Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Ponad 40 proc. budżetu państwa pochłoną w tym roku emerytury i renty, padnie też rekord uprawnionych do świadczeń emerytalnych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Ponad 40 proc. budżetu państwa pochłoną w tym roku emerytury i renty, padnie też rekord uprawnionych do świadczeń emerytalnych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Ponad 40 proc. budżetu państwa pochłoną w tym roku emerytury i renty, padnie też rekord uprawnionych do świadczeń emerytalnych.
W marcu na listach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może znaleźć się ponad pięć milionów nazwisk.

- Większa liczba emerytów to efekt przechodzenia na emeryturę roczników tego "boomu powojennego", z którym mieliśmy do czynienia w latach 1946-55 - mówiła w programie "Radio Szczecin na Wieczór" demograf prof. Krystyna Iglicka-Okólska.

Równocześnie coraz więcej osób w wieku 50+ nie ma pracy. - W tej chwili, w naszym kraju, co czwarta kobieta powyżej 50 lat nie ma pracy - wylicza Barbara Głowacz z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Według analityków, problemu rosnących wydatków na emerytury nie rozwiąże podnoszenie składek ubezpieczeniowych, bo to doprowadzi do ucieczki młodych z polskiego rynku pracy.

W opinii Ryszarda Siwca ze Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan, rozwiązaniem może być likwidacja urzędów. - Zlikwidować urzędy pracy - powiedział Siwiec. - Bądźmy raz odważni i zlikwidujmy to, co jest nieefektywne i włóżmy w to zasady rynkowe.

Koszt działalności ZUS-u w tym roku wyniesie ok. 3,4 mld zł. To kwota będąca odpowiednikiem Produktu Krajowego Brutto Białorusi czy Luksemburga.
To efekt przechodzenia na emeryturę roczników tego "boomu powojennego", z którym mieliśmy do czynienia w latach 1946-55 - mówiła w programie "Radio Szczecin na Wieczór" demograf prof. Krystyna Iglicka-Okólska.
- W tej chwili, w naszym kraju, co czwarta kobieta powyżej 50 lat nie ma pracy - wylicza Barbara Głowacz z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
- Zlikwidować urzędy pracy. Bądźmy raz odważni i zlikwidujmy to, co jest nieefektywne i włóżmy w to zasady rynkowe - powiedział Siwiec.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty