Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych

Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Czwartek jest Międzynarodowym Dniem Przewodników Turystycznych. Z tej okazji Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o. o. zaprasza w najbliższą sobotę na wydarzenie "Szczecin śladami PRL". To spacer, podczas którego – po raz kolejny - odkrywać będziemy niezwykle ciekawą historię Szczecina. Trasa będzie wiodła głównie al. Wojska Polskiego i ul. Jagiellońską. Wycieczka będzie prezentacją szczecińskich symboli minionej epoki dotyczących kuchni, mody, muzyki, kultury, przemysłu i życia codziennego. Bedzie można odwiedzić miejsca, gdzie kupowało się paprykarz szczeciński, słuchało big-beatu i stało w kolejkach po konfekcję; gdzie szarzyzna Polski Ludowej mieszała się z rozrywką i kulturalnym ożywieniem.

Prapremiera filmu pt. "Milczące Pokolenie"

"Radio Szczecin na Wieczór" - red. Joanna Skonieczna wraz z gośćmi audycji. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
"Radio Szczecin na Wieczór" - red. Joanna Skonieczna wraz z gośćmi audycji. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
W piątek w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin odbędzie się prapremiera filmu pt. "Milczące Pokolenie". To pełen emocji film dokumentalny przedstawiający losy łączniczki Armii Krajowej mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka Michała. Reżyserem filmu jest dziennikarz Radia Szczecin Paweł Domański, operatorem i producentem Marcin Majerski. Mjr Danuta Szyksznian-Ossowska, ps. Sarenka należała do grupy legendarnych "Kóz", komórki kwatermistrzowskiej łączności i ręcznego przerzutu Dowództwa Okręgu Wilno AK. Grupę stanowiło 12 młodych dziewcząt. Najbardziej spektakularną ich akcją było przewiezienie ze spalonego lokalu drukarni z kasztami czcionek przez całe Wilno!

Listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek Komitet Polityczny PiS zatwierdził listy wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na razie znamy nazwiska "jedynek" i "dwójek" na listach. Z list PiS będą startować m.in. obecni europosłowie Jacek Saryusz-Wolski, Tomasz Poręba, Karol Karski i Jadwiga Wiśniewska, a także minister edukacji Anna Zalewska, minister w Kancelarii Premiera Beata Kempa oraz była premier Beata Szydło, rzeczniczka PiS Beata Mazurek i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. "Jedynką" w okręgu nr 13, obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie, będzie szef MSWiA Joachim Brudziński, "dwójką" na liście jest obecny europoseł Czesław Hoc.

Historia komputeryzacji na wystawie

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pierwszy komputer na świecie został zbudowany w połowie lat 40-tych ubiegłego wieku. Eniac ważył 27 ton, chłodziły go dwa silniki Chryslera, a gdy go odpalano, w całej Filadelfii przygasały światła. Od tego czasu w komputerach zmieniło się wszystko. Już w latach 80-tych pojawiły się pecety, czyli komputery osobiste i od tego czasu historia tylko przyspiesza.
Jak bardzo zmienił się świat komputerów - będzie można od jutra zobaczyć w Technoparku Pomerania w Szczecinie na wystawie „Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki”. To historia zaledwie ostatnich kilkudziesięciu lat - a w rzeczywistości - cała epoka.
Branża informatyczna i komputerowa zmienia się tak szybko, że nie przywiązujemy większej wagi do urządzeń, których się pozbywamy, bo przecież laptopa sprzed 10 lat nikt nie uważa za zabytek. Sporo z nich trafia do szczecińskich Ekoportów, a stamtąd go Galerii Szpargałek, lub nawet do Muzeum Techniki i Komunikacji.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Aby chronić języki, którymi posługuje się najmniejsza liczba ludzi, od 20 lat, dzięki UNESCO - 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Aby chronić języki, którymi posługuje się najmniejsza liczba ludzi, od 20 lat, dzięki UNESCO - 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Na świecie mówi się sześcioma i pół tysiącem języków, z których połowa zagrożona jest wyginięciem. Z najnowszych badań wynika, że co dwa tygodnie znika jeden język, a wraz z nim całe bogactwo intelektualnie i kulturalne. Aby chronić języki, którymi posługuje się najmniejsza liczba ludzi, od 20 lat, dzięki UNESCO - 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Na świecie najpowszechniejszymi językami ojczystymi są: mandaryński i angielski. Każdym z nich posługuje się ponad miliard ludzi. Znacznie mniej popularne są hiszpański, hindi i arabski.
A język polski? Jest językiem ojczystym dla ok 44 milionów ludzi na całym świecie, czyli niewielu. Ale pochlebiamy sobie, że jest jednym z trudniejszych języków: koniugacje, deklinacje, imiesłowy, liczebniki i ich odmiana, za dużo spółgłosek, znaki diakrytyczne, podwójne zaprzeczenie, skomplikowana ortografia, a także wymowa, szeleszcząca i sycząca.

Nie królowa nauk, a pięta achillesowa

Matura z matematyki. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Matura z matematyki. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Część uczniów ucieszyła się przedwcześnie - matematyka na maturze pozostaje. Czasowe zawieszenie egzaminu z matematyki było jednym z wniosków z raportu Najwyższej Izby Kontroli, opublikowanego w ostatnich dniach dniach. Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało NIK-owi błyskawicznie - maturzyści nadal będą musieli się mierzyć z królową nauk.
Ale raport, bardzo krytyczny w stosunku do procesu edukacji matematycznej w polskich szkołach - i tak wywołał burzę. Zwrócił bowiem powszechną uwagę na fakt znany, ale nie traktowany wystarczająco poważnie.
Poziom nauczania matematyki z roku na rok spada. Co szósty maturzysta nie zdaje egzaminu z tego przedmiotu, prawie połowa uczniów szkół ponadgimnazjalnych na świadectwie miała z tego przedmiotu tylko ocenę dopuszczającą. Powszechna jest opinia, iż osobom, niezainteresowanym naukami ścisłymi matematyka w życiu do niczego nie jest potrzebna, a więc nie ma sensu tracić czas na jej naukę.
Raport NIK wskazuje natomiast, że edukacja matematyczna na wysokim poziomie podnosi konkurencyjność gospodarek, sprzyja innowacyjności i wzrostowi produktywności.

Polacy mają do oddania 1,5 mld złotych

Fot. www.pixabay.com/photo-2205580 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2205580 (domena publiczna)
Blisko 1,5 miliarda złotych niespłaconych pożyczek mają obecnie Polacy - tak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. W ciągu ostatnich czterech lat kwota 589 milionów urosła niemal trzykrotnie. Jest to efekt rozwoju rynku usług pożyczkowych. Wraz z rosnącą kwotą rośnie też liczba zadłużonych - obecnie to 328 tysięcy osób. Najwięcej do oddania mają mieszkańcy miast, którzy mówiąc kolokwialnie "wiszą" firmom pożyczkowym 1,2 miliarda złotych. Z kolei na wsiach zaległości są znacznie mniejsze i wynoszą niespełna 272 milionów złotych. Poza tym okazuje się, że zobowiązania na 500 złotych z krótkim terminem spłaty przechodzą powoli do przeszłości. Jeżeli statystyczny Polak się zapożycza to mowa jest tu o kwocie rzędu nawet 15 tysięcy złotych, a okres spłaty rat waha się od 3 do 4 lat. Tendencja do zaciągania większych pożyczek nie powinna zaskakiwać. Na przestrzeni lat wzrosła bowiem kwota średniego dochodu, którym dysponuje statystyczne gospodarstwo domowe. A jak powszechnie wiadomo, gdy lepiej się zarabia to można sobie pozwolić na więcej - chociaż jak się okazuje, często nie za swoje.
Na co pożyczają najczęściej mieszkańcy Szczecina i jak im idzie ze spłatą rat? O to pytała Paulina Zaremba.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Dzięki nim może udać się znaleźć rozwiązanie w sytuacji, która pozornie nie ma wyjścia lub jest ono bardzo trudne. W całym kraju - w tym także w Szczecinie i regionie - można od poniedziałku skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. To w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Akcja jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Koordynuje ją Ministerstwo Sprawiedliwości. I tak przez cały tydzień, czyli od 18 do właśnie 22 lutego, dyżury pełnią policjanci, prokuratorzy, prawnicy czy asystenci sędziów. Można przyjść i spytać ich jak poradzić sobie z agresywnym mężem, ojcem, który regularnie bije dziecko czy kobietą znęcającą się psychicznie nad kimś z rodziny. Dokładne godziny tego jak kto dyżuruje można sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych jednostek. Jak to działa w praktyce w Szczecinie i z czym ludzie przychodzą? - sprawdzała Anna Łukaszek.

Kogo honorujemy w Szczecinie, czyli jakich mamy patronów i kogo powinniśmy upamiętnić?

Jan Olszewski. Fot. pl.wikipedia.org
Jan Olszewski. Fot. pl.wikipedia.org
Były premier i działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL mają mieć swoje miejsca w Szczecinie - taki jest przynajmniej plan. Zgodnie z nim park przy stadionie na ul. Litewskiej byłby dedykowany pamięci Teresy Hulboj, a powstające rondo w alei Wojska Polskiego nazywałoby się rondem Jana Olszewskiego. Do tego jedna z ulic na Gumieńcach ma zyskać patronat pewnego "Żołnierza Wyklętego" - dokładnie Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". W poniedziałek debatowali na ten temat radni Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności. Należy jednak pamiętać, że ich głos to jedynie opinia. Ostateczną decyzję musi podjąć rada miasta. Powinno się to stać w przyszły wtorek, czyli podczas sesji 26 lutego. Te trzy nazwiska to nie jedyne, o których mówi się w kontekście osób wartych upamiętnienia. Nie tak dawno, bo pod koniec stycznia radni zdecydowali, że rondo u zbiegu ulic Kolorowych Domów i Chłopskiej na osiedlu Bukowym będzie nosić imię Marii Baranowskiej-Dohrn. Była ona tłumaczką literatury polskiej i żoną niemieckiego przyrodnika. Propozycja ta wygrała z kandydaturą Lecha Karola Neymana, czyli żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, która to nie znalazła aż takiej aprobaty wśród szczecińskich rajców.

Żałoba narodowa - jak uczcić zmarłych

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Jak powinno się obchodzić żałobę narodową? Odpowiedź wydaje się prosta: flagi na urzędach i instytucjach opuszcza się do połowy masztu i spowija kirem, odwołuje imprezy masowe, rozrywkowe, kulturalne i sportowe. Żałobę narodową zwyczajowo ogłasza prezydent po śmierci osób wybitnych i zasłużonych, lub po tragediach, które wstrząsnęły społeczeństwem.
Teoretycznie więc nie powinno być wątpliwości, że żałoba obowiązuje nas wszystkich, i wspólnie powinniśmy ją przeżywać. Ostatnio jednak kij w mrowisko włożył dyrektor jednego z wrocławskich teatrów. Zwrócił uwagę, że żałoba narodowa obowiązuje tak naprawdę tylko instytucje kultury. Oczekuje się, że to one odwołają swoje imprezy, niezależnie od tego, czy mają one charakter rozrywkowy czy też nie. A już imprez sportowych, na przykład meczów piłkarskich - ta zasada nie obowiązuje, bo ważny jest kalendarz rozgrywek.
Od początku tego roku, przypomnijmy, ogłaszano żałobę narodową po śmierci dwóch osób: prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, śmiertelnie zranionego nożem podczas finału Wielkiej orkiestry świątecznej Pomocy oraz byłego premiera Jana Olszewskiego.
1234567

FOTOGALERIA

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych
Prapremiera filmu pt. "Milczące Pokolenie"
Listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu
Audycje
Ina Benita. Przedwojenna, zapomniana gwiazda
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Nie królowa nauk, a pięta achillesowa
Polacy mają do oddania 1,5 mld złotych
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Kogo honorujemy w Szczecinie, czyli jakich mamy patronów i kogo powinniśmy upamiętnić?
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.