Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

9 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
9 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
To pierwszy taki przeszczep w Polsce. W szczecińskim szpitalu odbyła się transplantacja nerek od żywych dawców a jednocześnie identyczna trwała w Warszawie.
Ordynator szpitala przy ulicy Arkońskiej opowiedział o sukcesie lekarzy na naszej antenie. Dziś mogę to oficjalnie ogłosić - powiedział prof. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek.

- Dokonaliśmy pierwszego tego typu przeszczepienia w Polsce. Doszło do wymiany nerek pomiędzy parami, a jednocześnie do wymiany nerek pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi. W tym przedsięwzięciu uczestniczył nasz ośrodek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie w którym pracuję i Klinika Transplantologii Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie - mówił Myślak.

W tym samym czasie, w dwóch ośrodkach odbyły się dwie operacje - narządy transportowano helikopterem.

- Dwie operacje w dwóch ośrodkach z powodu pewnych biologicznych przyczyn. Głównie chodziło tutaj o różnicę grup krwi w dwóch parach, gdzie pomiędzy tymi parami miało dojść do pobrania i przeszczepienia narządu od żywego dawcy i przeszczepienia go drugiej osobie. Niemożliwe było to wewnątrz tych par, dlatego też udało się nam z kolegami z Warszawy znaleźć inna taką kompatybilną parę, gdzie wymiana na krzyż pomiędzy tymi parami była biologicznie możliwa i uzasadniona. Postanowiliśmy, że dokonamy tego w jednym czasie w dwóch ośrodkach - tłumaczył prof. Marek Myślak.

Operacja powiodła się bez powikłań. 9 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek.
Dziś mogę to oficjalnie ogłosić - powiedział prof. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek.
W tym samym czasie, w dwóch ośrodkach odbyły się dwie operacje - narządy transportowano helikopterem.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty