Radio Szczecin » Region »

"Kolejny krok ku suwerenności energetycznej Polski i Europy" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Umowa na dofinansowanie rozbudowy gazoportu w Świnoujściu - podpisana. To wydarzenie przełomowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także Europy - podkreślali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Gazoport wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne całej Europy

Gazoport wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne całej Europy

Rozbudowa terminalu gazowego w Świnoujściu służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy - mówił w Rozmowie pod krawatem Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
Inwestycja ma przede wszystkim zwiększyć zdolność przeładunkową gazoportu z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Dzięki realizacji tego zadania polska gospodarka staje się coraz mocniejsza - mówił prezydent Andrzej Duda.

- To oznacza, że wkrótce Polska będzie nie tylko całkowicie suwerenna energetycznie pod względem dostaw energii gazowej. Będzie mogła również nieść bezpieczeństwo w zakresie tego rodzaju energii także swoim sąsiadom. Myślę przede wszystkim o Ukrainie, z którą w tej chwili budujemy połączenia, myślę o Czechach, myślę o innych naszych sąsiadach - zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Rozbudowa terminala LNG, a także budowa gazociągu Baltic Pipe z Danii do Polski znacznie obniżą koszty zakupu gazu przez nasz kraj - dodał premier Mateusz Morawiecki.

- Pamiętam anegdotę, dowcip, który krążył jeszcze w czasach PRL, gdy polscy siatkarze bili siatkarzy radzieckich. Dostawaliśmy wtedy "depeszę gratulacyjną": "Gratulacje. Stop. Gaz. Stop". Teraz, dzięki temu gazoportowi, dzięki rurociągowi bałtyckiemu ta anegdota rzeczywiście będzie mogła przejść już do historii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Rozbudowa gazoportu i budowa gazociągu do Danii spowoduje, że przez Polskę gaz będzie eksportowany do innych krajów Europy Środkowej - dodał szef polskiego rządu. - Dzięki temu, będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową sytuacją. Będziemy mogli być, tak jak słusznie podkreślił pan prezydent, hubem gazowym dla całej centralnej Europy. Ponieważ zdolności przyjmowania gazu połączone z Gazociągiem Bałtyckim dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy.

Zakończenie rozbudowy gazoportu i Gazociąg Bałtycki spowodują, że Polska będzie odporna na szantaż gazowy Rosji, cena tego paliwa powinna być też niższa.

- A jednocześnie poprzez unikanie możliwości bycia postawionym pod ścianą, pod murem, będziemy mieli dobrą cenę. Dzięki temu, już mamy niższą cenę dla gospodarstw domowych - podkreślił premier Morawiecki.

- Gdyby nie ówczesny premier Jarosław Kaczyński to gazoport byłby w Gdańsku - mówił podczas uroczystości podpisania dokumentu o dofinansowaniu rozbudowy terminalu minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Wszystkie najważniejsze decyzje mówiące o powstaniu gazoportu i terminalu zapadły w 2006 roku.

- Pan premier Jarosław Kaczyński, znany ze swojej skromności, nie wspomina o tym, że Brudziński i wszyscy parlamentarzyści Ziemi Zachodniopomorskiej mogliby sobie biegać i zabiegać o tę inwestycję, natomiast gdyby nie jego osobista decyzja jako premiera we współpracy ze swoim świętej pamięci bratem, panem profesorem Lechem Kaczyńskim, to tej inwestycji tu na Pomorzu Zachodnim by nie było - powiedział Brudziński.

Realizujemy konsekwentnie strategię dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - mówił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

- Jest gazoport, jest Baltic Pipe, który nas połączy w określonym czasie ze złożami w Norwegii. I to nam daje bezpieczeństwo dostaw gazu i uwalnia nas od politycznych nacisków rosyjskich - mówił Naimski.

Mamy wizję, która jest dobrze odbierana przez naszych sojuszników - mówił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

- Ta wizja przedstawiona naszym partnerom, także w Ameryce, jest wizją która przekonuje do tego, żeby z nami robić wspólne interesy. To dlatego PGNIG podpisał serię długoletnich kontraktów na dostawę LNG ze Stanów Zjednoczonych. Oni stają się naszym strategicznym partnerem - mówił Piotr Naimski.

W najbliższym czasie w gazoporcie w Świnoujściu zostanie dobudowany trzeci zbiornik, nowe stanowisko postojowe dla statków, kolejna instalacja do regazyfikacji i urządzenia umożliwiające załadunek błękitnego paliwa na kolej.

Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu będzie kosztować ponad 820 milionów złotych. Ponad 60 proc. tej kwoty dołoży Unia Europejska. Zakończenie przebudowy planowane jest za 4 lata.
- To oznacza, że wkrótce Polska będzie nie tylko całkowicie suwerenna energetycznie pod względem dostaw energii gazowej. Będzie mogła również nieść bezpieczeństwo w zakresie tego rodzaju energii także swoim sąsiadom. Myślę przede wszystkim o Ukrainie, z k
- Pamiętam anegdotę, dowcip, który krążył jeszcze w czasach PRL, gdy polscy siatkarze bili siatkarzy radzieckich. Dostawaliśmy wtedy "depeszę gratulacyjną": "Gratulacje. Stop. Gaz. Stop". Teraz, dzięki temu gazoportowi, dzięki rurociągowi bałtyckiemu ta a
- Rozbudowa gazoportu i budowa gazociągu do Danii spowoduje, że przez Polskę gaz będzie eksportowany do innych krajów Europy Środkowej - dodał szef polskiego rządu.
Zakończenie rozbudowy gazoportu i Gazociąg Północny spowodują, że Polska będzie odporna na szantaż gazowy Rosji, cena tego paliwa powinna być też niższa.
- Gdyby nie ówczesny premier Jarosław Kaczyński to gazoport byłby w Gdańsku - mówił podczas uroczystości podpisania dokumentu o dofinansowaniu rozbudowy terminalu minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.
Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR).
Realizujemy konsekwentnie strategię dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - mówił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Mamy wizję, która jest dobrze odbierana przez naszych sojuszników - mówił Naimski.

Region

Nowi posłowie z woj. zachodniopomorskiegoNowi posłowie z woj. zachodniopomorskiegoSejm będzie miał nowych posłów z naszego regionu. Mandaty do Parlamentu Europejskiego zdobyli Bartosz Arłukowicz i Joachim Brudziński, a że stanowisk w Brukseli i Warszawie łączyć nie można to i Platforma Obywatelska i Prawa i Sprawiedliw ...» więcej Osobówka zderzyła się z autobusem. Utrudnienia na ulicy EnergetykówOsobówka zderzyła się z autobusem. Utrudnienia na ulicy EnergetykówNa ulicy Energetyków w Szczecinie autobus komunikacji miejskiej linii pospiesznej A zderzył się z samochodem osobowym. W autobusie przewróciła się jedna z pasażerek. Interweniowało pogotowie.» więcej Brexit niezdiagnozowany, czyli zaniechanie Unii EuropejskiejBrexit niezdiagnozowany, czyli zaniechanie Unii EuropejskiejDyskusja o dalszym kształcie i przyszłości Unii Europejskiej jest niezbędna - oceniał w 'Rozmowie pod krawatem' szczeciński poseł PiS, Leszek Dobrzyński.» więcej Kłopoty z przejazdem między Koszalinem a SławnemKłopoty z przejazdem między Koszalinem a SławnemUtrudnienia na drodze krajowej numer 6 zakończyły się. W okolicach Malechowa, między Koszalinem a Sławnem ciężarówka zderzyła się z samochodem osobowym.» więcej Zachodniopomorskie zagłosowało: KE - 19 PiS - 3Zachodniopomorskie zagłosowało: KE - 19 PiS - 3W 19 powiatach wygrywa Koalicja Europejska w trzech więcej głosów ma Prawo i Sprawiedliwość. PiS większe poparcie zdobyło w powiecie pyrzycki, gryfińskim i świdwińskim.» więcej "Polacy potwierdzili mandat do rządzenia Prawa i Sprawiedliwości""Polacy potwierdzili mandat do rządzenia Prawa i Sprawiedliwości"Szef PiS w Szczecinie komentuje wyniki niedzielnych wyborów: - Wielki sukces, ale cała sztuka w tym, żeby się tym sukcesem nie zachłysnąć - mówił w 'Rozmowie pod krawatem' Leszek Dobrzyński.» więcej W regionie Koalicja prześcignęła PiSW regionie Koalicja prześcignęła PiSW naszym okręgu zachodniopomorsko-lubuskim inaczej niż w kraju. Najlepszy wynik osiągnęła Koalicja Europejska - prawie 48%. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość - blisko 37%.» więcej Wyniki wyborów w okręgu zachodniopomorsko-lubuskimWyniki wyborów w okręgu zachodniopomorsko-lubuskimW okręgu zachodniopomorsko-lubuskim podliczono już wszystkie głosy. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki z wszystkich komisji.» więcej Znęcał się nad rodziną, jest już w areszcieZnęcał się nad rodziną, jest już w areszcieZnęcał się nad synem i żoną - mężczyzna z Gryfic odpowie za to przed sądem. Jest już akt oskarżenia.» więcej Krajobraz po wyborach: radość jednych, nadzieje innychKrajobraz po wyborach: radość jednych, nadzieje innychW niedzielę, gdy ogłoszono pierwsze sondażowe wyniki zachodniopomorscy działacze PiS nie kryli radości - podkreślali, że zyskali poparcie także w naszym, tradycyjnie trudnym dla nich okręgu.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Szczecińska siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Odznaczenia "Za Zasługi dla Archiwistyki" wręczył w piątek w Archiwum Państwowym w Szczecinie dyrektor naczelny Archiwów Państwowych w Polsce. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Rowerowy Rajd Weterana wystartował z koszar 12. Brygady Zmechanizowanej przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Piknik "Jesteśmy razem" na Jasnych Błoniach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Rzeźba Misia Wojtka na skwerze przy ulicy Żyznej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
VIII Regionalne Zawody Lekkoatletyczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.