Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

15 sierpnia: święto Matki Boskiej Zielnej

Źródło fot. pixabay.com/photo/2015/08/15/23/41/bouquet-890338_960_720.
Źródło fot. pixabay.com/photo/2015/08/15/23/41/bouquet-890338_960_720.
Wielobarwne bukiety ze zbóż, ziół i kwiatów. Misternie wykonane wieńce i pięknie wypieczone chleby – to dziękczynienie za plony. Przypadająca w środę, w kościele katolickim, uroczystość Matki Boskiej Wniebowziętej w tradycji ludowej nazywane jest świętem Matki Boskiej Zielnej. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. Dawniej obchodzono je również jako dzień Matki Boskiej Dożynkowej, bo – jak mówi ludowe porzekadło: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Wierni spieszyli więc do świątyń z wiązankami zbóż, ziół i kwiatów oraz swoimi plonami, by podziękować za pomoc w ciężkiej pracy na roli i prosić o opiekę nad ludźmi i owocami ich pracy. W wielu parafiach obrzędy te kultywowane są do dziś, a poświęcenie zielnych bukietów jest ich nieodzownym elementem. Potem bukiety te wkładano za „święte obrazy”, bo miały chronić obejście przed nieszczęściem, chorobami i ogniem. Poświęcone zioła miały być też skutecznym lekarstwem przed chorobami zwierząt i ludzi. Tradycyjnie w bukiecie na to święto umieszczano popularne lecznicze rośliny: kopytnik, macierzankę, piołun, miętę, dziurawiec, krwawnik, piołun czy wrotycz. Aby zagwarantować sobie urodzaj w gospodarstwie, dokładano do niego ostatnie kłosy z pól, marchew, ziemniak lub jabłko nabite na patyk. Oprócz ziół i roślin, bogato zdobiono go kwiatami. Każda gałązka, każda roślina miała swoje znaczenie. Także sposób wicia dożynkowych wieńców i wykorzystanych do tego zbóż, roślin i ozdób miał swoje znaczenie.

Bitwa, która uratowała Europę

5 Pułk Piechoty Legionów wkracza do Dyneburga, styczeń 1920. źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/5_pp_w_Dyneburgu_1920.
5 Pułk Piechoty Legionów wkracza do Dyneburga, styczeń 1920. źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/5_pp_w_Dyneburgu_1920.
Gdyby nie wygrana wojna polsko-bolszewicka, Europa wyglądałaby dziś inaczej – uważają historycy. Temu poglądowi dał wyraz brytyjski polityk i dyplomata lord Edgar D'Abernon, który uznał starcie pod Warszawą za osiemnastą, pod względem ważności, bitwę w dziejach świata, dodając jednakże, że rzadko która batalia była tak niedoceniana. Prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uważa że: „Wszystko, co niosła ze sobą bolszewicka Rosja, niosłoby jednocześnie zagładę całej cywilizacji europejskiej, z jej fundamentem, czyli filozofią grecką, z jej prawem rzymskim i etyką oraz moralnością zbudowaną na etyce judeochrześcijańskiej”. Wygrana wojna z bolszewikami, w 1920 roku, była dla młodego państwa polskiego wielkim wysiłkiem. Ale jednocześnie pozwoliła na umocnienie fundamentów polskiej państwowości. Przypadająca 15 sierpnia rocznica Bitwy Warszawskiej jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Mimo to Polacy często nie doceniają wagi tego zwycięstwa i jego znaczenia dla dalszych losów kraju i Europy. W sierpniu 1920 roku wojska rosyjskie stały już u bram polskiej stolicy i gotowały się do ataku. Polacy niemal w ostatnim momencie odparli Rosjan i odwrócili realną groźbę bolszewickiego podboju – mówi brytyjski historyk, Adam Zamoyski, autor książki: „Warszawa 1920.Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina”.

Sezon nad morzem

Zły olej czy sprzedawanie przeterminowanych produktów - to tylko kilka zastrzeżeń jakie szczeciński sanepid ma w tym sezonie do nadmorskich gastronomików. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zły olej czy sprzedawanie przeterminowanych produktów - to tylko kilka zastrzeżeń jakie szczeciński sanepid ma w tym sezonie do nadmorskich gastronomików. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zły olej czy sprzedawanie przeterminowanych produktów - to tylko kilka zastrzeżeń jakie szczeciński sanepid ma w tym sezonie do nadmorskich gastronomików. Pod koniec lipca pracownicy Inspekcji Sanitarnej z Pomorza Zachodniego skontrolowali blisko 80 smażalni w województwie zachodniopomorskim. Okazało się, że są do nich zastrzeżenia. Kontrolerzy wystawili łącznie 11 mandatów na kwotę 3700 złotych - poza złą jakością oleju m.in. za brudne sztućce i brak aktualnych badań. Czy zatem wypoczywając nad morzem mamy czego się obawiać? Jak jest tam z jakością jedzenia - zwłaszcza ryb?

Sanepid oprócz smażalni od początku wakacji do 17 lipca skontrolował też lodziarnie. Na ponad 130 punktów w 13 wykryto bakterie jelitowe - przede wszystkim w lodach z automatu. Namnażają się one, gdy nie zachowuje się odpowiedniej higieny. Inspektorzy nałożyli osiem mandatów na łączną kwotę 1250 złotych, a dwa lokale dostały zakaz sprzedaży lodów.

Akcja TIR na polskich drogach

Kilkunastu kierowców tirów z całego kraju i Ukrainy protestuje na parkingu stacji paliw w Kołbaskowie. Domagają się zaległych wynagrodzeń od gdyńskiej firmy Two-M. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kilkunastu kierowców tirów z całego kraju i Ukrainy protestuje na parkingu stacji paliw w Kołbaskowie. Domagają się zaległych wynagrodzeń od gdyńskiej firmy Two-M. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Policjanci wzięli się za kierowców ciężarówek, a teraz ci im odpowiadają. W najbliższy piątek planują zaprotestować i jeździć po drogach z prędkością niższą niż dopuszczalna. To ich sposób na wyrażenie niezadowolenia z prowadzenia przez funkcjonariuszy akcji "TIR". W ramach niej policja przeprowadza wzmożone kontrole na autostradach i drogach ekspresowych. Celem jest wyłapanie i ukaranie kierowców dużych samochodów, którzy wyprzedzają mimo zakazu lub blokują ruch.

Rozpoczęta w piątek 3 sierpnia akcja zebrała już pierwsze plony. W zaledwie kilka funkcjonariusze przeprowadzili blisko 4 tysiące kontroli i nałożyli ponad 600 mandatów. Większość przypadków to wyprzedzanie mimo zakazu, ale kierowcy utrudniali też przejazd tamując drogę przez długie wyprzedzanie - informuje policja. Ci, którzy jeżdżą ciężarówkami zdecydowali się odpowiedzieć akcją na akcję i tak narodził się "Protest69".

W ramach niego kierowcy mają jeździć w piątek z następującymi prędkościami - w terenie zabudowanym będzie 40 km/h, poza nim 60 km/h, a na autostradach - 69 km/h. Do tego mają wystrzegać się wyprzedzania. Ich zdaniem nie można uznaniowo oceniać co jest za długim wyprzedzaniem, a co nie.

Rejs Odkrywców – młodzi na morzu

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
200 uczniów i nauczycieli ze szczecińskich szkół, działających w szkolnych kolach edukacji morskiej uczestniczy w „Rejsie Odkrywców” - czteromiesięcznej, etapowej wyprawie wokół Bałtyku. Rejs wpisuje się w krajowy program żeglarskich wypraw uświetniających narodowy Jubileusz 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Młodzi żeglarze i ich opiekunowie płyną na dwóch miejskich jachtach z Centrum Żeglarskiego: „Darze Szczecina” i „Urtice”, oraz wyczarterowanym żaglowcu STS „Kapitan Borchardt”.

Wyprawa odbywa się w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, oraz miejskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY”.

Rejs rozpoczął się pod koniec czerwca, zakończy 1 września. W tym czasie młodzież opłynie cały Bałtyk, zawijając do portów miast, które są miastami partnerskimi Szczecina. Dziś właśnie rozpoczyna się drugi podstawowy etap: Rostok – Arhus – Szczecin.

Jaka płaca minimalna od nowego roku?

Jaka płaca minimalna od nowego roku? Fot. Archiwum
Jaka płaca minimalna od nowego roku? Fot. Archiwum
Prawdopodobnie 2200 zł wyniesie w przyszłym roku płaca minimalna. Stawka godzinowa – 14 zł 50 gr. Zdaniem części mediów – takie kwoty znalazły się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów. To oznaczałoby wzrost najniższej płacy o 5,7 procent w porównaniu do obecnej płacy minimalnej.

W czerwcu propozycje rządowe zostały przedstawione członkom Rady Dialogu Społecznego, ale do porozumienia nie doszło. Związki zawodowe domagały się znacznie większej podwyżki. Najwyżej licytował OPZZ – jego zdaniem satysfakcjonująca byłaby połowa średniej krajowej, czyli 2383 zł, Solidarność chciała 2278 zł, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało 2250. Pracodawcy mówili o 117 zł podwyżki.

Ogłoszenie ostatecznych kwot musi nastąpić do 15 września. Jedyne, co w tej chwili jest niemal pewne – to to, że podwyżka wyniesie co najmniej 100 zł.

Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości [ROZMOWA]

Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Czy Sąd Najwyższy miał prawo zwrócić się z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego swoich członków i jakie skutki będzie miała odpowiedź Trybunału – od dwóch tygodni dyskutują środowiska prawnicze w całej Polsce.

Przypomnijmy, Sąd Najwyższy przesłał do trybunału w Luksemburgu pięć pytań, tzw. prejudycjalnych, dotyczących zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Sąd Najwyższy zawiesił również stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku tych sędziów Sądu najwyższego, którzy ukończyli 65-ty rok życia.

Zdania w tej kwestii są podzielone. Część prawników i polityków uważa, że Sąd Najwyższy miał takie prawo, bo jest elementem unijnego systemu prawnego. Inni podkreślają, że swoje wątpliwości Sąd Najwyższy powinien skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Niektórzy prawnicy zaś mówią otwarcie, że to krok po prostu niebezpieczny, bo co będzie, gdy jakiś inny sędzia zakwestionuje i zawiesi jakikolwiek inny przepis?

Festiwal Sacrum non Profanum już w sobotę [ROZMOWA]

Fot. pixabay.com/photo/2015/07/02/10/07
Fot. pixabay.com/photo/2015/07/02/10/07
Twórczość Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego Polaka, znakomitego pianisty i wybitnego polityka będzie tematem przewodnim rozpoczynającego się w czwartek Festiwalu Sacrum non Profanum. Rozpoczęła go projekcja filmu "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy" w kinie Pionier 1907, której towarzyszyła konferencja naukowa "Niepodległość wygrał na fortepianie". Koncerty będą się odbywać w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu, ostatni 18 sierpnia. Festiwal organizowany jest już po raz 14. Od ośmiu lat każda edycja poświęcana jest dorobkowi jednego kompozytora. W 2018 roku, gdy świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości bohaterem festiwalu jest Ignacy Jan Paderewski, który w ogromnym stopniu przyczynił się do odrodzenia Polski po zaborach.

Najcichsze miejsca w Szczecinie, czyli Strefy Harmonii [ROZMOWA]

Fot. pixabay.com/photo/2014/06/27/17/42
Fot. pixabay.com/photo/2014/06/27/17/42
Stukot kół na tramwajowych szynach, warkot samochodowych silników, ryk motocykli, dźwięk klaksonów czy syren policji lub pogotowia - takie dźwięki towarzyszą nam dziś w miastach, zamiast szumu wiatru czy śpiewu ptaków. Coraz bardziej przyzwyczajamy się do hałasu w naszym otoczeniu, nie zwracając uwagi na to, jak bardzo on nam szkodzi. Stajemy się nerwowi, trudno nam wypocząć, gorzej śpimy, pogarsza się nam słuch, gorzej pracuje serce. Najlepiej więc raz na jakiś czas zmienić otoczenie i zadbać o poprawę dźwiękowego otoczenia. Szczecińska Filharmonia, w ramach prowadzonego od kilku lat programu „Słyszę dobre dźwięki” ogłosiła plebiscyt na najlepszą Miejską Strefę Harmonii. Po sprawdzeniu poziomu hałasu, w wielu miejscach, w Szczecinie wybrano pięć najcichszych i najprzyjemniejszych - głosować można na nie do końca miesiąca.
1234567

FOTOGALERIA

15 sierpnia: święto Matki Boskiej Zielnej
Bitwa, która uratowała Europę
Sezon nad morzem
Akcja TIR na polskich drogach
"Grechuta. Ślady na piasku" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Rejs Odkrywców – młodzi na morzu
Jaka płaca minimalna od nowego roku?
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości [ROZMOWA]
Festiwal Sacrum non Profanum już w sobotę [ROZMOWA]
Najcichsze miejsca w Szczecinie, czyli Strefy Harmonii [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.