Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Mat. Policja Zachodniopomorska
Barokowy anioł chrzcielny z początków XVIII wieku, który zaginął podczas II wojny światowej, został odnaleziony w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego.
To rzeźba wpisana na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas wojny zaginęła z Heimat Museum w Myśliborzu.

Dzięki pracy policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie udało się ustalić jego losy. Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie Marek Łuczak na anioła trafił podczas prac w ramach programu rejestracji zabytków sakralnych. Funkcjonariusze ustalili, że rzeźba została przyniesiona do Heimat Museum, które dawniej mieściło się w obecnej bibliotece. Po 1945 roku sala w której się znajdowała, stała się częścią szkoły. Eksponaty przeniesiono wtedy do innych pomieszczeń, część z nich zaginęła i została wpisana na listę strat wojennych.

W 1964 roku pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków znaleźli anioła na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu, pozbawiony był już wówczas skrzydeł i misy. 9 lat później trafił do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, jednak jego pracownicy nie skojarzyli, że to poszukiwany eksponat. Anioł pozostanie w tym muzeum, a KWP w Szczecinie zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrejestrowania zabytku z bazy strat wojennych.

Na liście strat wojennych tylko z dawnego muzeum w Myśliborzu wciąż pozostają trzy tryptyki ołtarzowe z kościołów w Mirowie, Będargowie i Dyszna, XVIII-skrzynie podróżne, XV-wieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć, XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowach, średniowieczna łódź dłubanka, dwa dzwony z kościoła św. Mateusza w Myśliborzu, dzwon z XVII w. oraz witraże z 1928 roku.
Relacja Joanny Gralki
Fot. Policja Zachodniopomorska
Fot. Policja Zachodniopomorska
Fot. Policja Zachodniopomorska
Fot. Policja Zachodniopomorska
Fot. Policja Zachodniopomorska
Fot. Policja Zachodniopomorska

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty