Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Jeśli ceny skupu nie wzrosną, to w drugiej połowie sierpnia traktory zablokują zachodniopomorskie drogi. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Jeśli ceny skupu nie wzrosną, to w drugiej połowie sierpnia traktory zablokują zachodniopomorskie drogi. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Tajny układ zagranicznych monopolistów zdecydował o niskich cenach skupu zbóż - tak mówią zachodniopomorscy rolnicy. Ich zdaniem, osiem największych w Polsce firm skupowych jeszcze w maju spotkało się na naradzie w Gdańsku. To tam miało dojść do zmowy cenowej.
Choć te doniesienia przypominają scenariusz filmu sensacyjnego, to są bardzo prawdopodobne - uważa prezes kółek rolniczych w regionie, Jan Kozak.

Jak dodaje, wystarczy porównać ceny zbóż w Polsce i za granicą. - Na przykład w Niemczech pszenica jest 50 proc. droższa niż w Polsce - wymienia Kozak.

Jeśli ceny skupu nie wzrosną, to w drugiej połowie sierpnia traktory zablokują zachodniopomorskie drogi. - Będzie blokada wszystkich dróg w województwie - mówi Kozak.

Informacje o zmowie potwierdził w rozmowie z Radiem Szczecin organizator zimowego i trwającego dwa miesiące protestu rolników w Szczecinie - Edward Kosmal.

Firmy skupowe miały porozumieć się między sobą w odwecie za to, że rolnicy skutecznie zablokowali udział podstawionych przez nie osób w przetargach na zakup ziemi, które organizowała Agencja Nieruchomości Rolnych.

Żaden z naszych rozmówców nie potrafił jednak wymienić nazw przedsiębiorstw, które mają uczestniczyć w porozumieniu.
Relacja Jarosława Gowina.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty