Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Złota Piłka dla Ady Hegerberg, napastniczki Olympique Lyon

Złota Piłka. Fot. www.wikipedia.org / Jaime de la Fuente
Złota Piłka. Fot. www.wikipedia.org / Jaime de la Fuente
Złota Piłka - to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie piłki nożnej, przyznawane od 1956 roku, przez francuski magazyn "France Football" po raz pierwszy przypadło przedstawicielce kobiecego footbolu. Nagroda trafiła do Ady Hegerberg – 23-letniej napastniczki Olympique Lyon. W tym roku z francuskim klubem sięgnęła po mistrzostwo Francji i wygrała Ligę Mistrzyń.

Nowe zasady segregacji odpadów

Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin/Archiwum]
Od przyszłego roku segregacja śmieci będzie obowiązkowa, mieszkańcy bloków będą ponosić odpowiedzialność zbiorową i więcej płacić, gdy któryś z sąsiadów nie będzie segregował odpadów. Będziemy segregować w pięciu pojemnikach: na papier, szkło, plastik, bioodpady oraz odpady zmieszane. Do piątego pojemnika będziemy wrzucać to, co nie pasuje do pozostałych. To ważne zmiany, które mają dostosować naszą gospodarkę do wymagań unijnych, zgodnie z którymi – do 2020 roku poziom recyklingu w Polsce ma wynieść 50 procent. Obecnie jest to zaledwie – około 30 procent. Polska chce również przejść w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym – tak mówiła minister Jadwiga Emilewicz. Minister technologii i przedsiębiorczości wzięła udział w "Dniu innowacji" podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

Szczeciński program in vitro. Czy samorząd powinien finansować takie rozwiązania?

Fot. pixabay.com/pl/baby-strony-niemowlę-dziecko-2416718.
Fot. pixabay.com/pl/baby-strony-niemowlę-dziecko-2416718.
Jest zielone światło dla finansowania zabiegów in vitro z budżetu Szczecina. Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała projekt przedstawiony przez magistrat - informuje prezydent Piotr Krzystek. Prezydent Krzystek przyznaje, że jest przeciwnikiem metody in vitro, ale "jako prezydent wszystkich mieszkańców nie może odmawiać im prawa do wyboru takiej metody". W Szczecinie od lat trwa polityczna burza w sprawie tematu in vitro. Wcześniej, w czasie kampanii przed wyborami samorządowymi, powstały dwa inne projekty miejskiego dofinansowania in vitro: obywatelski i Platformy Obywatelskiej. Sprzeciwiali się im radni Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenckiego klubu Bezpartyjnych. Projekt Platformy najpierw nie wpisano do porządku obrad, a na kolejnej sesji został odrzucony. Program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Szczecina na lata 2019-2021” opracował Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej, w którym działa Regionalny Ośrodek Leczenia Niepłodności. Agencja Oceny Technologii Medycznych zaakceptowała przygotowane w Szczecinie dokumenty, zwracając jedynie uwagę na konieczność doprecyzowania kilku kwestii dotyczących m.in. szczegółów finansowania projektu oraz jego ewaluacji.

Odszedł 41. prezydent USA George H.W. Bush

Prezydent zostanie pochowany w czwartek obok - zmarłej niedawno - żony Barbary oraz córki Robin. źródło: https://twitter.com/bush41library?lang=pl
Prezydent zostanie pochowany w czwartek obok - zmarłej niedawno - żony Barbary oraz córki Robin. źródło: https://twitter.com/bush41library?lang=pl
Kontrowersyjny dla jednych, niejednoznaczny dla innych – był jednak postacią niezwykłą i ważną na tyle, aby w środę żegnali go politycy, przywódcy państw z całego świata i zwykli Amerykanie. W Waszyngtonie trwają uroczystości pogrzebowe Georga H.W. Busha, 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych i ojca 43. prezydenta Georga W. Busha. Jego trumna została wystawiona na widok publiczny w Rotundzie Kapitolu – to zaszczyt, zarezerwowany dla najwybitniejszych Amerykanów, którego przed nim doświadczyło zaledwie 30 osób. Ludzie, którzy przyszli pochylić się przed trumną, byli świadkami wzruszających chwil. 95-letni, były republikański senator Bob Dole, gdy chciał ostatni raz zasalutował swojemu wieloletniemu przyjacielowi, to musiał ogromnym wysiłkiem woli i z pomocą towarzysza podnieść się z wózka inwalidzkiego. Przy trumnie swego pana warował natomiast jego pies asystujący – golden retriever Sully. George Bush sprawował swój urząd w wyjątkowym dla świata momencie – między 1989 a 1993 rokiem, gdy rozpadał się blok wschodni i następowały burzliwe zmiany geopolityczne. W 1991 roku Stany Zjednoczone wystąpiły w obronie Kuwejtu, najechanego przez Irak i wywołały tym poważne zmiany na Bliskim wschodzie. A jeszcze wcześniej, jeszcze jako wiceprezydent – zamieszany był w aferę Iran Contras i nielegalną sprzedaż broni do Nikaragui. George HW Bush w Polsce gościł w sumie sześć razy: raz jako wiceprezydent: w 1987 roku, jako prezydent: w 1989 i 1992 i już po zakończeniu kadencji był między innymi w Gdańsku i Warszawie.

Parkowanie na chodnikach na cenzurowanym

Parkowanie na ul. Broniewskiego, fot. Słuchacz, pan Maciej
Parkowanie na ul. Broniewskiego, fot. Słuchacz, pan Maciej
Chodnik to kość niezgody między pieszymi i kierowcami. Choć teoretycznie przeznaczony do poruszania się na własnych nogach, często staje się miejscem do parkowania, bo – jak mówią kierowcy – gdzieś auto postawić muszą, a w centrach miast miejsc postojowych brakuje. Skutek jest więc taki, że piesi przepychają się między między autami, chodniki wyglądają jak obraz nędzy i rozpaczy: nie tylko powykrzywiane i poniszczone, ale jeszcze zabrudzone olejami i smarami, a kierowcy czują się usprawiedliwieni. Walkę z kierowcami, parkującymi na chodnikach gdzie popadnie, albo wjeżdżającymi na chodnik całym samochodem - postanowiło podjąć warszawskie Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Wystąpiło z petycją do stosownej sejmowej komisji o wprowadzenie takich zmian w prawie, by można było odholowywać auta, nieprawidłowo zaparkowane na chodnikach. Na razie miejscy aktywiści uzyskali tyle, że komisja skieruje stosowny dezyderat do premiera. To z jednej strony niewiele, z drugiej jednak wywołali dyskusję w całym kraju, bo to nie tylko problem Warszawy.

Trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Trzecia rocznica rządów Zjednoczonej Prawicy stały się okazja do podsumowań dotychczasowych osiągnięć gabinetu Mateusza Morawieckiego i jego ministrów. Obóz rządzący chwali się przede wszystkim stabilnym budżetem i wzrostem gospodarczym. Już w sobotę premier wystąpił na konferencji „Praca dla Polski”. Za sukces uznał zmniejszenie bezrobocia i walkę z mafią vatowską, ale też podkreślił, że wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Tu wymienił programy rozwojowe, pomoc seniorom, wsi czy rodzinom. Zaprosił też do współpracy opozycję, apelując o zaniechanie walk plemiennych. Od początku tego tygodnia zaś swoje osiągnięcia przedstawiają ministrowie. Krytyczni wobec osiągnięć rządu są przedstawiciele opozycji. Szef PO Grzegorz Schetyna nazwał sobotnią konferencję "rozpaczliwą próbą przykrycia fatalnych ostatnich miesięcy i tygodni dla PiS", co – jego zdaniem ma związek z niedawnymi wyborami samorządowymi, w których PiS otrzymał wynik gorszy niż się spodziewał.

Cenzura w PRL

Portal ze zburzonej siedziby Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wyeksponowany w holu biurowca Liberty Corner przy ul. Mysiej 5 w Warszawie. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cenzura_w_Polskiej_Rzeczypospolitej_Ludowej
Portal ze zburzonej siedziby Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wyeksponowany w holu biurowca Liberty Corner przy ul. Mysiej 5 w Warszawie. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cenzura_w_Polskiej_Rzeczypospolitej_Ludowej
W tamtych czasach zanim coś trafiło do ogólnego obiegu musiało przejść przez nadzór. Cenzura w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej obowiązywała od 1944 do 1990 roku. Tyczyła się m.in. publikacji prasowych i naukowych oraz widowisk czy spektakli. Chodziło to to, aby wyeliminować niepożądane treści. O tym z czym to zjawisko się wtedy wiązało mówi książka Błażeja Torańskiego o tytule "Knebel. Cenzura w PRL-u", z którą autor odwiedza obecnie województwo zachodniopomorskie. Składa się ona z 20 wywiadów z takimi osobami jak chociażby historyk Zbigniew Romek, reżyser Krzysztof Zanussi, poeta Adam Zagajewski, pisarz Ernest Bryll czy seksuolog prof. prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Opowiadają oni o swoich relacjach z cenzurą, oceniają to zjawisko oraz mówią o jego wpływie na swoją twórczość.
O tym jak funkcjonowała cenzura w świecie sztuki w rozmowie z Wojciechem Zagajem opowiada Sylwester Woroniecki, aktor i reżyser słuchowisk współpracujący z Radiem Szczecin.

Zakupy przed Bożym Narodzeniem i zakaz geoblokowania

Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Grudzień to czas wzmożonego ruchu w handlu. W końcu chyba niemal każdy przygotowuje się do Bożego Narodzenia i kupuje dla bliskich prezenty. Jeżeli chodzi o zakupy w sieci to jest tu jednak pewna zmiana. Od poniedziałku obowiązuje bowiem zakaz nieuzasadnionego blokowania geograficznego w transakcjach internetowych. Jest to efekt unijnego rozporządzenia. W skrócie od teraz sprzedawcy nie mogą odmawiać klientom z innych krajów dostępu do swoich stron i przekierowywać ich automatycznie do odpowiedniej wersji językowej sklepu - takiej która jest zgodna z miejscem, w którym internauta się znajduje. Jest to możliwe tylko jeżeli sam wyrazi na to zgodę. Dzięki temu Ci, którzy robią zakupy w internecie maja mieć łatwiejszy dostęp do towarów i niektórych usług na terenie Unii. Niewykluczone, że będzie to widoczne już teraz kiedy - przynajmniej teoretycznie - kupujemy więcej. Czy szczecinianie mają już zaplanowane co włożą pod choinkę? To sprawdzała Paulina Zaremba.

Unia przyjęła stanowisko ws. przepisów dot. transportu drogowego - niekorzystne dla Polski

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Unijne kraje przyjęły nowe regulacje w sprawie zaostrzenia przepisów tyczących się międzynarodowego transportu drogowego. Za opowiedziała się większość państw, a przeciwko była m.in. Polska. Zmiany przewidują, że firmy transportowe, które będą świadczyć usługi przewozowe poza państwem, w którym mają siedziby, będą objęte przepisami o delegowaniu pracowników. To oznacza, że będą zobowiązane wypłacać pracownikom płacę minimalną plus wszystkie dodatki obowiązujące w kraju, w którym realizują kursy. W ten sposób wzrosną koszty i biurokratyczne wymogi. Zaostrzone przepisy obejmą też usługi kabotażowe. Oznacza to, że po wykonaniu kursu kierowca, będzie miał obowiązek odczekać 5 dni na kolejny kurs. Polscy przewoźnicy krytycznie oceniają zmiany i uważają, że mogą one być katastrofalne w skutkach. Dodajmy jednak, że ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze przesądzony. Będzie on zależał od wyniku negocjacji unijnych krajów z Europarlamentem.

Aspiryna uratuje zagrożoną ciążę

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pani ciąża jest zagrożona, dziecko może urodzić się przedwcześnie - tych słów z ust lekarza boi się każda przyszła mama. Bo i jest się czego bać. Coraz więcej dzieci rodzi się za wcześnie - według światowych szacunków - już co dziesiąty noworodek. Rocznie na świecie - 15 milionów dzieci.
Jedną z przyczyn przedwczesnego przyjścia dziecka na świat są patologie, związane z niewydolnością łożyska. Najczęściej objawiają się jako zatrucie ciążowe, w tym stan przedrzucawkowy, rzucawka, czy hypotrofia, czyli zbyt mały przyrost wagi dziecka. Wtedy ratunkiem dla takich mam i ich dzieci są badania prenatalne i leczenie.
A tu z pomocą przychodzi … aspiryna. Tak, taką właśnie genialną w swej prostocie metodę profilaktyki wdrażają lekarze z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach. Metoda jest bezpieczna, sprawdzona i bardzo skuteczna.
Jak przyznają mamy wcześniaków - urodzenie dziecka przedwcześnie to ogromny stres i strach. I lęk o jego zdrowie i przyszłość.
1234567

FOTOGALERIA

Złota Piłka dla Ady Hegerberg, napastniczki Olympique Lyon
Nowe zasady segregacji odpadów
Szczeciński program in vitro. Czy samorząd powinien finansować takie rozwiązania?
„Prawie jak rodzina" -reportaż Małgorzaty Furgi
Odszedł 41. prezydent USA George H.W. Bush
Parkowanie na chodnikach na cenzurowanym
Trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy
"Ucieczka" - reportaż Anny Kolmer
Cenzura w PRL
Zakupy przed Bożym Narodzeniem i zakaz geoblokowania
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.