Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
30-tonowy maszt stanie w nowym miejscu, czyli przy Nabrzeżu Celnym, naprzeciwko biurowca "Lastadia". Wizualizacje UM Szczecin.
30-tonowy maszt stanie w nowym miejscu, czyli przy Nabrzeżu Celnym, naprzeciwko biurowca "Lastadia". Wizualizacje UM Szczecin.
Zdemontowany 5 lat temu maszt ze statku „Kapitan Konstanty Maciejewicz” zostanie wreszcie ponownie posadowiony - ale tym razem na Łasztowni, naprzeciw biurowca Lastadia Office.
Maszt, który przez prawie ćwierć wieku stał przy wjeździe na Trasę Zamkową, został zdemontowany w 2013 roku. Wymagał pilnego remontu. A gdy go już odnowiono, pojawił się problem, w którym miejscu go postawić.
Zdaniem władz miasta, na poprzednie miejsce wrócić nie może, bo zostanie ono zagospodarowane w inny sposób. Nowe, na Łasztowni, budzi sprzeciw części mieszkańców. Podkreślają oni, ze maszt tam nie pasuje, wprowadzi chaos architektoniczny, trzeba będzie pozbyć się jednego z niewielu rosnących tam drzew.
Dodatkowo mają pretensje do miasta, że nie było szerokich konsultacji społecznych, dotyczących nowej lokalizacji.


Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Krystyna Pohl - dziennikarka "Obserwatora Morskiego", publicystka zajmująca się tematyką morską, autorka książek
  • Dominika Jackowski - architekt, wiceprezes stowarzyszenia „Lepszy Szczecin”, Rada Osiedla Gumieńce
  • kpt. ż.w. Wiktor Czapp, honorowy przewodniczący Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej
  • Lech Karwowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie
  • Igor Podeszwik - przedstawiciel inicjatywy "Nowy Szczecin", współautor petycji w sprawie lokalizacji masztu
  • Przemysław Słowik, aktywista miejski, sekretarz .Nowoczesnej w Szczecinie, współautor petycji w sprawie lokalizacji masztu

Zapraszaliśmy do udziału w audycji także przedstawicieli Urzędu Miejskiego, ale nie skorzystali z zaproszenia. Otrzymaliśmy natomiast stanowisko magistratu:

Maszt Maciejewicza swoje nowe miejsce znajdzie w reprezentacyjnej i licznie odwiedzanej części miasta nad Odrą. Maszt w tym miejscu ma pełnić funkcje reprezentacyjne, być miejscem spotkań całego środowiska, uroczystości, imprez, np. otwarcia sezonu żeglarskiego.

Lokalizacja ta została wytypowana po wielu konsultacjach i przyjęta pozytywnie między innymi przez środowisko żeglarskie. Jego przedstawiciele na bieżąco uczestniczą w przygotowaniach do ustawienia masztu w nowym miejscu. Zgodnie z ich sugestiami zostanie na nim zamontowane dodatkowe olinowanie, umożliwiające wciągniecie na maszt flag oraz postawienie tam gali banderowej. Uzgodnieniom podlegało również zagospodarowanie terenu wokół - powstanie tam niewielki skwer z dwoma pamiątkowymi tablicami z brązu, poświęconymi historii masztu i jego patronowi.

Lokalizacja masztu w jego dotychczasowym miejscu, na pasie międzyjezdnym z uwagi na zmieniony układ kompozycji przestrzennej tej części miasta oraz konieczność połączenia w przyszłości inwestycji Most Kłodny z siecią komunikacyjną na Placu Żołnierza nie była brana pod uwagę.
 

Zobacz także

2024-03-04, godz. 15:06 Bon senioralny Polska jest krajem, w którym przybywa ludzi starszych. Potrzebne są programy wspierające seniorów. Z najnowszych badań wynika, że ponad 90 procent z nich… » więcej 2024-03-04, godz. 15:04 Czy umiemy pomagać w kryzysowej sytuacji? W piątek na placu Rodła 33-letni kierowca wjechał w przechodniów stojących na chodniku. Próbował uciekać. W wyniku tego wypadku poszkodowanych jest 20… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Będzie 35-godzinny tydzień pracy? Wkrótce do Sejmu wpłynie projekt ustawy wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy. Czy to, co robimy obecnie w 40 godzin, możemy bez problemu zrobić w krótszym… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Przyszłość Prawa i Sprawiedliwości Bez uderzenia się w pierś i wyciągnięcia wniosków, PiS przestanie istnieć - tak uważa poseł tej partii Krzysztof Ardanowski. Czy to słuszna konstatacja… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Debata nt. aborcji Zmiana restrykcyjnego prawa aborcyjnego to jeden z głównych tematów publicznej, ale także politycznej debaty w naszym kraju. Jak powinny się zmienić przepisy… » więcej 2024-02-28, godz. 16:57 Premiera książki „Cmentarze na przedmieściach Lwowa” Ukazała się właśnie niezwykła książka „Cmentarze na przedmieściach Lwowa”. Stanowi ona cenny wkład w wiedzę na temat polskiego dziedzictwa na dawnych… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Trwa liczenie bezdomnych Dokładnych danych nie ma, ale według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kryzysie bezdomności jest w Polsce ok. 30 tys. osób. Po przerwie… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Miliardy z KPO coraz bliżej Polska jest coraz bliżej otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, ale jednocześnie coraz dalej od zrealizowania wszystkich inwestycji w terminie. Wyzwaniem… » więcej 2024-02-27, godz. 14:19 Rola konsultacji społecznych Konsultacje społeczne - moda czy prawdziwa dialog władz z mieszkańcami? » więcej 2024-02-27, godz. 14:18 Światowy Dzień NGO Dziś światowy dzień organizacji pozarządowych. Czy trzeci sektor ma siłę przebicia? » więcej
34567