Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk[Radio Szczecin]
W Kolegiacie Mariackiej w Stargardzie otworzono grób Petera Gröninga, najwybitniejszego burmistrza tego miasta z XVII wieku. Naukowcy chcą przebadać jego szczątki.
Gdy Peter Gröning umierał, przekazał ze swojego osobistego majątku w przeliczeniu na dzisiejszą walutę kwotę 12 milionów złotych na budowę Collegium, czyli szkołę dla chłopców.

W Kolegiacie Mariackiej zdjęto podłogę w części kościoła i odsłonięto dwie krypty grobowe, które należą do burmistrza Petera Gröninga i jego żony. Trumny nie są jeszcze otwarte, bo czekają na badania genetyczne - mówi archeolog Marcin Majewski, dyrektor Muzeum w Stargardzie.

- Nie wpuszczamy osób postronnych z tego powodu, że chcemy zachować pewne procedury badawcze. Chcemy jak najmniej zanieczyścić naszym DNA tych wszystkich struktur, które się zachowały - mówi Majewski.

Trumny były przysypane piaskiem. Już znaleziono wiele cennych przedmiotów - opowiada Marcin Burdziej z Muzeum Archeologiczno Historycznego w Stargardzie.

- To są szkiełka witrażowe, część jest malowana, dwie monety - m.in. denar stargardzki, plomba tekstylna ołowiana z Augsburga z XVI wieku. One nie mają nic wspólnego z samymi pochówkami - mówi Burdziej.

Badania poprzedzają wielki remont kościoła na który Kolegiata Mariacka uzyskała prawie 17 milionów złotych dotacji od polskiego rządu.
Relacja Grzegorza Gibasa
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty