sprawą afery Amber Gold zajmowała się także sejmowa komisja śledcza. Z jej raportem zapoznał się Sejm. Krajewski. Raport zawiera konkluzję, że "powstanie i ekspansja Grupy Amber Gold były wynikiem słabości państwa, dysfunkcjonalności organów stojących na straży praworządności i wymiaru sprawiedliwości, systemowych luk prawnych, bierności i pobłażliwości aparatu urzędniczego, a także braku stosowania przepisów prawa przez organy władzy publicznej".

Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep płuc i wątroby

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep wątroby i obu płuc. 21-letni pacjent od urodzenia chorował na mukowiscydozę.

- Choroba spowodowała u niego nieodwracalne uszkodzenia, a przeszczep był jedyną szansą na przeżycie - tłumaczy Marek Ochman kierownik Programu Transplantacji Płuc w Zabrzu.

Zarówno sam pacjent, jak i jego rodzice są szczęśliwi, że skomplikowana operacja powidła się.

Zabieg jednoczesnego przeszczepienia wątroby i płuc przeprowadzili wspólnie chirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mieleckiego w Katowicach. Do tej pory na świecie wykonano 80 tego typu przeszczepów.

50 lat "Pasztecika"

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Chyba każdy, kto bywał w Szczecinie spróbował go przynajmniej raz w życiu. Pasztecik - ciasto drożdżowe z tradycyjnym nadzieniem mięsnym, kapustą i grzybami lub pieczarkami z serem. Na mapie Szczecina pojawił się w 1969 r. Do dzisiaj produkt powstaje w ważącej tonę – radzieckiej maszynie. Pomysł aby, ją wykorzystać w gastronomii pojawił się 50 lat temu, w spółdzielni spożywców Społem. Pierwszy pasztecikowy bar powstał przy al. Wojska Polskiego naprzeciwko kina Kosmos. Nowy bar poprowadziła Bogumiła Polańska, która wspólnie ze swoimi przełożonymi wymyśliła nazwę "pasztecik”. Kolejny lokal powstaje cztery lata później przy ul. Wielkiej (dziś Wyszyńskiego), a w 1975 r. otwiera się trzeci bar przy al. Wojska Polskiego 46, który do dziś jako jedyny dochował wierności starej recepturze.

Korytarze życia i jazda na suwak – zmiany w Kodeksie Drogowym

Fot. www.pixabay.com/photo-688566 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-688566 (domena publiczna)
Koniec dowolności, dobrej woli lub jej braku – teraz tworzenie korytarzy życia oraz tzw. jazda na suwak będą obowiązkowe. Sejm przegłosował nowelizację prawa, która wprowadza ścisłe regulacje dla kierowców. Będzie obowiązek jazdy na suwak w przypadku zanikania pasa lub utrudnienia na pasie uniemożliwiającego innym dalszą jazdę, będzie też ściśle uregulowane obowiązkowe tworzenie tzw. korytarza życia – czyli przejazdu dla służb ratunkowych po wypadku.

To zasadnicza i fundamentalna zmiana w przepisach. Do tej pory od dobrej woli kierowców, ich kultury i wrażliwości zależało, czy karetka, radiowóz czy wóz bojowy straży pożarnej przejadą szybko i bez przeszkód na miejsce wypadku. Nie brakowało kierowców, którzy zniecierpliwieni staniem w korku – sami korzystali z korytarzy życia, blokując przejazd ratownikom. Ani karanie mandatami, ani akcje uświadamiające nie skutkowały.

W środę rano nowelizacją zajmie się Senat. Jeśli senatorowie zaakceptują projekt, będzie musiał go jeszcze podpisać prezydent. Wówczas – jak zakłada najnowsza poprawka – nowe przepisy zaczną obowiązywać po 21 dniach od ich opublikowania.

Unia Europejska za naprawianiem urządzeń elektrycznych

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Połowa Polaków w piwnicach, garażach i na strychach trzyma stare, nieużywane elektrośmieci – wynika z badania GfK Polonia. Najczęściej telefony komórkowe, czajniki elektryczne, telewizory, żelazka. Mamy w domach zachomikowane 6,5 miliona sztuk małych sprzętów gospodarstwa domowego i cztery miliony telefonów. Nowe sprzęty i urządzenia kupujemy wtedy, gdy stare się zepsuje i nie da się go naprawić, lub też jego naprawa jest nieopłacalna. Tak postępuje 40 procent ankietowanych. Tylko 20 procent z nas kupuje nowe rzeczy, bo są lepsze i ładniejsze niż stare. Co piąty Polak pozbywa się starych urządzeń nielegalnie, wywożąc je na przykład do lasu.

Konsumenci od lat narzekają na nienaprawialne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Kończy się okres gwarancyjny, urządzenie działa coraz gorzej, w końcu przestaje. Ich producenci są nawet oskarżani o celowe „postarzanie” produktów, by miały określony, niezbyt długi czas używalności. A to generuje miliony nowych elektrośmieci.

Teraz na odsiecz konsumentom ruszyła Unia Europejska. Przyjęła rozporządzenie, dzięki któremu wszystkie nowe urządzenia, produkowane od 2021 roku będą musiały spełniać minimalne wymagania, dotyczące możliwości ich naprawy i późniejszego recyklingu. Bo ze starych urządzeń można odzyskać cenne materiały, jak złoto, srebro, aluminium.

Szczepienia na odrę dla dorosłych

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawie 1400 przypadków odry zanotowano w Polsce od początku roku do końca września. To 10 razy więcej niż rok temu o tej porze. Chorują nie tylko dzieci – ale i dorośli.

W naszym kraju dzieci są szczepione na odrę od 1975 roku. Osoby urodzone wcześniej zwykle przechodziły odrę w wieku dziecięcym, nabierając odporności na resztę życia.
Jednakże okazuje się, że nie wszyscy w takim samym stopniu. A zarażenie się odrą dla osoby dorosłej jest o wiele bardziej niebezpieczne niż dla dziecka. U jednego na pięciu chorych powikłania mają poważny przebieg – dojść może do ślepoty, zapalenia mózgu, ostrej biegunki prowadzącej do odwodnienia, zapalenia uszu i ostrego zapalenia układu oddechowego, w tym zapalenia płuc.

Dlatego z inicjatywą profilaktycznych badań dla osób dorosłych wystąpił szpital na Pomorzanach w Szczecinie. Można tam sprawdzić, w jakim stopniu jest się odpornym na odrę, i czy nie byłoby warto się na nią zaszczepić. Dotyczy to szczególnie osób, przebywających w dużych skupiskach ludzkich, oraz wśród osób z zagranicy, z krajów, w których nie ma obowiązkowych szczepień na odrę. Szczepienie dla osoby dorosłej jest płatne, ale w bardzo dostępnej cenie.

Turcja napadła na Kurdów

Fot. pixabay.com / Engin_Akyurt (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Engin_Akyurt (CC0 domena publiczna)
Tą informacją od 9 października żyje świat: Turcja napadła na Kurdów, a Stany Zjednoczone zostawiły sojusznika na pastwę losu.

ONZ szacuje, że z terenów objętych walkami w Syrii uciekło co najmniej 160 tysięcy osób. Większość z nich zmierza w kierunku irackiego Kurdystanu. Władze tej autonomicznej prowincji szykują się na napływ tysięcy uciekinierów.

W tureckiej ofensywie zginęło jak dotąd około 80 cywilów po obu stronach granicy oraz ponad 70 kurdyjskich bojowników, czterech tureckich żołnierzy i 16 rebeliantów ze sprzymierzonych z Turcją syryjskich oddziałów partyzanckich. Drogę do ofensywy lądowej dla Turcji otworzyła decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii. Amerykanie byli dotąd najważniejszym sojusznikiem Kurdów w regionie. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na łamach "Wall Street Journal"napisał, że do jego kraju napływają syryjscy uchodźcy, a przemoc i brak stabilności pchnęły Ankarę do akcji zbrojnej w północno-wschodniej Syrii.

Tymczasem Waszyngton poinformował, że w Syrii jednak pozostanie około 1000 amerykańskich żołnierzy, którzy zgodnie z decyzją administracji USA mieli wkrótce powrócić do kraju. Celem wojskowych ma być kontrolowanie sytuacji w związku z turecką inwazją i reakcja na ewentualne odradzanie się tak zwanego Państwa Islamskiego.

ZNP – będzie strajk?

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Strajk nauczycieli miał rozpocząć się we wtorek, ale został przesunięty o tydzień. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że strajk włoski rozpocznie się 22 października. Wtedy Zarząd Główny ZNP podejmie w tej sprawie uchwałę. Dziś natomiast startuje akcja informacyjna dotycząca strajku włoskiego, który ma być bezterminowy. Prezes ZNP zapewnia, że rodzice nie mają powodów do obaw. Podkreśla, że protest włoski nie będzie polegał na zamknięciu szkół i przedszkoli. Chodzi w nim o rezygnację z wszelkich dodatkowych zajęć, które powierzane są nauczycielom, a które nie mieszczą się w ich obowiązkach. Nauczyciele prowadzą je za darmo.

Limity połowowe

Kutry w Dziwnowie. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Kutry w Dziwnowie. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Jest zgoda na limity połowowe dla Morzu Bałtyckim w przyszłym roku i na rekompensaty dla rybaków, główne polskich. Takimi ustaleniami zakończyło się po kilkunastu godzinach spotkanie unijnych ministrów do spraw rybołówstwa w Luksemburgu. Na wschodnim Bałtyku, gdzie wypływają przede wszystkim polscy rybacy, w przyszłym roku będzie obowiązywał zakaz połowów dorszy.

Wyniki wyborów – komentarze ekspertów

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na pierwszym miejscu Prawo i Sprawiedliwość (43,59% głosów) potem Koalicja Obywatelska (27,40%), na podium jeszcze z dwucyfrowym wynikiem Lewica (12,56%). Do Sejmu wchodzi też Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz'15 (8,55%) oraz Konfederacja (6,81%). Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów do Sejmu.

Po niedzielnych wyborach krajobraz polityczny Polski znacznie się urozmaicił. Prawo i Sprawiedliwość umocniło władzę, osiągając wynik lepszy niż w 2015 roku. Do parlamentu wróciła lewica - po czterech latach nieobecności, stan posiadania znacznie zmniejszyła Platforma Obywatelska, a z kilkunastoma posłami do Sejmu weszła pozaparlamentarna do tej pory Konfederacja. Zwycięzcami więc, na swój sposób – ogłaszają się wszyscy gracze.
1234567

FOTOGALERIA

"Profilaktyka Pana Piotra" - reportaż Małgorzaty Furgi
"Nazywali go - Oś" reportaż Małgorzaty Furgi
Polska żywność a wybory do parlamentu
Terminarz wyborczy
„Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi
Akcja Policji - „Telefony”
Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep płuc i wątroby
"Bez porażki" - reportaż Agaty Rokickiej
"Bez porażki" - reportaż Agaty Rokickiej
"Bez porażki" - reportaż Agaty Rokickiej
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.