Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Przyszli ochroniarze nie będą już musieli mieć licencji. Fot. Paweł Sławiński/Chojna24.pl
Przyszli ochroniarze nie będą już musieli mieć licencji. Fot. Paweł Sławiński/Chojna24.pl
11 kolejnych zawodów "uwolnionych". Od stycznia 2014 roku jest łatwiej o uzyskanie uprawnień m.in. detektywa, pilota wycieczek zagranicznych czy pracownika ochrony.
To efekt wejścia w życie ustawy regulującej wykonywanie niektórych profesji. Według jej autora, byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, "uwolnienie" części zawodów ma ułatwić dostęp do nich młodym ludziom.

- Przyszli ochroniarze nie będą już musieli mieć licencji. Znikną też egzaminy państwowe, a zastąpią je kursy - mówi Tadeusz Taniewski, który od 15 lat szkoli ochroniarzy. - Poziom świadczonych usług nie ma tu nic do rzeczy. Część pracowników z własnej kieszeni płaciła za wiele rzeczy, m.in. za badania lekarskie. Teraz spadnie to na pracodawców.

Do tej pory aby zostać detektywem, trzeba było zdać egzamin państwowy, który nadzorował komendant główny policji. Teraz wystarczy 50-godzinny kurs. - Poziom usług się obniży. 50 godzin szkolenia to za mało - uważa detektyw Michał Halczyn.

Kilka miesięcy temu zmieniły się też zasady zdobywania uprawnień do wykonywania zawodów prawniczych czy instruktora nauki jazdy.

W sierpniu zeszłego roku "uwolniono" 40 profesji. Zawodów, które są w Polsce w różny sposób reglamentowane nadal jest ponad 300. Dla porównania - we Francji i Niemczech jest ich dwa razy mniej.
Relacja Tobiasza Madejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty