Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Niemcy mają rząd – pani kanclerz po raz czwarty

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. www.wikipedia.org / Martin Rulsch
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. www.wikipedia.org / Martin Rulsch
Kanclerz Angela Merkel wybrana po raz czwarty na szefową niemieckiego rządu. W środę w Bundestagu odbyło się głosowanie i zaprzysiężenie gabinetu, a później pierwsze posiedzenie rządu.
Angela Merkel rządzi Republiką Federalną Niemiec nieprzerwanie od 2005 roku. Ale wydaje się, że jej obywatele są już swoją „cesarzową Europy” nieco zmęczeni. Negocjacje w sprawie powołania koalicji rządzącej trwały rekordowo długo - 171 dni, rekordowo długa jest tez umowa koalicyjna – 170 stron.
W warszawskich kuluarach pojawiła się niepotwierdzona informacja, że być może nowa szefowa niemieckiego rządu w poniedziałek odwiedzi Polskę. Na pewno natomiast jutro do Warszawy przybędzie szef niemieckiej dyplomacji.

Do czego mamy prawo? - Światowy Dzień Konsumenta

Problemem są również nieuczciwe umowy. - Liderem w tej kategorii są firmy dostarczające prąd i gaz - tłumaczy Longina Kaczmarek, miejski rzecznik konsumentów. Fot. Bartłomiej Czetowicz [Radio Szczecin]
Problemem są również nieuczciwe umowy. - Liderem w tej kategorii są firmy dostarczające prąd i gaz - tłumaczy Longina Kaczmarek, miejski rzecznik konsumentów. Fot. Bartłomiej Czetowicz [Radio Szczecin]
Powinniśmy bardzo uważać na umowy, które zawieramy w domu z przedstawicielami firm, oraz w Internecie i pamiętać, że mamy prawo do odstąpienia od nich – mówiła dziś na spotkaniu z dziennikarzami Miejska rzecznik Konsumenta w Szczecinie Longina Kaczmarek. Oszustów bowiem , czyhających na klientów, którzy nie czytają dokładnie umów – nie brakuje. W tej kategorii przodują dostawcy energii oraz gazu - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie dwieście spraw oszukanych klientów.
W zeszłym roku szczeciński oddział urzędu ochrony konsumentów przyjął ponad dwanaście tysięcy skarg. A teraz sytuacja jeszcze może się pogorszyć. Lawinowo rośnie ilość sklepów internetowych. Przedsiębiorcy zwietrzyli bowiem zysk w związku z wprowadzeniem częściowego na razie, a za kilka lat całkowitego zakazu handlu w niedzielę. A klienci rzadko czytają regulaminy i warunki zakupów w e-sklepach.

Rosjanie atakują - co zrobi Zachód?

Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Największy od lat kryzys w stosunkach rosyjsko-brytyjskich, którego przyczyną jest próba otrucia na brytyjskim terytorium rosyjskiego oficera, szpiegującego na rzecz Wielkiej Brytanii i jego córki. Premier Theresa May oskarżyła o to Rosję i zapowiedziała sankcje, Rosja nie przyznaje się do winy.
Dziś stanowisko brytyjskiej premier poparły publicznie we wspólnym oświadczeniu Stany Zjednoczone , Francja i Niemcy. Sekretarz generalny NATO. Stoltenberg ocenił, że atak na Siergieja Skripala jest nie do zaakceptowania i nie powinien mieć miejsca w cywilizowanym świecie.
Skripal to, przypomnijmy, były pułkownik rosyjskiego GRU, czyli wywiadu wojskowego, skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Próbowano go otruć za pomocą broni chemicznej. Substancja użyta do ataku to rosyjska odmiana środków paralityczno-drgawkowych. Do tej samej grupy środków V najsłynniejsze gazy bojowe sarin i soman.
Premier Theresa May zapowiedziała sankcje wobec Rosji, między innymi wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów uznanych za niezgłoszonych oficerów wywiadu.
Rosja odrzuciła jednak jakiekolwiek oskarżenia w tej sprawie. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że żaden kraj nie może dawać Rosji ultimatum na rozwiązanie jakiejkolwiek kwestii w ciągu 24 godzin.

Nauka bez Stephena Hawkinga... [ROZMOWA]

Stephen Hawking. Źródło: NASA/www.youtube.com
Stephen Hawking. Źródło: NASA/www.youtube.com
To z pewnością dla naszego świata - ogromna strata, choć on sam pewnie na tę sprawę patrzy "nieco" inaczej. Nie żyje Stephen Hawking, jeden z najsłynniejszych astrofizyków i kosmologów. Naukowiec od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne. Miał 76 lat. W swoich badaniach i analizach zajmował się przede wszystkim czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował m.in. teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga. Był autorem licznych książek i publikacji. Sporą sławę przyniosła mu bestsellerowa książka "Krótka historia czasu", wydana w 1988 roku. Książka trafiła nawet do "Księgi rekordów Guinnessa" jako najdłużej utrzymująca się pozycja na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii. Od lat pozostawał sparaliżowany z powodu stwardnienia zanikowego bocznego. Poruszał się na wózku inwalidzkim, a w komunikowaniu ze światem pomagał mu syntezator mowy. Chorobę zdiagnozowano u naukowca pół wieku temu, był najdłużej żyjącym pacjentem z tym schorzeniem. - Czasem zastanawiam się, czy jestem bardziej znany dlatego, że jestem niepełnosprawny i nieuleczalnie chory, czy jednak bardziej wpłynęły na to moje odkrycia - stwierdził Hawking w filmie dokumentalnym z 2013 roku.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej [ROZMOWA]

Fot. Monika Bielik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Monika Bielik [Radio Szczecin/Archiwum]
57% trzylatków, 80% pięciolatków, 90% siedmiolatków choruje w Polsce na próchnicę zębów. Statystyczne 5-letnie dziecko ma 5 chorych zębów! Bez pomocy rodziców żadne dziecko nie poradzi sobie z tą chorobą. 20 marca przypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ale już dziś – by zwrócić uwagę na ten problem Zachodniopomorski Oddział NFZ wraz z Zakładem Stomatologii Dziecięcej PUM zorganizowały spotkanie poświęcone podstawowym zasadom zapobiegania próchnicy, w szczególności u dzieci – począwszy od życia prenatalnego, do pierwszych lat nauki dziecka w szkole podstawowej. Prowadzona jest także specjalna akcja - „Aby zdrowy uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć!”.

Pięć lat pontyfikatu papieża Franciszka [ROZMOWA]

Red. Konrad Wojtyła wraz z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Red. Konrad Wojtyła wraz z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Zrezygnował z limuzyny! Nie mieszkał w pałacu biskupim! Zamiast złotego założył srebrny krzyż! Po mieście jeździł autobusem i metrem! Zapłacił rachunek za hotel! Sam się spakował i wziął walizkę! Tak media opisywały pierwsze dni pontyfikatu papieża Franciszka. We wtorek minęło pięć lat od rozpoczęcia jego służby w Stolicy Piotrowej. Zwolennicy papieża nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w papieskich apartamentach, obmywając nogi muzułmance i transseksualiście, dokonując gestów pojednania z tradycjonalistami i świętując 500-lecie Reformacji. Papież nieustannie odwołuje się do Ewangelii, a konkretnie, że należy zwracać się do ubogich i wykluczonych, bo to jest podstawa nauczania Kościoła. Jose Mario Bergoglio - to pierwszy papież z Ameryki Południowej. Jakie były oczekiwania po jego wyborze, na ile spełniły się prognozy i czy pontyfikat Franciszka można ująć w pewne ramy?

Akademia Miłości dla singli

Fot. Mat. Organizatorów.
Fot. Mat. Organizatorów.
W pierwszej edycji ponad 130 uczestników wychodziło ze swojej strefy komfortu. W Szczecinie za tydzień ruszy druga edycja Akademii Miłości dla Singli. Idea zrodziła się w Poznaniu kilka lat temu. Szczecin jest drugim miastem w Polsce, w którym jest ona kontynuowana. To cykl 9 warsztatów adresowanych do osób między 25 a 45 rokiem życia. Cel to wydobycie z człowieka najlepszych cech osobowości oraz uporządkowanie i budowanie nowych relacji. Czym dokładnie jest owa Akademia? Na pewno, jak podkreślają organizatorzy nie biurem matrymonialnym. O tym zresztą najlepiej opowiedzą uczestnicy pierwszej edycji i organizatorzy.
Dodajmy, że druga szczecińska edycja rozpocznie się w Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu.

Jaskra

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Według szacunków choruje na nią 800 tysięcy Polaków, a połowa z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że grozi im ślepota. Trwa "Światowy Tydzień Jaskry". W związku z nim w ponad 60 placówkach w 38 miastach Polski do soboty można bezpłatnie i bez skierowania zbadać wzrok w kierunku tej choroby. Akcję organizuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach. Listę gabinetów, które biorą udział w akcji można znaleźć na stronie internetowej www.tydzienjaskry.pto.com.pl. W województwie zachodniopomorskim badania można wykonać w Kołobrzegu i Szczecinie.

Szczecińska Kolej Metropolitalna z dofinansowaniem

Stacja Szczecin Pogodno. Mat. Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
Stacja Szczecin Pogodno. Mat. Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
Ponad pół miliarda złotych unijnego dofinansowania - takie wsparcie otrzymała Szczecińska Kolej Metropolitalna. Poinformowało o tym rządowe Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Dotacja to 85 proc. wartości inwestycji. O unijne wsparcie wnioskowało Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Za pieniądze powstanie sieć 120 kilometrów torów kolejowych i 40 przystanków. Szczecińska Kolej Metropolitalna połączy m.in. Szczecin, Stargard, Police, Goleniów czy Gryfino. W Szczecinie powstanie 9 nowych stacji, m.in. Szczecin Arkońska, Łasztownia czy stacja w Żydowcach. Umowa na dofinansowanie ma być podpisana najpóźniej do 8 maja, a pierwszy pociąg w ramach SKM ma pojechać w 2022 roku.

250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej

Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-1840072 (domena publiczna)
Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-1840072 (domena publiczna)
Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów? Dziś wielu historyków uważa, że nie, imperialne dążenia Rosji, w której rządziła Katarzyna Wielka były nie do powstrzymania i ich ofiarą właśnie stała się słaba, XVIII-wieczna Polska. Mimo to część szlachty próbowała zrzucić zależność od Rosji i pozbawić władzy posadowionego na tronie przez Moskwę Stanisława Augusta Poniatowskiego. 29 lutego 1768 roku marszałek nadworny koronny Jerzy August Mniszech i biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński zawiązali w Barze na Podolu sprzysiężenie, zwane konfederacją barską. W ciągu czterech lat konfederaci stoczyli ok. 500 bitew z Rosjanami i wojskami królewskimi. Byli wspierani przez Francję, Austrię, a nawet Turcję, mimo to wojnę przegrali. Ich klęską wizerunkową w oczach monarchicznej Europy było uprowadzenie króla. Sejm ogłosił rok 2018 Rokiem Konfederacji Barskiej. Co o niej wiemy? Okres konfederacji barskiej jest przez historyków dobrze zbadany - mówi dr Dorota Dukwicz, historyk związana z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, sekretarz naukowa „Kwartalnika Historycznego”.
1234567

FOTOGALERIA

Niemcy mają rząd – pani kanclerz po raz czwarty
Do czego mamy prawo? - Światowy Dzień Konsumenta
Rosjanie atakują - co zrobi Zachód?
"Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej
"Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej
"Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej
"Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej
Nauka bez Stephena Hawkinga... [ROZMOWA]
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej [ROZMOWA]
Pięć lat pontyfikatu papieża Franciszka [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".