Radio Szczecin » Region »

Po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu: Ogromne straty, odbudowa przesądzona [AKTUALIZACJA, WIDEO]

Informacyjna Agencja Radiowa / Michał Król
Fot. twitter.com/AmichaiStein1
Fot. twitter.com/AmichaiStein1
Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu został całkowicie ugaszony. Ogień, który pojawił się w poniedziałek przed godziną 19, objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Runęła jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża.
Główna struktura świątyni w tym jej dwie wieże są nienaruszone. Paryżanie modlą się w intencji strażaków i zniszczonego zabytku.

Podczas akcji gaszenia, w której uczestniczyło 400 funkcjonariuszy, jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika ocalał. W wielu miejscach na całym świecie ruszają zbiórki na odbudowę paryskiej świątyni.

Do Polskiej Misji Katolickiej we Francji docierają informacje, że z pożaru katedry Notre Dame ocalała polska kaplica poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej. Powiedziała o tym Informacyjnej Agencji Radiowej Alicja Rekść z portalu Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II znajdują się w katedrze Notre Dame od 1 grudnia 2018 roku. Kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana jest pierwszą narodową kaplicą w paryskiej katedrze.

Emmanuel Macron zapowiedział uruchomienie publicznej zbiórki pieniędzy na rzecz odbudowy zabytku.

- Solennie zapowiadam: katedrę odbudujemy. Wszyscy razem. Narodowa kwesta zostanie uruchomiona, również daleko poza naszymi granicami. Zaapelujemy do największych talentów, którzy licznie wezmą udział w przedsięwzięciu. I odbudujemy. Francja na to czeka, a jej historia na to zasługuje. To nasze przeznaczenie - powiedział prezydent Francji.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia podczas prac remontowych. Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku "nieumyślnego zniszczenia poprzez pożar". Wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez powiedział jednak, że przyczyna wybuchu ognia nie jest nadal znana.

Aktualizacja w poniedziałek:

Godzina 23:57


Godzina 23:56
Prezydent Francji zapowiedział odbudowanie katedry Notre-Dame. Emmanuel Macron mówił o tym podczas specjalnej konferencji zwołanej po wybuchu pożaru świątyni. Powiedział, że Notre-Dame zostanie odbudowana, bo tego oczekują Francuzi i kraj na to zasługuje dzięki swojej historii. Dodał, że kraj pozostaje w wielkim smutku i modlitwie. Prezydent podkreślał, że świątynia jest niezwykle ważna dla Francji.

Godzina 23:53

Godzina 23:50


Godzina 23:48
Trwa akcja gaszenia pożaru Katedry Notre Dame. Uczestniczący w niej strażacy są bardzo ostrożni w prognozach co do ugaszenia ognia trawiącego świątynię. Po kilkugodzinnej akcji gaszenia ognia, który strawił słynną iglicę po wschodniej części katedry, wydawało się, że pożar udało się ugasić. Tymczasem ogień przeniósł się na dach atakując także lewą z dwóch prostopadłościennych wież wznoszących się nad wejściem do świątyni. Akcja trwa. Gęsta zabudowa bardzo utrudnia działania strażaków. Wykluczone jest użycie specjalnych samolotów, jakie stosuje się do gaszenia pożarów lasów. Zrzucenie z góry wody mogłoby w jeszcze większym stopniu osłabić konstrukcję liczącej niemal dziewięć stuleci budowli. Kilkunastu strażaków uległo lekkiemu zatruciu oparami. Z części zawalonego sklepienia i z wieży spadał topiący się ołów.

Godzina 23:43
Jak informuje francuska prokuratura, śledztwo zostało wszczęte pod kątem "niecelowego zniszczenia" katedry Notre-Dame.

Godzina 23:39


Godzina 23:37


Godzina 23:35
1
Godzina 23:29
Według nieoficjalnych informacji, jeden ze strażaków biorących udział w akcji został poważnie ranny.

Godzina 23:26


Godzina 23:18
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że Polska planowała wsparcie finansowe kolejnej kaplicy w katedrze Notre Dame w Paryżu. Wicepremier napisał na Twitterze, że sześć miesięcy temu miał bardzo smutną rozmowę z proboszczem katedry Notre Dame. Dotyczyła ona braku środków na remonty. "1 grudnia 2018 otworzyliśmy w świątyni polską kaplicę z pięknym obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Planowaliśmy wsparcie finansowe kolejnej..." - napisał na Twitterze Piotr Gliński.

Kaplica świętego Germana i Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski została zainaugurowana w lewej nawie w paryskiej katedry Notre Dame 1 grudnia 2018 roku. Do jej realizacji przyczynili się między innymi Senat RP, Ambasada RP we Francji oraz hrabina Izabela d'Ornano.


Godzina 23:10
Strażacy poinformowali, że udało się uratować relikwię korony cierniowej, przechowywaną w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Godzina 23:07
Premier Włoch Giuseppe Conte napisał, że tragedia jest ciosem w serce Francuzów i całej Europy. Przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Roberto Fico wyraził współczucie narodowi francuskiemu. Napisał, że zniszczeniu uległ symbol Francji i kultury europejskiej, stanowiący dziedzictwo całej ludzkości. Minister kultury Alberto Bonisoli podkreślił, że katedra posiadała bezcenną wartość dla światowej kultury.


Godzina 23:05
Stolica Apostolska wyraziła swoją bliskość z francuskimi katolikami i mieszkańcami Paryża w związku z pożarem katedry Notre Dame. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało komunikat w tej sprawie. Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti napisał, że Stolica Apostolska z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie. Zapewniamy o swoich modlitwach Francuzów, Paryżan i strażaków, którzy stawiają czoło tej dramatycznej sytuacji.

Godzina 23:02
Strażacy informują, że prawdopodobnie uda się uratować konstrukcję katedry.

Godzina 23:01
Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że pożar katedry Notre Dame "jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii" - napisał szef rządu.


Godzina 22:58
Strażacy nadal walczą z pożarem w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Wcześniej runęła objęta ogniem iglica, a następnie niemal cały dach. Według doniesień z akcji ratunkowej, sytuacja jest bardzo trudna i pojawiają się głosy, czy w ogóle uda się uratować świątynię.

Godzina 22:56


Godzina 22:53

Godzina 22:46
Niezależna organizacja La Fondation du patrimoine zapowiedziała, że od wtorku ruszy narodowa zbiórka na odbudowę katedry Notre-Dame w Paryżu. Fundacja dziedzictwa została powołana do życia w 1996 roku, a jej celem jest ochrona francuskich zabytków.


Godzina 22:40
Rzecznik katedry Notre-Dame w Paryżu powiedział, że najbliższa godzina będzie decydująca dla możliwości opanowania szalejącego pożaru.

Godzina 22:37
Obserwator Watykanu przy UNESCO Francesco Follo ocenił, że pożar katedry Notre-Dame boli szczególnie mocno, ponieważ znajduje się ona w Paryżu - kulturowej stolicy świata.

- Katedra jest niezwykle piękna i bardzo ważna. W przeszłości wielokrotnie dochodziło do wydarzeń, w wyniku których niszczone były świątynie, kościoły, synagogi, ale ten przypadek jest szczególnie bolesny, ponieważ Paryż jest światową kulturową stolicą. Potrzebujemy tego rodzaju budowli - mówił Follo.


Godzina 22:34
"Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i chrześcijanami na całym świecie" - napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki na wiadomość o pożarze słynnej świątyni.


Godzina 22:30
W Paryżu wierni modlą się przed płonącą katedrą Notre-Dame. Na zamieszczonych w mediach społecznościowych zdjęciach i filmach widać młode osoby odmawiające różaniec, śpiewają modlitwę "Zdrowaś Maryjo". Na znak solidarności z wiernymi ze stolicy w Rouen, decyzją tamtejszego ordynariusza, arcybiskup Dominique'a Lebruna o godzinie 21:00 odezwały się dzwony. W tym właśnie czasie w Paryżu zawaliła się iglica, a po niej cały dach katedry Notre-Dame.

Do wspólnej modlitwy wezwał arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Na Twitterze, zwrócił się do paryskich duchownych. "Strażacy wciąż walczą o uratowanie wież Notre-Dame de Paris. Módlmy się. Krokiew, dach i iglica strawił ogień. Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy" - napisał arcybiskup Michel Aupetit.


Godzina 22:27
Arcydzieło sztuki gotyckiej, paryską katedrę Notre-Dame, którą budowano w latach 1163-1345, odwiedza rocznie 12-14 milionów turystów. Dziennie około 30 tysięcy osób. W Katedrze jest 29 kaplic, w jednej z nich od 1 grudnia 2018 roku znajduje się kopia Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.


Godzina 22:22
Jak dotąd strażacy nie są w stanie powstrzymać rozprzestrzeniającego się ognia. Nadal nie są znane dokładne przyczyny wybuchu pożaru. Strażacy wiążą je wstępnie z trwającymi w świątyni pracami renowacyjnymi. Zostało uruchomione śledztwo w tej sprawie.

Godzina 22:13
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że jest w szoku z powodu pożaru paryskiej Katedry Notre-Dame. Amerykański przywódca podkreślił, że słynny budynek jest częścią światowego dziedzictwa i wyraził zdziwienie teoriami, że pożar mógł być spowodowany remontem. Podczas wystąpienia w Minnesocie Donald Trump powiedział, że nie ma na świecie drugiej takiej Katedry jak Notre-Dame.

- To jest miejsce, którego znaczenie wykracza poza granice. To część naszego dziedzictwa, naszej kultury, naszego wychowania. To naprawdę wspaniała katedra. To straszna scena. Oni nie znają jeszcze przyczyny pożaru ale uważają, że wybuchł on z powodu remontu. Jaki remont, o co tu chodzi? - mówił amerykański prezydent.

Dodał, że osobiście odwiedził Notre-Dame i że Katedra zrobiła na nim ogromne wrażenie.

Pożar w słynnej katedry skomentowała też Pierwsza Dama USA. "Ze złamanym sercem jestem z mieszkańcami Paryża patrząc na pożar katedry Notre-Dame. Modlę się za bezpieczeństwo ludzi” - napisała Melania Trump na Twitterze.

Godzina 22:09

Godzina 22:07
Dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu, organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni. Audrey Azoulay w swoim wpisie na Twitterze katedrę określiła mianem "bezcennego dziedzictwa". Dyrektor generalna UNESCO poinformowała przy tym, że agencja obserwuje próby ugaszenia Notre-Dame. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.

Godzina 22:03


Godzina 21:57
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński napisał na Twitterze: "Na oczach całego świata pali się historia Francji, Europy, świata."


Godzina 21:49
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że wraz z pożarem katedry Notre-Dame w Paryżu zniszczeniu uległa część nas. Arcybiskup Reims zauważył, że świątynia ta jest dla wszystkich jego rodaków symbolem kraju oraz miejscem historycznych wydarzeń i zgromadzeń.

- Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie. Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch - dodał arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort.Godzina 21:40
Biskup Olivier Ribadeau Dumas, rzecznik i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Francji powiedział, że pożar katedry Notre-Dame w Paryżu dotyka go osobiście i dotyka także wspólnotę narodu francuskiego. W telewizji France Info hierarcha mówił, że ta świątynia, w której przyjmują święcenie kapłani, jest matką diecezji paryskiej. Jednocześnie przypomniał, że katedra Notre-Dame jest miejscem szczególnym, symbolicznym dla Francji i jej historii.

- Myślę o dziękczynnym Te Deum po II wojnie światowej. Myślę o pogrzebach generała de Gaulle'a i George'a Pompidou. Myślę także o tych momentach, kiedy odzywał się wielki dzwon. Dzwoni on podczas katastrof, które wprowadzają żałobę w naszym narodzie. Odzywał się po zamachach w Paryżu. Dzwonił po zabójstwie księdza Hamela. Nie wyobrażam sobie takiego momentu, w którym wielki dzwon katedry Notre-Dame nie będzie mógł dzwonić - mówił biskup Dumas.

Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni około godziny 19 i szybko się rozprzestrzenił. Ogień strawił iglicę, która runęła. Po niej zawalił się cały dach Katedry Notre- Dame w Paryżu. Według najnowszych doniesień, ogień widoczny jest też w jednaj z dwóch wież.


Godzina 21:37
"Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Dziś wszyscy jesteśmy z Paryżem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.


Godzina 21:35
Według strażaków, przyczyną pożaru było przypadkowe zaprószenie ognia w czasie trwających od dłuższego czasu prac budowlano-remontowych.

Godzina 21:33
Moment w którym runęła iglica katedry.

Godzina 21:19


Godzina 20:30
Amerykański prezydent Donald Trump napisał na Twitterze: "To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko".

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wyraziła żal z powodu pożaru i nazwała Katedrę "symbolem europejskiej kultury".


Godzina 20:20
Świątynię i teren wokół ewakuowano. Policja apeluje o niezbliżanie się do katedry i o odblokowanie okolicznych ulic, by umożliwić dojazd wozom straży pożarnej.

Godzina 20:15
Na miejscu są już prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Edouard Philippe.


Godzina 20:00
Na zdjęciach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne.

"Straszny pożar objął Katedrę Notre-Dame"- napisała na Twitterze Anne Hidalgo, mer Paryża. Wezwała mieszkańców by respektowali polecenia służb porządkowych, które koordynują akcję gaśniczą.Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze: "Jest mi tak smutno widzieć jak pali się cząstka każdego z nas. Notre-Dame strawiona przez płomienie. Cierpi cały naród". Poinformowano, ze prezydent jedzie na miejsce. Odwołano przemówienie Macrona do narodu, które miał wygłosić w poniedziałek wieczorem.
W Katedrze jest 29 kaplic, jedna - od 1 grudnia 2018 roku - mieści kopię Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.

Biskup Olivier Ribadeau Dumas, rzecznik i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Francji powiedział, że pożar katedry Notre-Dame w Paryżu dotyka go osobiście i dotyka także wspólnotę narodu francuskiego.
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR).
Europa

Region

Goście RSnW: prezydent Turcji do walki z Kurdami wykorzystuje bojowników ISISGoście RSnW: prezydent Turcji do walki z Kurdami wykorzystuje bojowników ISISSytuacja w Syrii znów jest dramatyczna - mówili w 'Radiu Szczecin na Wieczór' Kurdowie, którzy którzy od lat mieszkają w Polsce.» więcej Zadymienie autobusu w centrum SzczecinaZadymienie autobusu w centrum SzczecinaZadymienie autobusu komunikacji miejskiej na Bramie Portowej w Szczecinie.» więcej Pękły drewniane elementy konstrukcyjne wieży widokowej w Nowym WarpniePękły drewniane elementy konstrukcyjne wieży widokowej w Nowym WarpnieWieża widokowa w Nowym Warpnie została zamknięta - pękły drewniane elementy konstrukcyjne.» więcej Petarda eksplodowała w rękach 13-latkaPetarda eksplodowała w rękach 13-latkaDo szpitala w Szczecinie trafił 13-letnim chłopiec z Słubic, któremu eksplodowała w rękach petarda.» więcej Pogromcy gum na ulicach SzczecinaPogromcy gum na ulicach SzczecinaZarząd Dróg i Transportu Miejskiego kupił specjalne maszyny, które pomagają w usuwaniu z chodników resztek gum do żucia.» więcej Lekkoatletyczni medaliści MŚ nagrodzeni przez marszałka [ZDJĘCIA]Lekkoatletyczni medaliści MŚ nagrodzeni przez marszałka [ZDJĘCIA]Były gratulacje, wspólne zdjęcia i prezenty. Najlepsi lekkoatleci Pomorza Zachodniego, medaliści tegorocznych Mistrzostw Świata w Katarze - Małgorzata Hołub-Kowalik i Piotr Lisek, odwiedzili marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgi ...» więcej Mimo senatorskiego immunitetu Gawłowski będzie odpowiadał przed sądemMimo senatorskiego immunitetu Gawłowski będzie odpowiadał przed sądemMimo uzyskania mandatu senatora, poseł Stanisław Gawłowski nie uniknie odpowiedzialności karnej przed sądem.» więcej Pielęgniarki i położne "na gościnnych występach" w Urzędzie Miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]Pielęgniarki i położne "na gościnnych występach" w Urzędzie Miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]Można zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru, a także nauczyć się badać piersi. Stanowiska diagnostyczne stanęły we wtorek w Urzędzie Miasta.» więcej Radni przeniosą się do byłej filharmoniiRadni przeniosą się do byłej filharmoniiDawna siedziba Filharmonii w Szczecinie, w zachodnim skrzydle Urzędu Miejskiego, zostanie przebudowana. Właśnie została podpisana umowa w tej sprawie.» więcej Zderzenie w Szczecinie. Zablokowane torowisko [ZDJĘCIA]Zderzenie w Szczecinie. Zablokowane torowisko [ZDJĘCIA]Na ulicy Niemierzyńskiej w Szczecinie zderzyły się dwa samochody. Jedno z aut się przewróciło. Nie ma jeszcze informacji o poszkodowanych.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Można zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru, a także nauczyć się badać piersi. Stanowiska diagnostyczne stanęły we wtorek w Urzędzie Miasta. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Punkt socjalny Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie otwiera swoje drzwi dla osób potrzebujących. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Sedina Wedding Fair" na Łasztowni. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.