Radio SzczecinRadio Szczecin » Blog Marcina Gondziuka » Marcin Gondziuk
To może być dosyć kontrowersyjna teza, ale wygląda na to, że nie ma piosenek nieudanych, są tylko piosenki podane nie tak jak trzeba. A zwykle trzeba do tego didżeja, który pozszywa całość na nowo albo po prostu dołoży dobry bit. Niewielu by pewnie dowiedziało się o istnieniu skromnej piosenki Suzanne Vegi "Tom’s Diner", gdyby nie duet DNA. Pierwotna wersja tej piosenki to 2 minuty bezkompromisowego śpiewania a capella. W roku 1987 wersja ta otarła się jedynie o listy przebojów. W Wielkiej Brytanii dotarła najwyżej do miejsca 58, a w innych krajach praktycznie przeszła bez echa. Trzy lata później dwaj panowie działający pod szyldem DNA dołożyli do tego utworu trochę bitów pożyczonych zresztą od Soul II Soul i narodził się hit. Piosenka ta w nowej wersji zaszła na brytyjskiej liście przebojów do miejsca 2, stając się też hitem w innych krajach (nr 1 w Niemczech, nr 5 w USA).

Takich historii zdarzyło się w dziejach muzyki rozrywkowej już bardzo wiele. Inny przykład? To był rok 1994. Duet Everything But The Girl wydał swoją ósmą już płytę "Amplified Heart". To na niej znalazła się piosenka "Missing", która niedługo potem wypuszczona została na singlu, ale ta albumowa wersja nie stała się wielkim przebojem. Wtedy Tracey Thorn i Ben Watt dali ten utwór znanemu amerykańskiemu didżejowi Toddowi Terry’emu, żeby zrobił coś z nim, dodał jakiś fajny bit, bo według nich jest w tej piosence taneczny, klubowy potencjał. Todd Terry zgodził się i zrobił nowy doskonały remix, który szybko zdobył popularność w klubach, a potem wydany na singlu stał się hitem na listach przebojów.

W ostatnich latach ten patent działa chyba jeszcze lepiej. Świetnie przekonał się o tym zupełnie nieznany dotąd piosenkarz z Izraela Asaf Avidan, którego piosenka "One Day" podbiła listy przebojów w całej Europie, ale nie w wersji oryginalnej. Oryginał ukazał się na debiutanckiej płycie Asafa Avidana i jego zespołu The Mojos już w roku 2008. Cztery lata później zremiksował ją niemiecki DJ Wankelmut no i bingo! A czy świetny utwór Lykke Li ,,I Follow Rivers” byłby takim przebojem, gdyby nie remix wykonany przez belgijskiego didżeja, ukrywającego się pod pseudonimem The Magician? Nie ma wątpliwości, że piosenka australijskiego duetu Pnau "Baby" przepadłaby z kretesem, gdyby nie dwaj Francuzi Faul & Wad Ad, którzy wzięli ją w obroty i po obróbce wypuścili jako hit pod tytułem "Changes".

No a teraz holenderski piosenkarz Mr Probz doświadczył jak zbawienny wpływ na piosenkę może mieć dobry bit. Jego utwór "Waves" stał się nawet całkiem sporym przebojem w rodzimej Holandii, ale dopiero remix niemieckiego didżeja Robina Schulza dał temu utworowi przebojowy żywot w innych krajach. To nowy numer 1 na niemieckiej liście przebojów! Gramy tę piosenkę i my, bo ten kawałek naprawdę nieźle buja!
 

Zobacz także

2015-04-28, godz. 10:53 Powrót Rudego W grudniu roku 2010 odbył się pożegnalny koncert zespołu Simply Red. Jak się jednak teraz okazuje, wcale nie taki pożegnalny, bo Mick Hucknall postanowił… » więcej 2015-03-26, godz. 10:32 Pożegnanie z hitem Sinead O’Connor ogłosiła, że nie będzie już śpiewała na koncertach swojego największego przeboju ,,Nothing Compares 2 U”. Na swoim profilu na Facebooku… » więcej 2015-03-16, godz. 11:13 Kuszyńska jedzie do Wiednia Monika Kuszyńska będzie reprezentowała Polskę w tym roku w Konkursie Piosenki Eurowizji. To spora niespodzianka, bo wcześniej nie typowano jej w ogóle na… » więcej 2015-02-03, godz. 12:43 Muzyczny wypadek Sam Smith to ostatnio jedna z największych gwiazd popu na świecie. Przełomem w jego karierze okazała się piosenka ,,La La La” zaśpiewana u Naughty Boya… » więcej 2014-11-02, godz. 21:45 Jak brat z bratem O tym się mówi i pewnie będzie się mówiło, dopóki się nie stanie. Rzecz dotyczy grupy Oasis, jednego z najpopularniejszych brytyjskich zespołów rockowych… » więcej 2014-10-04, godz. 16:32 Król Popu postraszy w trójwymiarze John Landis pracuje nad trójwymiarową wersją słynnego teledysku do przeboju Michaela Jacksona ,,Thriller". Po raz pierwszy świat zobaczył ten teledysk w… » więcej 2014-09-18, godz. 23:05 U2 w nowych czasach Czekaliśmy długo na ich nowy album. 5 lat i 7 miesięcy minęło od wydania poprzedniej płyty ,,No Line On The Horizon", a tak długiej przerwy grupa U2 jeszcze… » więcej 2014-08-11, godz. 23:05 To, co ich łączy, mocniejsze niż to, co dzieli? 18 września odbędzie się w Szkocji referendum w sprawie odłączenia się tego kraju od Wielkiej Brytanii. Szkoci są podzieleni, ale w tej sprawie głos zabierają… » więcej 2014-06-23, godz. 10:53 Sia prosi wszechświat Ta pani siedzi w branży muzycznej od wielu już lat i od lat ma zagorzałych fanów, ale dopiero teraz stała się gwiazdą popu pierwszej wielkości. Sia Furler… » więcej 2014-06-11, godz. 20:56 Przy muzyce o sporcie (i nie tylko) Niesamowitą popularnością cieszy się nowy, mundialowy teledysk do piosenki Shakiry ,,La La La". Kolumbijska gwiazda nakręciła już wcześniej jeden videoclip… » więcej
123