Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Szwedzka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - SÄPO. źródło: Sakerhetspolisen.se
Szwedzka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - SÄPO. źródło: Sakerhetspolisen.se
Ukrywał broń maszynową i planował przeprowadzić w Szwecji zbrojną rewolucję, a środę sąd skazał go na 5 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni. Chodzi o 32-letniego Szweda, byłego zawodowego żołnierza związanego ze środowiskiem radykalnej lewicy.
Na trop Jonasa Linde policja wpadła w czerwcu, kiedy dwóch złodziei włamując się do jednego z kontenerów w miejscowości Taberg, natrafiło na broń maszynową. Łącznie w kontenerze znajdował się jeden kompletny ręczny karabin maszynowy typu AR-15 i części aby złożyć w całość cztery tego typu karabiny. Oprócz tego amunicja, policyjny mundur i peruki. Kontener należał do 43-letniego mężczyzny znanego wcześniej policji, uczestnika jednej z demonstracji organizowanych przez Antyfaszystowską Akcję. Jak się później okazało, mężczyzna odstąpił kontener Jonasowi Linde.

W mieszkaniach, gdzie przez kilka tygodni od czasu odnalezienia broni ukrywał się Linde, śledczy natrafili na jego notatki o tym, jak ”grupa 500 towarzyszy miała zabić 500 przedstawicieli elity, aby zdobyć poparcie ludu i później przejąć władzę nad państwem”. Oprócz tego znaleziono zapiski w których Linde przedstawia się jako zdeklarowany komunista od 8. roku życia.

- Moim zdaniem oskarżony był ideologicznie umotywowany. Śledztwo potwierdziło również, że związany był z środowiskiem autonomicznej lewicy - powiedziała szwedzkiej telewizji prokurator Petra Schöniger.

Prokuratora nie znalazła jednak wystarczających dowodów na to, aby postawić Linde zarzut planowania zamachu terrorystycznego. Dlatego sąd rejonowy w Jönköping skazał go na karę więzienia, wyłącznie za nielegalne posiadanie broni.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty