Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. pixabay.com / FelixMittermeier (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / FelixMittermeier (CC0 domena publiczna)
Ukraińcy mogą wyjechać z Polski i nie będzie kim pracować. Brak rąk do pracy i szkody dla gospodarki - tak może się skończyć dla Polski liberalizacja przepisów u naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecki rząd przyjął bowiem projekt ustawy w sprawie wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. Na bazie nowych przepisów łatwiej znajdą zatrudnienie.

Jak twierdzą eksperci, to może się odbić czkawką dla Polski. Według szacunków z kraju może wyjechać lwia część Ukraińców - nawet 500 tysięcy przybyszów ze Wschodu. To dlatego, że w Niemczech poza wyższymi zarobkami będą też ich czekać stosunkowe proste procedury przy podjęciu pracy. Zgodnie z ustawą, fachowcy, pracownicy z dyplomami spoza Unii Europejskiej oraz ze średnią znajomością języka niemieckiego będą mogli pracować legalnie w Niemczech, jeżeli znajdą się firmy, które ich zatrudnią.

Migranci, którym odmówiono azylu, przebywający na tak zwanym czasowym tolerowanym pobycie, jeżeli pracowali minimum 18 miesięcy, otrzymają prawo do pozostania w Niemczech przez kolejne dwa i pół roku, a potem nawet na stałe. Projekt będzie musiał jeszcze zostać zatwierdzony przez Bundestag. Najwcześniej nowe prawo zacznie obowiązywać prawdopodobnie najwcześniej w 2020 roku.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Kamil Zieliński - firma 7HR, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Szczecinie
  • Ksenia Malinowska - ekspert ds. rynku pracy Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • Daniel Dziewit - twórca portalu PracaDlaUkrainy.pl

Do udziału w audycji zapraszaliśmy też Ministerstwo Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej oraz Północną Izbę Gospodarczą, ale nikt z ich przedstawicieli nie znalazł dla nas dzisiaj czasu
 

Zobacz także

2024-03-19, godz. 13:39 Artyści walczą o swoje Co dalej z protestem aktorów Teatru Współczesnego? Czy miasto pochyliło się nad ich problemami finansowymi, czy jeden z najlepszych teatrów w Polsce zostanie… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Jak walczyć z depresją u młodzieży? Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z depresją. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Czym będziemy ogrzewać po 2040 r.? Od 2040 roku w krajach Wspólnoty można będzie montować wyłącznie pompy ciepła zamiast pieców na węgiel i gaz. Parlament Europejski przegłosował tzw… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Wstrzymana wycinka w Puszczy Bukowej Dobra wiadomość dla Puszczy Bukowej. Leśnicy zdecydowali o wstrzymaniu wycinek drzew starszych niż 80-letnie. Dlaczego taka decyzja nie została podjęta… » więcej 2024-03-18, godz. 13:36 Kiedy koniec protestu rolników? Pod naciskiem rolników Komisja Europejska wycofała się z kilku założeń Zielonego Ładu. Jutro protestujący mają rozmawiać z przedstawicielami polskiego… » więcej 2024-03-14, godz. 13:57 Trwa kampania „Silna jak dziewczynka” „Silna jak dziewczynka” – to hasło kampanii społecznej, która jest odpowiedzią na badania pokazujące, że od 12. roku życia dziewczynkom gwałtownie… » więcej 2024-03-14, godz. 13:54 Plusy i minusy Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry Jest park krajobrazowy, ale czy powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry? W tej sprawie jest petycja do premiera, debata w sejmiku województwa, a my pytamy… » więcej 2024-03-14, godz. 13:53 Koniec zerowego VAT na żywność Rząd zdecydował o zniesieniu z końcem tego miesiąca zerowej stawki VAT na owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Jakie skutki dla naszych portfeli… » więcej 2024-03-13, godz. 15:30 Niezależna sztuka w Szczecinie Zakład Żeństwo – nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Przestrzeń bezpieczna i niezależna, gdzie młodzi twórcy mogą rozwijać się i prezentować… » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Świadomość konsumentów Wszyscy jesteśmy konsumentami! Przed Światowym Dniem Konsumenta o tym, kto i jak może nam pomóc w dochodzeniu konsumenckich praw? » więcej
45678