FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Zdjęcie, które wykonał amerykański korespondent Julien Bryan, przedstawia jedną z ofiar niemieckich pilotów i dziewczynkę, opłakującą śmierć swojej siostry | "Pierwsze dni wojny - wspomnienia dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi
Zdjęcie, które wykonał amerykański korespondent Julien Bryan, przedstawia jedną z ofiar niemieckich pilotów i dziewczynkę, opłakującą śmierć swojej siostry | "Pierwsze dni wojny - wspomnienia dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi
Dzieci inaczej niż dorośli zapamiętują trudne czasy w życiu rodziny. Na przełomie sierpnia i września 1939 roku jedne z nich były na tyle duże, że zarejestrowały przygotowania do wojny i początek niemieckiej inwazji na Polskę, inne zachowały w pamięci wspomnienia przekazane przez swoich rodziców i dziadków. W reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanym "Pierwsze dni wojny - wspomnienia dzieci" o swoich losach opowiadają Leokadia Kukieła, Maria Spychalska, Maria Glińska i Mieczysław Ustasiak.
Reportaż przypomnimy dziś po 21. Po nim naszym gościem będzie Błażej Torański autor książki "Kat polskich dzieci Opowieść o Eugenii Pol".
Zapraszam, Jaonna Skonieczna
mat Prószyński i spółka
mat Prószyński i spółka
W Fonosferze rozmowa o wstrząsającej książce Błażeja Torańskiego „Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol”.
Jest to pierwsza biografa zbrodniarki wojennej z obozu koncentracyjnego dla dzieci, która w czasach PRL-u pracowała w żłobku.
Eugenia Pol do końca życia nie przyznała się do zarzucanych jej zbrodni. Proces był poszlakowy. Do dziś budzi wątpliwości.
W 2022 roku mija 80 lat od powstania obozu na Przemysłowej w Łodzi. Miejsca do którego trafiło ok. 3 tys. najmłodszych. Był to jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenie Polski.
Trafiały tam polskie dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito i głodzono.
Z autorem książki „Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol”, Błażejem Torańskim rozmawiała Joanna Skonieczna
 

Zobacz także

2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej
12345