Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Młodzieżowy Uniwersytet Szczeciński - budowanie kariery od dziecka

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
200 uczniów z czterech szczecińskich szkół podstawowych i jednego gimnazjum już teraz zdecydowało się pomyśleć o swojej przyszłości oraz zainwestować czas i wysiłek w karierę. W ciągu najbliższego roku akademickiego będą słuchaczami Młodzieżowego Uniwersytetu Szczecińskiego. W tym czasie będą szlifować swoją wiedzę z ekonomii, ekologii, finansów, marketingu, informatyki, zarządzania i języka angielskiego. To przyszłościowe kierunki i jak można się spodziewać, za kilka lat pozwolą młodzieży lepiej odnaleźć się na rynku pracy.

To pierwsza edycja programu współfinansowanego ze środków unijnych, a całość koordynuje Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Wiedza z dziedzin ekonomicznych bardzo się przyda młodym ludziom, nawet jeśli w przyszłości nie zamierzają się z nimi zawodowo wiązać – wynika z rozmów z młodymi mieszkańcami naszego miasta.

Odkrywcy Wyobraźni - Festiwal Czytania już za chwilę

Fot. pixabay.com / jarmoluk (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / jarmoluk (CC0 domena publiczna)
Jeden z najbardziej lubianych przez szczecinian festiwali już od najbliższego piątku – organizowany po raz szósty Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”. Jak zwykle będzie można posłuchać znakomitych aktorów czytających fragmenty książek, ale też obejrzeć ich na scenie. Z czytelnikami spotkają się pisarze, a dzieci obejrzą przygotowaną specjalnie dla nich muzyczną sztukę grozy.

Specjalny cykl wydarzeń przygotowano też z okazji Roku Zbigniewa Herberta oraz Roku Ireny Sendlerowej.

100 lat odrodzonej polskiej adwokatury [ROZMOWA]

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Za tydzień uroczystą Galą Jubileuszową zakończą się na Zamku Królewskim w Warszawie obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Przypomnijmy, 24 grudnia 1918 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret „W przedmiocie Statutu Tymczasowego Palestry Państwa Polskiego”. Przed prawnikami stanęło wielkie zadanie – utworzenia systemu prawnego dla nowego Państwa Polskiego, ponieważ na ziemiach polskich funkcjonowały trzy odrębne systemy prawne: niemiecki, rosyjski i austriacki. Komisja Kodyfikacyjna, w skład której weszli najwybitniejsi profesorowie prawa i adwokaci pracowała aż do wybuchu II wojny światowej, a efektem jej pracy oraz pomnikiem były projekty kodeksów i ustaw, wnoszone potem pod obrady Sejmu. Prace przerwał wybuch wojny. Adwokaci i aplikanci uczestniczyli w ruchu oporu, walczyli w Postaniu Warszawskim. Wielu zginęło. Także po wojnie adwokaci musieli niejednokrotnie wykazywać się odwagą. Bronili przed sądem uczestników wydarzeń poznańskich z 1956 roku, potem w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych działaczy opozycji demokratycznej i niepodległościowej. Dzięki temu przedstawiciele palestry cieszyli się wielkim społecznym szacunkiem. Najwybitniejsze postaci polskiej adwokatury są bohaterami wystawy „Adwokaci polscy ojczyźnie” w miniony piątek otwartej w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wśród prezentowanych postaci są również przedstawiciele szczecińskiej palestry.

Są dowody na radzieckie bazy atomowe w Polsce [ROZMOWA]

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Mat. IPN
Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Mat. IPN
Czy na terenie Polski Rosja składowała broń jądrową? Całkowitą pewność można byłoby mieć, gdyby twierdząco na to pytanie odpowiedzieli sami Rosjanie. Ale i badania naukowe mogą dać pewne podpowiedzi, szczególnie wtedy, gdy można do nich wykorzystać nowoczesne technologie, takie jak skanowanie laserowe oraz analiza fotografii satelitarnej i lotniczej.

Wiadomo, że od 1969 roku na terenie Polski istniały trzy duże magazyny broni atomowej: w Templewie w województwie lubuskim, w Brzeźnicy-Kolonii w Wielkopolsce i w Podborsku koło Kołobrzegu. Spośród tych trzech baz tylko ta ostatnia jest w stosunkowo dobrym stanie, można ją nawet zwiedzać, ponieważ funkcjonuje jako Muzeum Zimnej Wojny, czyli część Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

W końcu września minęło 25 lat od chwili, gdy ostatni radzieccy żołnierze opuścili Polskę.

Podwójne standardy żywności czy jedzeniowe ujednolicenie? [ROZMOWA]

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Niektóre produkty żywnościowe, sprzedawane na rynkach nowych państw Unii Europejskiej różnią się od tych produktów, które trafiają do klientów starej Unii. To, co wiedzieliśmy już „organoleptycznie” potwierdziły badania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mimo identycznych opakowań – produkty różnią się wagą, wyglądem, smakiem i – co najważniejsze – składem. Dla nas bywa mniej zdrowy, na przykład olej słonecznikowy zastępowany jest olejem palmowym, a cukier – syropem glukozowo-fruktozowym. Ceny też się nierzadko różnią – na naszą niekorzyść. Ale były też przypadki, nieliczne niestety, że produkty na nasz rynek były lepsze.

Walkę z podwójnymi standardami w produkcji żywności kilka lat temu rozpoczęły Węgry, Słowacja i Czechy. One pierwsze alarmowały, że na nasze stoły trafiają produkty gorszej jakości. Producenci tłumaczyli, że dostosowują się do miejscowych wymagań i możliwości finansowych klientów, ale okazało się to mało przekonującym tłumaczeniem.

Mając prawo jazdy kat. B będzie można jeździć trójkołowcem [ROZMOWA]

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Kierowcy, którzy mają minimum trzy lata prawo jazdy kategorii B, będą mogli jeździć trójkołowcem bez dodatkowych uprawnień. Sejm przyjął jednogłośnie ustawę w tej sprawie. Jest ona przede wszystkim ukłonem w stronę niepełnosprawnych. Chodzi o te osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą odbyć egzaminu na prawo jazdy kategorii A. Jak na razie to właśnie te uprawnienia są wymagane do prowadzenia trójkołowego motocykla. Nowe przepisy oprócz dania możliwości kierowania takimi maszynami tym, którzy ich nie mieli, może też wpłynąć na częstsze wybieranie trójkołowców jako środku transportu oraz ich większą sprzedaż. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni licząc od jej ogłoszenia.

Przypomnijmy, że od 2015 roku te osoby, które mają prawo jazdy kategorii B minimum trzy lata, mogą bez dodatkowych uprawnień poruszać się motocyklami o pojemności do 125 centymetrów sześciennych.

W RCKiK brakuje krwi [ROZMOWA]

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Co roku ten problem pojawia się w okolicy wakacji. Okazuje się jednak, że mimo spadku temperatur jesienią też występuje - przynajmniej w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Brakuje tam bowiem krwi. Najpilniej potrzebne grupy to A RhD-, 0 RhD- i AB RhD-. Ich stan jest bardzo niski. Mało jest również grupy A RhD+. W przypadku innych w centrum jest ich albo średnia ilość albo wystarczająca.

Krew to coś czego nie da się wyprodukować dlatego jest ona tak cenna. Można ją oddawać w godzinach pracy centrum lub tez przy okazji różnorakich akcji - np. w krwiobusie. Aby to zrobić trzeba być zdrowym, mieć minimum 18 i maksymalnie 65 lat oraz ważyć więcej niż 50 kilo.

Policyjny rejestr sklepowych złodziei ma pomóc handlowcom

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
5 miliardów złotych rocznie, półtora procent zysków - według raportu „The Global RetailTheft Barometer” brytyjskiego instytutu CRR - tracą polskie sklepy z powodu kradzieży. Taki poziom to średnia europejska, ale – zdaniem handlowców – to i tak za dużo.

W kradzieżach sklepowych wyspecjalizowali się złodzieje, którzy potrafią wynieść wszystko: począwszy od kosmetyków, poprzez ubrania, na sprzęcie elektronicznym skończywszy. Byle wartość nie przekroczyła 525 zł (w tym roku), bo za to wykroczenie grozi im jedynie mandat. Gdyby tę kwotę przekroczyli – to już przestępstwo i pięć lat za kratami.

Ale teraz w sukurs handlowcom przyszli posłowie, nowelizując kodeks wykroczeń. Znowelizowana ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Granica kradzieży została ustalona na 500 zł. Jednym z pomocnych rozwiązań ma być policyjny rejestr złapanych złodziei. Gdy po zsumowaniu wartości przywłaszczonych rzeczy przekroczą granicę pół tysiąca – zostaną pociągnięci do odpowiedzialności jak za przestępstwo.

Kradzieże sklepowe to plaga - przyznają handlowcy, i dotyczy nie tylko galerii i centrów handlowych, ale także ryneczków i bazarów.

Dzieci tyją na potęgę. Pomogą place mini-sportów przy przedszkolach?

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Przy dwóch szczecińskich przedszkolach nr 5 i 14 powstaną kompleksy sportowe dla najmłodszych. Będą boiska między innymi do mini piłki nożnej i mini-koszykówki oraz bieżnia. Dzieci będą mogły się poczuć jak prawdziwi sportowcy i od najmłodszych lat przyzwyczajać do aktywności fizycznej. Bo ta jest im coraz bardziej potrzebna.

Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że otyłość obserwuje się już w grupie 3-latków. Za dużo waży już 1/4 dzieci w tym wieku. Wśród ośmiolatków – już 1/3. A problem rośnie wraz z wiekiem. Coraz mniej ruchu i coraz gorsza dieta. A przecież większość rodziców bardzo dba, aby swoje pociech zdrowo karmić.

Milenialsi na rynku pracy [ROZMOWA]

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Coraz większą liczbę osób na rynku pracy stanowią tzw. milenialsi, czyli pokolenie ludzi urodzonych krótko przed- i po roku 2000. Milenialsi to wymagająca, ale także dobrze wyedukowana grupa pracowników. Z badań rynku pracy wynika jednak, że 75 procent z nich rzuca pracę w pierwszym roku od jej podjęcia. Mają za duży wybór, ale też i wysokie oczekiwania. Wraz z początkiem roku akademickiego wielu szczecińskich studentów rozpoczęło poszukiwania pracy. Na jakie zatrudnienie mogą liczyć?
1234567

FOTOGALERIA

"Filharmonia jest kobietą" - reportaż Agaty Rokickiej
Odkrywcy Wyobraźni - Festiwal Czytania już za chwilę
Młodzieżowy Uniwersytet Szczeciński - budowanie kariery od dziecka
"Misja doktora Bogackiego" - reportaż Marii Kornagi
„ Jan i Marysieńka współcześnie” - reportaż Anny Kolmer
100 lat odrodzonej polskiej adwokatury [ROZMOWA]
"Pamiętna wizyta" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer
Są dowody na radzieckie bazy atomowe w Polsce [ROZMOWA]
Podwójne standardy żywności czy jedzeniowe ujednolicenie? [ROZMOWA]
„Jutro przyszło już dzisiaj” - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.