Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Wraca pomysł odbudowy Sediny na placu Tobruckim w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wraca pomysł odbudowy Sediny na placu Tobruckim w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wraca pomysł odbudowy Sediny na placu Tobruckim w Szczecinie. Stowarzyszenie "Kupcy dla Miasta Szczecina" rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na rekonstrukcję pomnika za pośrednictwem jednego z portali internetowych.
Akcja ma potrwać dwa miesiące. Stowarzyszenie w pierwszym etapie chce zebrać 89 tysięcy złotych na odbudowę smoka, który znajdował się u podstawy pomnika. Łącznie na odtworzenie całej rzeźby potrzebne są około 3 miliony złotych. Szczegóły znajdują się na facebookowym profilu akcji.

To już kolejne podejście, by Sedina wróciła na dawne miejsce. Pierwsze było w 2010 roku. Marszałek województwa zagwarantował wtedy na odbudowę rzeźby ponad 2,5 miliona złotych z funduszy unijnych. Miasto miało dołożyć 450 tysięcy. Z pomysłu jednak się wycofało, a dofinansowanie z Brukseli przepadło.

Z kolei dwa lata później szczecińscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie rekonstrukcji pomnika, o którą zabiegali kupcy. Mimo to, pieniędzy na odbudowę nie zebrali.

Oryginalna Sedina stała na placu Tobruckim od 1898 do 1942 roku. Była elementem fontanny. Rzeźba zaginęła w czasie II wojny światowej. Nie wiadomo co się z nią stało.
Relacja Wojciecha Zagaja.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty