Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Miało być pojednanie, a jest kolejny spór. Mowa o berlińskim muzeum wypędzonych, które jeszcze nie powstało, ale znów budzi kontrowersje. A ściślej mówiąc prof. Manfred Kittel, dyrektor rządowej fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, która od kilku lat zajmuje się budową muzeum. Według ustaleń, o kształcie ekspozycji pokazywanej w tej placówce ma decydować 15-osobowa rada naukowa fundacji, w której zasiada także dwóch historyków z Polski oraz jeden Węgier. Międzynarodowy skład rady miał zagwarantować powstanie obiektywnej wystawy, ukazującej wypędzenia różnych narodów w szerokim kontekście historycznym, a nie wyłączne skupianie się na wypędzeniach Niemców po drugiej wojnie światowe w oderwaniu od przestępstw popełnionych przez nazistów na polskiej ludności.
Dyrektor fundacji pokazał jednak niedawno w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie wystawę, z której część przedstawia wypędzenia Niemców zupełnie wyrwane z kontekstu. Błędnie zostały na niej podane liczby wypędzonych, a jako ilustracje posłużyły zdjęcia, które hitlerowska propaganda wykonała jeszcze podczas wojny. Wystawą zaskoczeni byli członkowie rady naukowej fundacji, z którymi nie została ona skonsultowana. Część z nich otwarcie mówi o utracie zaufania wobec dyrektora.
Goście:

prof. Piotr Madajczyk Instytut Studiów Politycznych PAN i jeden z dwóch polskich członków rady naukowej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie"

Andrzej Kotula publicysta, polsko-niemiecki klub dziennikarzy PodStereoTypami

Martin Hanf, historyk, nauczyciel LO nr. IX w Szczecinie, dziennikarz
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej
12345