Radio Szczecin » Region »

Ponad pół miliarda na PUM. Premier: Mam nadzieję, że będzie to ważny ośrodek dla Europy [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Umowa podpisana, teraz czas ogłaszać przetargi i budować Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Szczecinie. Na ten cel Pomorski Uniwersytet Medyczny otrzymał w czwartek 590 milionów rządowej dotacji.
Premier o PUM: dbałość o właściwy porządek rzeczy na tym świecie

Premier o PUM: "dbałość o właściwy porządek rzeczy na tym świecie"

Dbają o właściwy porządek rzeczy - tak premier Mateusz Morawiecki mówił o Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Baza to projekt, który powstał na mocy porozumienia mię ...
- Mam nadzieję, że będzie to ważny ośrodek dla Europy - mówił premier Mateusz Morawiecki w sali senatu PUM. - Zdrowe polskie społeczeństwo jest naszym celem. Wierzę w to, że właśnie stąd będzie nauka, medycyna, służba zdrowia rozsławiana i będzie również emanowała na całą Europę.

Po latach niedostatku, cieszmy się, że teraz polski rząd dostrzega potencjał naszej uczelni - mówił rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Mądra polityka, zrównoważonego rozwoju Mateusza Morawieckiego umożliwiła nam realizację naszych marzeń w Szczecinie - dodał prof. Bogusław Machaliński. - Nie bylibyśmy dzisiaj tutaj i nie cieszylibyśmy się z takiej uroczystości i takiego sukcesu, gdyby nie decyzje najwyższych osób w naszym państwie.

- W Uniwersyteckim Centrum Onkologii będą opracowywane nowe terapie i nowe leki - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Inwestujemy w naukę i poprawiamy jakość służby zdrowia. Jesteśmy blisko granicy z Niemcami. Chcielibyśmy, żeby ten uniwersytet był wizytówką super dobrych praktyk klinicznych, dobrych praktyk badawczych i jest. Ale bez wsparcia finansowego nie da się robić nauki i nie da się robić dobrej kliniki.

- Tą inwestycją pokazujemy, że w Warszawie, Szczecin i Pomorze Zachodnie ma silną reprezentację, która dba o interesy regionu - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka. - Teraz mamy potężną inwestycję medyczną. Taką inwestycję, której do tej pory Szczecin i Ziemia Zachodniopomorska nie widziała, bo Ziemia Zachodniopomorska była omijana. Mimo że z tej Ziemi Zachodniopomorskiej był kiedyś minister zdrowia, to za jego czasów tu pieniądze do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego nie płynęły.

Uniwersyteckie Centrum Onkologii, to inwestycja dla pokoleń. Takiej dotacji na rozwój medycy dla Pomorza Zachodniego jeszcze nie było - mówi Michał Jach, poseł PiS.

- Znamy inwestycje w infrastrukturę energetyczną. Wiemy o miliardach w infrastrukturę drogową. Kluczem rozwoju na całym świecie, jest rozwój nauki. I tutaj, ta nauka medyczna, będzie powodem dumy wielu pokoleń - mówił Jach.

Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstanie w ciągu pięciu lat obok szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Za 590 milionów zostanie rozbudowany i zmodernizowany szpital, a także będzie wybudowany nowy obiekt.
- Mam nadzieję, że będzie to ważny ośrodek dla Europy - mówił premier Mateusz Morawiecki w sali senatu PUM.
Po latach niedostatku, cieszmy się, że teraz polski rząd dostrzega potencjał naszej uczelni - mówił rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
- W Uniwersyteckim Centrum Onkologii będą opracowywane nowe terapie i nowe leki - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.
- Tą inwestycją pokazujemy, że w Warszawie, Szczecin i Pomorze Zachodnie ma silną reprezentację, która dba o interesy regionu - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka.
Takiej dotacji na rozwój medycy dla Pomorza Zachodniego jeszcze nie było - mówi poseł PiS Michał Jach.
Szczecin

Dodaj komentarz 5 komentarzy

ten ..... jegomość miał bardzo potężny wkład aby Polskę zadłużyć w tej chwili faktycznie na ponad CZTERY BILIONY złotych ... to miliard w te czy wewte różnicy nie sprawia

nie rozumiecie co się dzieje
załóżmy (na jednego mieszkańca to ponad 100 tys!!!) czyli żyje sobie rodzinka w Polandii trzyosobowa, w tej chwili są zadłużeni na grubo ponad 300 000 zł ........
jak ich nazwiecie jak mają w planach dalej się zadłużać?!?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!?!?
jaka by była wasza rada dla tej rodziny???!?!?!?!
zapomniałem dodać bardzo istotny fakt - ten ... był doradcą rudego donka
chyba wiecie
Bravo, nareszcie pieniadze na nasz region. Pierwszy raz w historii.
Do RaF. Znajdź na Świecie kraj który nie jest zadłużony :-) Pamiętaj zadłużenie jest motorem napędowym każdej gospodarki wysokorozwinietej. Nie ma kraju wysoko rozwiniętego bez zadłużenia. Wolę żyć w dobrobycie gdzie GIGANTYCZNE zadłużenie jest tylko na papierze tak jak na całym swiecie
przede wszystkim gratuluję przerośniętego optymizmu, poważnie zazdroszczę #Szczecin
nawet prawie dobrze napisałeś że wysokorozwiniętych... ale wiedza chyba potwierdza że Polski do takiego kraju NIE ZALICZASZ to po pierwsze, a po drugie nikt nie bierze pożyczek na takich zasadach jak to biorą nasi żydokomuniści u władzy. Ty jako egoista wolisz żyć - ja niestety mam na uwadze przyszłe pokolenia które BĘDĄ MUSIAŁY TEN DŁUG SPŁACAĆ ....... choć jest na papierze (?????) to na poważnie było ha a h a ha ha ha ha ha to "frankowiczem" nie jesteś - ich dług też wzrósł na papierze ha ha ha ha ha h a hah ah a ha ha
jesteśmy w ósemce najbardziej zadłużonych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NA ŚWIECIE
oj będzie dłużej

Niewiele jest takich krajów. Tylko Libia w ogóle nie miała długu publicznego. Najmniej zadłużone kraje świata to kraje naftowe, czyli bogate w złoża... Polska w tym sektorze jest blokowana

Warto jednak zwrócić uwagę np. na Chile, które niemal zerowe zadłużenie zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrej polityce gospodarczej, a nie bogatym złożom miedzi i innych surowców (to jest nasza najlepsza droga do wyjścia z komunizmu - odrzucić tych co rujnują naszą gospodarkę od lat). Chile posiada dług 6% PKB - POLSKA 215% PKB!!!!!!!!!!!!!!!!

Dwa pozostałe nienaftowe kraje z bardzo niskim długiem publicznym w relacji do PKB to azjatycki tygrys – Hongkong oraz Estonia. Ten ostatni przykład pokazuje, że kraje postsocjalistyczne (Polska to oczywiście PSEUDOpost) z Europy Środkowo-Wschodniej mogą unikać zadłużania sektora finansów publicznych i to nawet w okresie silnego spowolnienia gospodarczego!!!!!

Lecz najważniejsze - Libia - dlaczego? otóż kraj odrzuca bez przerwy bank światowy.... niestety chamyrykanie i tu możemy się założyć o grubą bańkę będą szukać pretekstu na atak na ten wolny jeszcze kraj, aby zmienić władzę i wcisnąć na siłę swój bank światowy - tradycyjnie nazwany pomocą na odbudowę przez nich zniszczonego kraju - paradoks prawda?
Milton Friedman jeszcze przed śmiercią powiedział "Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska." - POPiS od lat RUJNUJE naszą gospodarkę a nie ją buduje jak to wmawia bez przerwy plebsowi

Na dodatek dorzucam najnowsze dane co do obietnic pinocchia - Ministerstwo Kultury oraz NIK dostały polecenie skatalogować żydowskie zabytki na terenie Polski .. po co? ano realizacja USTAWY 447, której tak się niby wypierali, lecz to dopiero początek
a sam pinocchio oznajmił "Dzisiaj jesteśmy bardzo zadłużeni, głównie u zagranicznych wierzycieli. To jest niebezpieczne, bo jesteśmy w ósemce najbardziej zadłużonych krajów świata. Będziemy to odkręcać przez co najmniej 20-30 lat"
więc koleżko ty sobie żyj .. ale na własny rachunek

Region

Pierwszy transport skroplonego gazu z Ameryki w ramach nowego kontraktuPierwszy transport skroplonego gazu z Ameryki w ramach nowego kontraktuW piątek w Świnoujściu odbędzie się odbiór amerykańskiego gazu skroplonego. To pierwsza dostawa w ramach długoterminowego kontraktu z Cheniere Energy.» więcej GDDKiA: Chcemy dokończyć inwestycje z EnergopolemGDDKiA: Chcemy dokończyć inwestycje z EnergopolemCzas płynie a nad budowami prowadzonymi w naszym regionie przez Energopol Szczecin nadal krąży widmo zgłoszonego w sądzie wniosku o upadłość.» więcej Patriotyczne śpiewanie na placu LotnikówPatriotyczne śpiewanie na placu LotnikówDają świadectwo naszej czasami pięknej, czasami smutnej historii - pieśni patriotyczne po raz szesnasty zabrzmią na szczecińskim placu Lotników.» więcej Malowanie w Szczecinie. Kierowcy muszą uważaćMalowanie w Szczecinie. Kierowcy muszą uważaćRozpoczynają się prace związane z odnawianiem oznakowania poziomego na ulicach Szczecina. Prace będą prowadzone przede wszystkim w nocy. Wówczas trzeba będzie bardzo uważać.» więcej Statek na ratunek uchodźcom wypłynął ze Szczecina [NOWE]Statek na ratunek uchodźcom wypłynął ze Szczecina [NOWE]Ocean Viking w Szczecinie został przebudowany ze statku offshorowego na ratunkowy - to kolejne informacje o jednostce, która wypłynęła ratować uchodźców u wybrzeży Libii.» więcej RSnW o chorobie cywilizacyjnej: Skalpel jest jedynym ratunkiemRSnW o chorobie cywilizacyjnej: Skalpel jest jedynym ratunkiemJest coraz więcej tak otyłych pacjentów, że skalpel to dla nich jedyne wyjście - mówili goście audycji 'Radio Szczecin na Wieczór'.» więcej Trójka nastolatków odpowie za pożar na ŻelechowejTrójka nastolatków odpowie za pożar na ŻelechowejTrójka nastolatków odpowie przed sądem za spowodowanie pożaru na Żelechowej.» więcej Nowość na ulicach Szczecina. Zmiany już w nocy. Komentarze w "RSnW"Nowość na ulicach Szczecina. Zmiany już w nocy. Komentarze w "RSnW"Po 'yellow boxach', czas na ronda „półturbinowe'. To kolejna nowość na szczecińskich ulicach. We wtorek w nocy będą malowane na Rondzie Uniwersyteckim. Na pasach będą na żółto wymalowane kierunki do zjazdu.» więcej Będzie kampania informacyjna o "yellow boxach"Będzie kampania informacyjna o "yellow boxach"Kampanię przeprowadzi szczecińska policja i Urząd Miasta. 'Yellow boxy' to żółte pasy tworzące kratę na środku skrzyżowania. Można przez nią przejechać, ale nie wolno na niej stawać, żeby nie tamować ruchu.» więcej Prawie 12 osób na miejsce. To prawdziwy hit na PUM-iePrawie 12 osób na miejsce. To prawdziwy hit na PUM-ieKierunek lekarski hitem rekrutacji na Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. O jedno miejsce starało się prawie 12 kandydatów.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Radio Szczecin w Rewalu. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Przy pętli, ale też na ulicach Arkońskiej i Szafera nadal trwają prace. Wstrzymany jest ruch samochodowy. Zlikwidowano natomiast specjalną linię autobusową 803. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kino Niepodległej jest inicjatywą Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.