Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Jak Sowieci gnębili Madziarów. Historie Węgrów do powstania w 1956 roku przedstawił dr Wojciech Lizak. Wykład "Stalinizm na Węgrzech" odbył się w prywatnym muzeum historyka przy ul. św. Wojciecha w Szczecinie.
Stalinizm na Węgrzech był jeszcze bardziej okrutny niż w Polsce - uważa dr Wojciech Lizak. To była zemsta Sowietów za to, że Węgrzy wsparli Niemców podczas II wojny światowej.

- Z tą ekipą sowiecką przyszli komuniści, którzy byli takimi bezwzględnymi stalinowcami. Takich bardziej liberalnych Stalin wyrżnął podczas wielkich czystek w latach 30. - mówi Lizak.

Kolektywizacja wsi węgierskich doprowadziła do biedy i głodu. Aby zniszczyć inteligencję, Sowieci wyganiają ją na wieś.

- Węgry przedstawiały obraz nędzy i rozpaczy - mówi Lizak.

Po śmierci Stalina w 1953 roku zmienia się władza na Węgrzech. Kraj zaczyna nieco odbijać się od dna, co nie podoba się Sowietom, a więc wymieniają przywódców na bardziej radykalnych. W konsekwencji w 1956 roku wybucha Powstanie Węgierskie.

- I ta rewolucja budapesztańska zostaje bardzo mocno stłumiona - mówi dr Wojciech Lizak.

Zginęło ponad 2,5 tysiąca Węgrów. Dodajmy, że szczecinianie udzielili powstańcom pomocy wysyłając zaopatrzenie i protestując w Szczecinie pod rosyjskim konsulatem. Wydarzenia te w naszym mieście upamiętnia pomnik "Chłopca z Pesztu" na Jasnych Błoniach.
Relacja Kamila Nieradki

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty