Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Tbilisi to stolica i największe miasto Gruzji. Fot. pixabay.com / hassangill (CC0 domena publiczna)
Tbilisi to stolica i największe miasto Gruzji. Fot. pixabay.com / hassangill (CC0 domena publiczna)
W niedzielę Gruzini świętują Dzień Niepodległości. Przy tej okazji gruzińscy politycy i dziennikarze wspominają o wsparciu jakiego Gruzji wielokrotnie udzieliła Polska.
Po latach carskiego zniewolenia Gruzini odzyskali niepodległość 26 maja 1918 roku, proklamując powstanie Demokratycznej Republiki Gruzji. Jednak już w 1921 roku młode państwo zostało podbite przez sowieckie wojska i wcielone do Związku Radzieckiego. Wtedy Polska udzieliła schronienia uciekającym z okupowanego kraju Gruzinom.

W 2008 roku Polacy wsparli Gruzję w wojnie z Rosją.

- Gruzini do dziś pamiętają wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 12 sierpnia, w trakcie działań wojennych przyjechał do Tbilisi - wyjaśnia ambasador Polski w Gruzji Mariusz Maszkiewicz.

Dyplomata podkreśla, że przemówienie polskiego prezydenta do dziś w ocenie Gruzinów było najważniejszym elementem procesu powstrzymania rosyjskiej agresji. Gruzini na pamiątkę tamtych wydarzeń i w hołdzie Lechowi Kaczyńskiemu odsłonili w Tbilisi jego popiersie i nazwali jego imieniem ulice w stolicy Gruzji i Batumi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty