Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Mat. Tobiasz Madejski [Radio Szczecin], realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Na niezabudowanej i ogrodzonej działce u zbiegu ul. Panieńskiej i Środowej w Szczecinie można zobaczyć kilka bawiących się albo odpoczywających lisów.
Ci, którzy idą ulicą Środową do góry i uda im się przez płot dojrzeć zwierzaki mówią, że na chwilę przenoszą się w zupełnie inny, prawie pustynny klimat. Z daleka widać lisią mamę na piasku, a za nią trzy mniejsze lisy.

- W pierwszym momencie myślałam, że to psy. Bo lis inaczej się zachowuje. A one takie spokojne, zrelaksowane, część się bawi czy dbają o higienę. - No leżą, czują się jak w domu - mówią przechodnie.

Czują się jak w domu, bo resztek jedzenia jest dużo, a parki i lasy skąd mogą przyjść lisy są blisko - tłumaczy Marzena Białowolska z Fundacji Dzika Ostoja.

- Zauważyły, że w lesie jest ciężko zdobyć pożywienie. A w mieście, w zabudowaniach, jest o wiele cieplej niż w lesie np. zimą. Bardzo szybko można znaleźć schronienie dla siebie i maluchów. No i łatwo zdobyć pożywienie, m.in. wzdłuż Odry, przy restauracjach i domostwach - mówi Białowolska.

Radzi, aby lisów nie dokarmiać i nie próbować głaskać, bo mogą mieć pasożyty lub tasiemce. Ale też nie przeganiać, bo małe lisy mogą zostać bez matki i będą skazane na śmierć.
Relacja Tobiasza Madejskiego
Fot. słuchaczka Olga
Fot. słuchaczka Olga
Fot. słuchaczka Olga
Fot. słuchaczka Olga
Fot. słuchaczka Olga
Fot. słuchaczka Olga
Fot. Tobiasz Madejski [Radio Szczecin]
Fot. Tobiasz Madejski [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty