Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
12 potraw, które powinny się znaleźć na wigilijnym stole to – wydawać by się mogło – niewielkie pole do popisu dla kulinarnej inwencji. Ale, jak się okazuje – to co w jednym domu jest obowiązkowe – w innym wcale być nie musi.
Śledzie w wielu odsłonach. Barszczyk albo zupa grzybowa. Do barszczyku uszka: gotowane albo smażone, albo krokiety, albo paszteciki. Potem ryba, i to wcale nie musi być karp, bo w naszej wigilijnej tradycji jest i szczupak, i sandacz, i sum. A potem kapusta, z grzybami albo z grochem. No i słodkie: łamańce z makiem, makiełki, kutia, makowiec i sernik. I kompot z owocowego suszu.
W różnych regionach Polski różne są konfiguracje „obowiązkowych” tradycyjnych zestawów wigilijnych. A do tego dochodzą jeszcze nowinki ze świata, które adaptujemy – lepiej lub gorzej – do naszego świątecznego menu.
Do modyfikacji tradycyjnej świątecznej kuchni skłania nas też często fakt, że do stołu zasiada znacznie mniej osób niż kiedyś, bo i rodziny są mniej liczne. Ograniczamy ilość potraw, bo 12 to jednak dość sporo, i już po rybie dziękujemy za resztę, choć każdej należałoby spróbować.
Do tego dochodzą alergicy, osoby na dietach, odchudzający się i dzieci, które nie tkną: śledzi, karpia, warzyw, maku. I od razu najchętniej zjadłyby sernik.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Iwona Niemczewska - szefowa kuchni i właścicielka restauracji „Z Drugiej Strony Lustra”, Osobowość Kulinarna Roku 2019 przewodnika „Poland 100 Best Restaurants”
  • prof. Jarosław Dumanowski - historyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, pionier polskiej gastronomii historycznej
 

Zobacz także

2022-06-08, godz. 23:01 Rząd interweniuje na rynku węgla Jeszcze w tym miesiącu ceny węgla spadną dzięki działaniom spółek Skarbu Państwa – informuje rzecznik rządu Piotr Mueller. Braki na rynku to przede… » więcej 2022-06-07, godz. 21:22 Czy wybory do samorządu będą później? Trwa dyskusja nad zmianami w kalendarzu wyborczym, między innymi nad przesunięciem wyborów samorządowych na 2024 rok. To oznaczałoby dłuższe kadencje samorządowców… » więcej 2022-06-07, godz. 21:19 Opozycja chce euro w Polsce W kryzysie euro byłoby dla Polski lepsze – wskazują politycy opozycji. Tymczasem według sondaży większość Polaków nie zgadza się na rezygnację z polskiej… » więcej 2022-06-07, godz. 21:17 Czy Franciszek abdykuje? Benedykt XVI był pierwszym od sześciuset lat papieżem, który przeszedł na emeryturę. Czy tą samą drogą może podążyć Franciszek? » więcej 2022-06-06, godz. 22:34 Kontrowersyjne "przebieranki" w szkołach Nie milkną dyskusje po "Gender Swap Day" w XI Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Na ile takie płciowe przebieranki to tylko zabawa, a na ile element ideologicznych… » więcej 2022-06-06, godz. 22:31 Emerytury rolnicze na nowych zasadach Od 15 czerwca rolnicy będą mogli przechodzić na emerytury bez obowiązku rezygnacji z pracy w swoich gospodarstwach. Jakie konsekwencje społeczne i ekonomiczne… » więcej 2022-06-06, godz. 22:29 "Kamienie milowe" w KPO W Brukseli znów próby blokowania Polsce pieniędzy z KPO, Senat wrzuca granat do kluczowej ustawy, a media straszą skutkami kamieni milowych. Czy kompromis… » więcej 2022-06-02, godz. 21:49 Polacy kochają zakłady - szara strefa kwitnie W Polsce rośnie popularność zakładów bukmacherskich. Ministerstwo Finansów podaje, że szara strefa spadła w tym biznesie poniżej 10 %. Natomiast przedstawiciele… » więcej 2022-06-02, godz. 21:48 Ursula von der Leyen przywiozła nam zgodę na KPO Oficjalną zgodę Komisji Europejskiej na Krajowy Plan Odbudowy przedstawia dziś w Warszawie jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. Czy ta wizyta oznacza wypłatę… » więcej 2022-06-01, godz. 15:18 Coraz mniej Polek chce mieć dzieci Rośnie przepaść między liczbą panów i pań, zwłaszcza w dużych miastach, a wzorzec „matki Polki” wypiera model „Polki samowolki”. Warto zapytać… » więcej
9192939495