Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

71 lat temu zamordowany został rotmistrz Witold Pilecki - współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz.
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej.

Dyrektor powstającego w dawnym więzieniu przy Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz przypomina, że o niezwykłym bohaterstwie Witolda Pileckiego najlepiej świadczy fakt, jako żołnierz konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej, na ochotnika poszedł do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie spędził blisko 3 lata, sporządzając między innymi raporty dotyczące niemieckich zbrodni oraz tworząc tajny Związek Organizacji Wojskowej.

Po ucieczce z KL Auschwitz Witold Pilecki kontynuował działania w konspiracji, a także walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku dostał się do niewoli, z której wyzwolili go alianci. Po oswobodzeniu dołączył do 2. Korpusu Polskiego, a jego dowódca generał Władysław Anders wysłał rotmistrza do Polski, by tu zorganizował siatkę wywiadowczą na rzecz rządu w Londynie. Jacek Pawłowicz przypomina, że po przybyciu do Polski stworzył skuteczną siatkę wywiadowczą, której udało się wykraść między innymi dokumenty o sowieckich zbrodniach, o fałszerstwach wyborczych czy umowie między komunistycznymi władzami a sowietami o obecności czerwonoarmistów w Polsce.

Komuniści aresztowali Witolda Pileckiego w maju 1947 roku, osadzili w więzieniu na Rakowieckiej i poddali brutalnemu śledztwu. Jacek Pawłowicz przypomina, że komuniści zarzucali Pileckiemu między innymi: zdradę, zorganizowanie na terenie Polski sieci wywiadowczej na rzecz generała Andersa, czy przygotowywanie zbrojnego zamachu na grupę dygnitarzy MBP. Tymczasem Pilecki - mówi Pawłowicz - to komunistów uważał za zdrajców, a jego działania były zawsze nacechowane służbą wolnej Polsce. Za swoje poświęcenie, niezłomność i oddanie idei niepodległości "Pilecki został skazany na śmierć przez zdrajców" - podkreśla dyrektor Pawłowicz.

Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy, a jego szczątki do dziś nie zostały odnalezione.

W hołdzie rotmistrzowi ulicami Warszawy (początek o 15.00) przejdzie Marsz Pileckiego, zaś w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL od 12.00 do 22.00 odbywać się będą wydarzenia upamiętniające życie i działania Witold Pileckiego.
Relacja Witolda Banacha [IAR]
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty