Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku opublikowano informacje o niewypłacalności 511 przedsiębiorstw, podczas gdy rok temu w tym samym okresie 435 - wynika z danych Euler Hermes. To wzrost o 17 procent.
W samym lipcu były to 93 firmy, rok temu w tym samym czasie 20 mniej. Jeden z autorów raportu Grzegorz Błachnio powiedział, że w poprzednim miesiącu najwięcej niewypłacalności było w a województwach: mazowieckim i śląskim.

Łączny obrót firm, o których niewypłacalności informacje opublikowano w lipcu wyniósł około 1,5 mld złotych. Zatrudnienie wynosiło blisko 2 tysiące osób.

Zjawisko to dotyczyło między innymi firm związanych z budownictwem, a także dostarczających i wytwarzających wyroby konsumenckie - na przykład spożywcze i odzieżowe.

Dodaj komentarz 3 komentarze

To taka dojna zmiana !
Informacja o firmach wytwarzających wyroby konsumenckie - na przykład spożywcze i odzieżowe jest nieprawdą. Co do firm związanych z budownictwem, zwiększenie niewypłacalności związane jest przede wszystkim ze wzrostem wartości rynku budowlanego r/r o 4,5 proc. Firm szeroko związanych z budownictwem, nie tylko wykonawczych, ale i producentów, hurtowników oraz usługodawców, stanowi aż 35-40 proc. ogólnej liczby niewypłacalności. To bowiem dostawcy często finansują kredytem handlowym wiele inwestycji. W handlu hurtowym – to w tym sektorze były w całym półroczu jedne z największych pod względem obrotu niewypłacalności, warto zwrócić uwagę na hurtownie wyspecjalizowanie w asortymencie dla rolnictwa, a zwłaszcza w nawozach i środkach ochrony roślin. Są one na dobre i złe związane są z rolnikami, których kredytują nierzadko ponad pół roku, sprzedając im nasiona i środki ochrony roślin przed sezonem, czekając następnie na swoje pieniądze do etapu spieniężenia plonów.
@MIetek jak zwykle pisze na zlecenie Dobrej (tfu!) zmiany.
Jak za komuny: "niezależne czynniki". za chwilę dołączą do nich "Kapitaliści i spekulanci z UE" oraz niemieccy rewanżyści
A prawda jest prozaiczna - duża część niewypłacalności i upadłości to efekt wstrzymywania zwrotów podatku VAT przez służby skarbowe.
Te pieniążki kisi MOrawiecki, by pokazywać, że "budżet ma nadwyżki"!
ot, taka KREATYWNA KSIĘGOWOŚĆ

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty