Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Czy polska bandera wróci na morza i oceany świata? Rząd szykuje przepisy mające to umożliwić. Projekt odpowiedniej ustawy jest w tej chwili w konsultacjach społecznych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego – w ubiegłym roku nasi armatorzy mieli 74 statki pod obcymi banderami i 22 jednostki pod polską.

Projekt ustawy zakłada zmiany w podatku dochodowym i ubezpieczeniach społecznych dla marynarzy, oraz pomoc państwa w przeflagowaniu jednostek.

Ale prywatni armatorzy z którymi rozmawialiśmy, są sceptyczni. Żaden nie przyjął zaproszenia do programu, byli też oszczędni w słowach. Wynika z nich jednak, że nie zamierzają, przynajmniej na warunkach, określonych w projekcie zmian – zmieniać barw na narodowe. Dla nich „tanie” czy inaczej – wygodne bandery są o wiele bardziej korzystne.

Według przewidywań rządu – nowe przepisy mogłyby być uchwalone w przyszłym roku.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr hab. Czesława Christowa - profesor Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, ekspert ds. gospodarki morskiej
  • Jacek Dubiński – przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków, przewodniczący OPZZ w Szczecinie
  • dr inż. Andrzej Montwiłł - Akademia Morska w Szczecinie, Zachodniopomorski Klaster Morski
  • Starszy mechanik Janusz Maciejewicz, wiceprzewodniczący Komisji Organizacji Marynarzy Kontraktowych
  • Krzysztof Zaremba, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
 

Zobacz także

2024-03-11, godz. 13:19 Rola współczesnych sołtysów Są najbliżej mieszkańców wsi i znają ich problemy. W przypadający dziś Dzień Sołtysa zapytamy sołtysów, czy ta funkcja to tylko zawód, czy jednak … » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 25 lat Polski w NATO Jutro mija ćwierć wieku od dnia, w którym Polska weszła do NATO. Jak przez ten czas zmieniła się nasza armia oraz sytuacja geopolityczna w Europie? » więcej 2024-03-07, godz. 14:00 Kolejny protest obrońców klimatu W ostatnią niedzielę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie dwie kobiety wykrzykiwały ze sceny postulaty dotyczące ochrony klimatu. Pod koniec… » więcej 2024-03-07, godz. 14:00 Trwają protesty rolników Tym razem nie było spokojnie. Wczoraj protestujący rolnicy zdemolowali okolice Sejmu, obrzucili policjantów racami i kostką brukową. Natomiast Komisja Europejska… » więcej 2024-03-07, godz. 13:59 Kondycja szczecińskiej komunikacji miejskiej Niektórzy muszą z niej korzystać, inni świadomie wybierają, chociaż w ubiegłym roku byli wystawieni na ciężką próbę. Komunikacja miejska w Szczecinie… » więcej 2024-03-06, godz. 13:36 Aborcja a polityka „Zamrażarkę sejmową zamienił pan na uśmiechniętą chłodnię. Chowa pan projekty” – mówi posłanka Anna Maria Żukowska, nawiązując do decyzji marszałka… » więcej 2024-03-06, godz. 13:35 Jaka jest kondycja biznesu? Składka zdrowotna w obecnym kształcie to niesprawiedliwy parapodatek, który generuje w firmach gigantyczną niepewność – uważa Północna Izba Gospodarcza… » więcej 2024-03-05, godz. 14:06 Izba Pamięci w Nowogardzie oficjalnie otwarta Dziś w Nowogardzie otwarto Izbę Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej. Czy artefakty codzienności naszych rodziców i dziadków, historie przywiezione z kresów… » więcej 2024-03-05, godz. 14:05 Czy jesteśmy obojętni na zło? Gwałt, a następnie śmierć 25-letniej Lizawety z Białorusi poruszył całą Polską. Do zbrodni nie doszło w ciemnym parku lub gdzieś na peryferiach miasta… » więcej 2024-03-04, godz. 15:07 Przedsiębiorczość wśród młodzieży W szkołach ponadpodstawowych przedmiot biznes i zarządzanie zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Niezależnie od nazwy przedmiotu rodzi się pytanie: kto… » więcej
23456