Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Noc Księgarń

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W piątek po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce rozpocznie się Noc Księgarń. Na gości czekają wieczorne spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska, pokazy filmów, a nawet literackie potańcówki. To pierwsza taka noc w Polsce, a jej organizatorzy już zapowiadają kontynuację w kolejnych latach. W tym wydarzeniu weźmie udział m.in Księgarnia Pegaz w Choszcznie.

Co doprowadziło do katastrofy na Zamku? Jest ekspertyza

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
- Prowadzone na Zamku inwestycje nie były przyczyną katastrofy - mówi marszałek Olgierd Geblewicz, odnosząc się do ekspertyzy dotyczącej przyczyn zawalenia się części skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich. Ekspertyza powstała na zlecenie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Liczy kilkaset stron. Do katastrofy budowlanej na szczecińskim Zamku doszło w maju 2017 roku.

20 lat Wielonarodowego Korpusu w Szczecinie

Uroczystości z okazji 20-lecia Polski w NATO w marcu 2019 roku w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Uroczystości z okazji 20-lecia Polski w NATO w marcu 2019 roku w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
18 września 1999 roku trzy Państwa Założycielskie – Dania, Niemcy i Polska – wciągnęły flagi na maszty w siedzibie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Tak zaczęła się historia tej formacji w Szczecinie. Od tamtego czasu Korpus bardzo się rozwinął. W roku 2007 jego personel wziął udział w misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie. Od 2004 roku w Kwaterze Głównej powiewają flagi Estonii, Litwy i Łotwy. W 2005 roku do Korpusu przystąpiły Słowacja i Czechy. Flaga Stanów Zjednoczonych została wciągnięta na maszt w listopadzie 2006. Dwa lata później do Szczecina przybyli oficerowie rumuńscy. W sierpniu 2009 roku do współpracy przystąpiła Słowenia, w 2012 – Chorwacja, w 2013 - Węgry. Szwecja, która nie jest członkiem NATO, przysłała do Koszar Bałtyckich swojego przedstawiciela jesienią 2014. W 2015, służbę rozpoczęli w Szczecinie oficerowie brytyjscy, tureccy, francuscy i holenderscy. Obecnie w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim służą żołnierze z 25 krajów. W 2016 Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni awansował na jednostkę wysokiej gotowości NATO i ma być gotowy do działania w ciągu 48 godzin, odpowiadając na każde zagrożenie. Zgodnie z zaleceniami ze szczytu NATO w walijskim Newport Korpus dowodzi aktualnie nie tylko tzw. szpicą sojuszu, ale także jednostkami koordynacji NATO.

Czy ustawa o zawodzie dziennikarza jest potrzebna?

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/d%C5%BAwi%C4%99k-promieniuje-rekord-obj%C4%99to%C5%9B%C4%87-3153963.
źródło: https://pixabay.com/pl/photos/d%C5%BAwi%C4%99k-promieniuje-rekord-obj%C4%99to%C5%9B%C4%87-3153963.
Nowa ustawa o statusie zawodu dziennikarza miałaby podporządkować dziennikarzy nowemu samorządowi, który dbałby o ich standardy etyczne i zawodowe. Samorząd zająłby się oceną pracy dziennikarzy, szczególnie tych naruszających standardy. Czy taki samorząd – na wzór lekarskiego czy adwokackiego - jest potrzebny?

Miejsce rodziców w szkole

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Większość rodziców i nauczycieli już jest po pierwszych zebraniach w szkole. Te zebrania jak w soczewce pokazują, że rodzice na ogół niechętnie angażują się w życie szkoły. Przykładem może być wybór „trójek klasowych”. Wychowawca pyta: „Kto z państwa jest chętny?”. I, niestety, nie widać lasu rąk. Większość, o ile nie wszyscy, wbijają wzrok w ławki. Czy powodem takiej sytuacji jest wyłącznie brak czasu? Jakie jest miejsce rodziców w polskiej szkole? Jak to miejsce określa prawo oświatowe? Na stronie podlegającego Ministrowi Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji czytamy, że: „Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami tworzą środowisko szkolne, działające na rzecz stałego budowania i doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. Dla każdego z wymienionych wyżej podmiotów ustawodawca przewidział możliwości zrzeszania się i wypowiadania w sprawach szkoły. Jednym z tych podmiotów jest rada rodziców.”

Kandydaci do parlamentu o służbie zdrowia

Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia i zwiększanie wydatków na zdrowie to jeden z głównych tematów kampanii przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Jak poszczególne ugrupowania chcą naprawić sytuację? PiS zapowiada między innymi wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w ciągu pięciu lat oraz wprowadzenie zawodu asystenta medycznego, który odciążyłby lekarzy i pielęgniarki od pracy biurowej. Koalicja Obywatelska również zapowiada zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB oraz maksymalnie 21 dni oczekiwania na wizytę u specjalisty i maksymalnie 60 minut oczekiwania na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. PSL-Koalicja Polska, oprócz zwiększenia nakładów, obiecuje wyższe zarobki dla pracowników ochrony zdrowia oraz rozwój różnych form opieki nad seniorami, a Lewica zapowiada doprowadzenie w ciągu czterech lat do tego, że czas oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 30 dni, a każdy lek na receptę nie droższy niż pięć złotych. Konfederacja jeszcze nie przedstawiła swojego programu wyborczego.

Akcja Policji - „Telefony”

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Policjanci ruchu drogowego skontrolowali kierowców pod kątem tego, czy prowadząc samochód, korzystają oni z telefonów komórkowych przy użyciu zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych. Ze statystyk wynika, że kierowca z telefonem przy uchu to ciągle poważny problem. Każdego roku mundurowi zatrzymują za takie wykroczenie około 100 tys. kierowców rocznie. Przyczyną jednej czwartej wypadków jest korzystanie przez kierowców z telefonu podczas jazdy. Akcja prewencyjna została zorganizowana wspólnie z Europejską Organizacją Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Nowotwory głowy i szyi. Co warto wiedzieć?

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Występują rzadziej niż rak płuc, ale dwa razy częściej niż rak szyjki macicy. Mowa o nowotworach głowy i szyi. Na świecie rocznie ten typ nowotworu rozpoznaje się u około 500 tys. osób, z których 300 tys. umiera. Mężczyźni chorują nawet trzy razy częściej niż kobiety, ale liczba występowania nowotworów głowy i szyi u kobiet także wzrasta. Najbardziej narażeni są palacze i osoby nadużywające alkoholu. Ostatnio specjaliści zaobserwowali jednak niepokojący trend – złośliwe nowotwory głowy i szyi dotykają coraz młodsze osoby, które nigdy nie paliły i nie nadużywały alkoholu. Ma to ścisły związek z wirusem HPV, który jest jednym z czynników ryzyka. Wcześnie wykryty nowotwór daje szansę na całkowite wyleczenie. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w czasie którego odbywają się m.in. bezpłatne badania profilaktyczne dla pacjentów.

80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mija 80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku, na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem Polski. Jak mówi profesor Jan Żaryn - agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku była pogwałceniem prawa międzynarodowego. Jego zdaniem współczesne zaprzeczanie polityków rosyjski agresji w 1939 roku jest odsuwaniem odpowiedzialności za zbrodnie drugiej wojny światowej. Wkroczenie ZSRR na wschodnie tereny Rzeczpospolitej – oprócz wielu tragicznych konsekwencji – miało także znaczenie strategiczne, uniemożliwiło bowiem kontynuowanie polskiej doktryny obronnej, która zakładała przegrupowanie i obronę na polskich Kresach.

Instytut Pileckiego zainaugurował działalność w Berlinie wystawą o swoim patronie

źródło: https://www.facebook.com/InstytutPileckiego.
źródło: https://www.facebook.com/InstytutPileckiego.
Instytut Pileckiego zainaugurował działalność w Berlinie wystawą o swoim patronie. Celem ekspozycji "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" jest przybliżenie Niemcom postaci jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Rotmistrz Witold Pilecki dobrowolnie udał się do Auschwitz, by organizować tam ruch oporu i dokumentować zbrodnie III Rzeszy. Po wojnie został zamordowany przez komunistów. Otwarcie oddziału w Berlinie to kolejny etap działalności Instytutu Pileckiego w Niemczech. Od kilku miesięcy instytucja współpracuje z Bundesarchiv, co zaowocowało między innymi 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących m.in. akta Gestapo i niemieckiej policji działającej w okupowanej Polsce.

1234567

FOTOGALERIA

"Bez spinki" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Jak bezpiecznie wypoczywać w Tatrach i nad morzem
Naukowiec zawieszony za felieton
Moda na miejskie łąki jeszcze nie w Szczecinie
50 rocznica lądowania człowieka na Księżycu
Turystyka sakralna coraz bardziej popularna
"Tato" - reportaż Agaty Rokickiej
"Bez spinki" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
94. urodziny Jeziora Szmaragdowego
Sprawa pracownika koncernu Ikea
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.