Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Rozpoczyna się 35. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy. źródło: https://www.facebook.com/warsawfilmfestival
Rozpoczyna się 35. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy. źródło: https://www.facebook.com/warsawfilmfestival
W tym roku wielbiciele światowego kina będą mogli obejrzeć 180 filmów z 63 krajów, w tym: 111 pełnometrażowych oraz 69 dokumentów i filmów krótkometrażowych.
Dyrektor Festiwalu, Stefan Laudyn podkreśla, że Warszawski Festiwal Filmowy to wydarzenie szczególne dla świata filmu.

WFF - tłumaczy dyrektor - to przede wszystkim premiery, są to filmy wybrane z około 4 tysięcy propozycji jakie napłynęły do Warszawy z całego świata. W samym Konkursie Międzynarodowym na 15 filmów jest: 7 premier światowych, 5 premier międzynarodowych i 1 premiera europejska.

W Konkursie Międzynarodowym o Grand Prix Festiwalu walczy 15 tytułów w tym 3 z Polski: "Dolina Bogów" w reżyserii Lecha Majewskiego, "Proceder" w reżyserii Michała Węgrzyna oraz "Pan T." w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Stefan Laudyn podkreśla, że filmy pokazywane na Festiwalu opowiadają o tym, co się w tej chwili dzieje na świecie, poruszają wszystkie ważne tematy, o których wiemy, a filmowcy jako wrażliwi ludzie opowiadają historie, o których słyszeli, które widzą - opowiadają o swoim życiu i życiu innych.

Stefan Laudyn podkreśla, że filmy na Warszawskim Festiwalu są pokazywane tylko ze względu na ich walory artystyczne, ponieważ "jest to Festiwal, który nie ma tezy, my nie dopasowujemy filmów do jakiegoś hasła, czy jakiegoś motta, tylko wybieramy filmy, które naszym zdaniem są najlepsze artystycznie".

Z kolei rzecznik prasowy festiwalu i jedna z selektorek Magdalena Maksimiuk zwraca uwagę na Konkurs 1 - 2, czyli debiutów reżyserskich lub drugich filmów. Co roku w tym Konkursie - tłumaczy Magdalena Maksimiuk - poziom prezentowanych produkcji jest bardzo wysoki, twórcy z całego świata podejmują bardzo różnorodne tematy i wykazują się ogromną kreatywnością.

W Konkursie 1 - 2, czyli debiutów reżyserskich lub drugich filmów, o nagrodę walczyć będzie film "Wszystko dla mojej matki" w reżyserii Małgorzaty Imielskiej.
Laureatów tegorocznego Festiwalu poznamy 19 października, a oprócz projekcji w trakcie jego trwania odbywać się będą debaty i spotkania z twórcami, reżyserami, aktorami czy producentami.

Pełny program 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego można znaleźć na stronie internetowej.
WFF - tłumaczy dyrektor - to przede wszystkim premiery, są to filmy wybrane z około 4 tysięcy propozycji jakie napłynęły do Warszawy z całego świata. W samym Konkursie Międzynarodowym na 15 filmów jest: 7 premier światowych, 5 premier międzynarodowych i 1

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty