Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Atak na polskiego ambasadora w Izraelu

Ambasador Marek Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. źródło: https://twitter.com/mmagierowski
Ambasador Marek Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. źródło: https://twitter.com/mmagierowski
Stało się to przed gmachem placówki dyplomatycznej i wywołało oburzenie. Ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany we wtorek przed budynkiem ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tel Awiwie. Napastnik miał otworzyć drzwi samochodu, którym jechał dyplomata, opluć go oraz wypomnieć mu polskie pochodzenie. Magierowskiemu zdążył zrobić mu zdjęcie. O zdarzeniu została poinformowana miejscowa policja, a mężczyznę udało się szybko zatrzymać. Atak na ambasadora skomentował m.in. premier Mateusz Morawiecki nazywając go "rasistowskim" i "niedopuszczalnym". Ubolewanie z powodu incydentu wyraziła także ambasador Izraela w Polsce Anna Azari i potępiła ten akt przemocy. W związku ze sprawą została ona dzisiaj wezwana do siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Ustawa 447 a roszczenia organizacji żydowskich wobec Polski

Fot. źródło: pixabay.com/pl/photos/jerozolima-ściany-ściana-płaczu-980328.
Fot. źródło: pixabay.com/pl/photos/jerozolima-ściany-ściana-płaczu-980328.
„Rząd nie prowadził, nie prowadzi i dopóki PiS rządzi nie będzie prowadził żadnych negocjacji w sprawie roszczeń organizacji żydowskich do mienia bezspadkowego - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. To odpowiedź na zapytanie posłów Kukiz'15 o ewentualne tajne negocjacje polskiego rządu z przedstawicielami Izraela i Stanów Zjednoczonych w sprawie odszkodowań za tzw. bezspadkowe mienie, pozostałe po ofiarach Holokaustu. Kilka dni temu polski MSZ odwołał rozmowy z przybywającą do naszego kraju ministerialną delegacja z Izraela. Powodem miała być zmiana jej składu, sugerująca, że delegacja jest zainteresowana podjęciem rozmów, dotyczących ewentualnych roszczeń organizacji żydowskich wobec Polski. W czwartek zarówno wiceminister Wawrzyk, jak i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowali, że nie doszło do żadnych zakulisowych, tajnych rozmów. Powodem zaniepokojenia wielu środowisk jest przyjęta przez amerykański Kongres, a podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa tzw. ustawa 447. Mówi ona o tym, że to amerykański Departament Stanu, czyli tamtejszy MSZ będzie monitorował wykonywanie postanowień tzw. Deklaracji Terezińskiej z 2009 roku, którą, obok 45 innych państw, podpisała także Polska. Dokument zawiera zapisy, dotyczące kwestii zwrotu prywatnego i komunalnego mienia żydowskiego, ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego, pomocy socjalnej dla ofiar Holokaustu i wsparcia działalności edukacyjnej, naukowej oraz archiwalnej. Do 2017 roku wykonywanie postanowień Deklaracji śledził specjalnie powołany Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady, jednakże po zakończeniu przezeń działalności – zadanie monitorowania przejął amerykański Departament Stanu. Deklaracja Terezińska nie jest formalną umową międzynarodową, jednakże – według części prawników – może stanowić podstawę do podejmowania działań dyplomatycznych lub wywierania nacisków na rządy państw. W 1995 roku Światowy Kongres Żydów oskarżył szwajcarskie banki o to, że przywłaszczyły sobie depozyty zamordowanych w czasie wojny Żydów. Nacisk opinii publicznej był tak wielki, że w ramach ugody Szwajcarzy wypłacili miliard 250 milionów dolarów odszkodowania za tzw „uśpione konta”.

Głodowe emerytury. Najniższa jest w regionie

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
227 tysięcy osób pobiera w Polsce niższe emerytury niż ta najniższa, która jest gwarantowana przez państwo - tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo lawinowo ich przybywa. Jak poinformowała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska liczba ta wzrosła w ciągu ostatnich ośmiu lat aż dziewięciokrotnie, a w 85 proc. są to kobiety. Taki stan rzeczy jest spowodowany tym, że część emerytów nie uzbierała wystarczająco dużego kapitału czy też nie ma odpowiedniego stażu pracy. Co ciekawe najniższa wypłacana obecnie emerytura to 4 grosze. Otrzymuje ją mieszkanka województwa zachodniopomorskiego. Takich "groszowych" emerytur jest w kraju jednak więcej. Niektórzy przechodzą na nie odprowadzając jakąkolwiek składkę, bo to daje im legitymację emeryta. I mimo, że emerytura jest wtedy znikoma to ma się przywileje, które emerytowi przysługują. W grę wchodzą tu chociażby ulgi na przejazdy komunikacją czy niższe opłaty za leki.
A czy szczecinianie są zadowoleni ze swoich emerytur? Po obniżeniu wieku emerytalnego ZUS przyjął przez rok ponad 750 tys. wniosków o emeryturę. Ta przeciętna wyniosła 2064 złote. Minimalna to oczywiście 1100 złotych.

Element kampanii antykościelnej czy zwrócenie uwagi na ważny problem?

Film dokumentalny Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” wywołuje niesłabnącą lawinę komentarzy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Film dokumentalny Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” wywołuje niesłabnącą lawinę komentarzy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Film dokumentalny Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” wywołuje niesłabnącą lawinę komentarzy. Film opowiada o osobach, które w dzieciństwie były molestowane seksualnie przez duchownych. Tuż po premierze filmu oświadczenia z przeprosinami dla ofiar molestowania wystosowali prymas abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. - Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu - stwierdził. prymas Wojciech Polak. Abp Gądecki uważa, że ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Abp przyznał, że niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane. Dla publicystów - to ważny film, dotykający problemu pedofilii. Nie zabrakło jednak komentarzy, że premiera filmu Sekielskiego w czasie kampanii wyborczej - jest elementem gry politycznej i nasilających się wystąpień antyreligijnych.

Na ostatniej prostej przed wyborami do PE - dwie konwencje w Szczecinie

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Na ostatniej prostej przez wyborami do Europarlamentu dyskusję polityczną minionego weekendu w internecie zdominowały komentarze na temat filmu Marka i Tomasza Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Film, będący zapisem dziennikarskiego śledztwa w sprawie pedofilii w Kościele Katolickim w Polsce od sobotniego popołudnia ma już ponad 8 milionów wyświetleń. Trudno się więc dziwić, że część polityków, publicystów i komentatorów oraz duchownych zdecydowała się podzielić z czytelnikami, słuchaczami i widzami swoimi przemyśleniami.

Siłą rzeczy inne ważne problemy zeszły na dalszy plan. W niedzielę w Szczecinie odbyły się dwie konwencje wyborcze, Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Europejskiej, w których uczestniczyli czołowi politycy obu formacji. Ze strony PiS jego lider Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, z opozycji Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.
Wśród podejmowanych tematów były między innymi, ze strony PiS: zaostrzenie wyroków za pedofilię, pozycja i rola Polski w Unii Europejskiej, poprawa połączeń komunikacyjnych Zachodniopomorskiego z resztą Polski.
Liderzy Koalicji Europejskiej obiecywali natomiast przywrócenie rangi Szczecina poprzez spójny rozwój komunikacji, położenie nacisku na rozwój odnawialnych źródeł energii, poprawę sytuacji w służbie zdrowia i oświacie.

Tydzień bibliotek

Tradycyjnie tydzień ten rozpoczyna się w Dniu Bibliotekarza, czyli 8 maja.Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Tradycyjnie tydzień ten rozpoczyna się w Dniu Bibliotekarza, czyli 8 maja.Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Prelekcje dla szczecińskich liceów, akcja „Odjazdowy Bibliotekarz” czy happening trzepakowo-książkowy – to niektóre z dokonań Zachodniopomorskiego Bibliotekarza Roku 2018. Została nim Marta Kurzyńska, kierowniczka Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się podczas inauguracji 16. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tradycyjnie tydzień ten rozpoczyna się w Dniu Bibliotekarza, czyli 8 maja. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy. Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy. Fot. www.twitter.com/europarl_pl
26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyborcy w Polsce w 2019 roku wybiorą 51 posłów do Parlamentu Europejskiego. W tych wyborach Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, województwa - lubuskie i zachodniopomorskie tworzą wspólny – 13 okręg. W podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 procent. Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy. Wybory odbędą się także na terenie Wielkiej Brytanii, która formalnie przygotowuje się do opuszczenia Wspólnoty.

Początek rekrutacji do szkół średnich

W związku z ostatnią rządową reformą systemu oświaty, w tegorocznym naborze „spotkają się” absolwenci dwóch typów placówek – ośmioletnich szkół podstawowych oraz dotychczasowych gimnazjów.Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W związku z ostatnią rządową reformą systemu oświaty, w tegorocznym naborze „spotkają się” absolwenci dwóch typów placówek – ośmioletnich szkół podstawowych oraz dotychczasowych gimnazjów.Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rozpoczął się nabór do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020. Tegoroczna rekrutacja będzie o tyle wyjątkowa, że wezmą w niej udział zarówno absolwenci 8-letnich szkół podstawowych, jak również absolwenci 3-letnich gimnazjów. W związku z ostatnią rządową reformą systemu oświaty, w tegorocznym naborze „spotkają się” absolwenci dwóch typów placówek – ośmioletnich szkół podstawowych oraz dotychczasowych gimnazjów. W Szczecinie na potrzeby rekrutacji w liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I stopnia przygotowanych zostało łącznie 7400 miejsc w klasach pierwszych – po 3700 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.

Resort infrastruktury chce odstresować egzaminatorów i kursantów

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Egzamin na prawo jazdy to dla wielu jeden z najważniejszych sprawdzianów w życiu. Trudno się więc dziwić kursantom, że przeżywają go mocno i bardzo się denerwują. Ale egzaminy są także stresujące dla tych, którzy kursantów oceniają. I właśnie odstresować egzaminatorów chce Ministerstwo Infrastruktury ułatwiając im pracę. Nowe rozporządzenie przewiduje, że egzaminator pracowałby osiem godzin dziennie, a tym czasie miałby przeegzaminować tylko osiem osób. Czyli miałby godzinę na każdego kursanta. Sytuacja idealna dla obu stron – co powinno się przełożyć na poprawę wyników egzaminów i mniejszy stres. Problem tylko w tym, że WORD-y są jednostkami, które muszą na siebie zarobić i liczba przeprowadzanych egzaminów jest dla nich bardzo ważna. Im więcej tym lepiej.

Państwo chce nas chronić przed elektrosmogiem

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
5 milionów złotych przeznaczy państwo na zakup sprzętu do mierzenia natężenia pola elektromagnetycznego wytwarzanego m.in. przez stacje bazowe telefonii komórkowej. Inspektorzy państwowych służb zostaną przeszkoleni, powstanie także system stałego monitoringu promieniowania oraz mapa pokazująca natężenia pola na terenie całego kraju – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Przygotowuje ono tzw. megaustawę telekomunikacyjną, która ma wprowadzić przepisy odpowiadające szybkiemu rozwojowi nowych technologii w telekomunikacji. W ostatni poniedziałek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że do tej pory państwowe instytucje i służby niezbyt dobrze radziły sobie z pomiarami natężenia pola elektromagnetycznego. NIK wytknęła im wiele zaniedbań, przez które nie wiadomo, czy normy promieniowania są przestrzegane. Budowa nowych masztów telekomunikacyjnych budzi duże społeczne emocje, ponieważ montowane są one w bezpośredniej bliskości domów i mieszkań, często na dachach budynków, a nawet na kościelnych wieżach. I choć dziś trudno sobie wyobrazić świat bez telefonów komórkowych to jednak część z nas maszt wolałaby mieć dalej od siebie.
1234567

FOTOGALERIA

Ustawa 447 a roszczenia organizacji żydowskich wobec Polski
Atak na polskiego ambasadora w Izraelu
Głodowe emerytury. Najniższa jest w regionie
"Warto podążać za marzeniami" - reportaż Małgorzaty Furgi
"Czwarty dzień wolności" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
Element kampanii antykościelnej czy zwrócenie uwagi na ważny problem?
"Grechuta. Ślady na piasku" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Na ostatniej prostej przed wyborami do PE - dwie konwencje w Szczecinie
"Zanim usłyszysz, że być może urodziło się twoje dziecko" - reportaż Małgorzaty Furgi
Tydzień bibliotek
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.