Radio Szczecin » Region »

"Cysterna wstydu PO-PSL" stanęła pod Pyrzycami. "Skarb Państwa stracił 68 mld zł" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Jedna z tzw. "Cystern wstydu PO-PSL" stała w czwartek na parkingu za Pyrzycami przy drodze S3, przy której działacze PiS zorganizowali konferencję prasową. Od środy jeżdżą po całej Polsce.
Premier Morawiecki o kampanii Cysterny wstydu PO-PSL

Premier Morawiecki o kampanii "Cysterny wstydu PO-PSL"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kampania Cysterny wstydu PO-PSL ma pokazać jak dużo pieniędzy traciło państwo za czasów PO-PSL.
Straty dla skarbu państwa z powodu wjazdu cystern z nielegalnym paliwem to 68 miliardów złotych - powiedział poseł Leszek Dobrzyński.

- Taka jedna cysterna to jest strata rzędu 40 tysięcy złotych dla Skarbu Państwa. W latach rządów Platformy Obywatelskiej w ciągu jednego dnia wkraczało ich do kraju około 600. Po podliczeniu to strata około 24 milionów złotych dziennie - mówił Dobrzyński.

Poseł Artur Szałabawka dodał, że gdyby rząd PO-PSL ukrócił nielegalny proceder wjazdu cystern do kraju, to mogłoby powstać w naszym województwie wiele inwestycji drogowych.

- Obwodnica Węgorzyna jest już w realizacji i w tej chwili jest kończona. Budował trwała cztery lata, a mogła być dużo wcześniej. Koszt to 16 milionów złotych, a to jest 18 godzin wjeżdżania cystern z nieakcyzowanym paliwem - mówił Szałabawka.

- Dzienna strata z powodu wpuszczania cystern z nielegalnym paliwem za rządów PO-PSL to więcej niż budżet przeciętnego miasteczka w Zachodniopomorskiem - mówi poseł PiS Rafał Mucha.

- Cysterny o których mówimy i te 24 miliony dziennie, to jest budżet, którego nie ma większość samorządów w okolicy w której jesteśmy. Tylko nieliczne mają wyższe roczne budżety. Proszę sobie wyobrazić ile zadań publicznych mogło być realizowanych, ile można było zbudować żłobków, szkół, wodociągów czy kanalizacji - mówił Mucha.

Zdaniem Edwarda Kosmala z Solidarności Rolników Indywidualnych, gdyby pieniądze z nielegalnego handlu paliwami trafiły do budżetu, poprawiłaby się sytuacja na wsi.

- Te pieniądze mogły faktycznie służyć, tak jak dzisiaj, dla rozwoju Polski powiatowej. Mielibyśmy dzisiaj bardzo tanią i zdrową żywność. Moglibyśmy konkurować jeżeli chodzi o przetwórstwo, bo praktycznie zostało przejęte przez obcy kapitał - mówił Kosmal.

To jest mało poważne i szkodzi mieszkańcom naszych miast, bo cysterny korkują drogi i zanieczyszczają środowiska - tak o akcji PiS „cysterny wstydu” mówi poseł Arkadiusz Marchewka, szef Platformy Obywatelskiej w regionie.

- Te cysterny są idealnym przykładem na to, jak rząd PiS dba o środowisko i kierowców. Nie dość, że wielkie cysterny będą rozjeżdżać lokalne drogi i pewnie powodować korki, to jeszcze jak będą tak często jeździć, to pewnie spalą z 20 tysięcy litrów paliwa. Wszyscy będziemy to wdychać - komentuje Marchewka.

Zdaniem posła Marchewki, PiS powinien raczej zamieścić logo swojej partii na wagonach, którymi sprowadzany jest węgiel z Rosji.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że za rządów poprzedniej koalicji pieniądze wyciekały z budżetu przez przemyt i wyłudzenia podatku VAT. Dodał, że do Polski przyjeżdżały setki cystern z przemycanym paliwem. Jak powiedział, budżet tracił na tym dziennie od 20 do 24 milionów złotych, które można było przeznaczyć na przykład na program 500+.
Straty dla skarbu państwa z powodu wjazdu cystern z nielegalnym paliwem to 68 miliardów złotych - powiedział poseł Leszek Dobrzyński.
Poseł Artur Szałabawka dodał, że gdyby rząd PO - PSL ukrócił nielegalny proceder wjazdu cystern do kraju, to mogłoby powstać w naszym województwie wiele inwestycji drogowych.
- Dzienna strata z powodu wpuszczania cystern z nielegalnym paliwem za rządów PO-PSL to więcej niż budżet przeciętnego miasteczka w Zachodniopomorskiem - mówi poseł PiS Rafał Mucha.
Zdaniem Edwarda Kosmala z Solidarności Rolników Indywidualnych, gdyby pieniądze z nielegalnego handlu paliwami trafiły do budżetu, poprawiłaby się sytuacja na wsi.
To jest mało poważne i szkodzi mieszkańcom naszych miast, bo cysterny korkują drogi i zanieczyszczają środowiska - tak o akcji PiS „cysterny wstydu” mówi poseł Arkadiusz Marchewka, szef Platformy Obywatelskiej w regionie.
Pełczyce

Dodaj komentarz 11 komentarzy

Najgorsze w tym jest to, że to nie jest czarny PR, a prezentacja faktów.
Oczywiście, to wszystko w geście łączenia polaków, o którym mówił poseł Kaczyński.
A TY STETINENSIS SKĄD ZACZERPNĄŁEŚ WIEDZĘ, ŻE TO SĄ FAKTY????
@tra ...
Przypominam tylko kto co mówił pierwszy:
- 2007 ; „Dorżnąć watahę"- Radosław Sikorski ( zresztą chyba podczas wizyty w Szczecinie (?) )
- 2010 ; "Wyginiecie, jak dinozaury"- Donald Tusk (z trybuny Sejmowej)
-2010 ; " Jarosława Kaczyńskiego należy zabić na polowaniu i wypatroszyć" - Janusz Palikot (kampania prezydencka).

Więc taka cysterna "to kultura nad wyciekiem z "Czajki" !
PiS miał 4 lata (CZTERY LATA !!!) aby wyłapać i osądzić tych "złodziei".
No i gdzie są te "złodzieje"???
"Wiedza" i "fakty" niby są, ale złodziei nie złąpano....
Czyżby gremialnie wstąpili do PiS, że ich nie łapali?
Nie popieram żadnej z tych form ekspresji.
Wstydzili by się to jak opodatkowane jest paliwo + akcyza to jest dopiero złodziejstwo! ponad 60% ceny paliwo to haracz... dla Państwa... dlaczego o tym nie powiedzą! Gdyby paliwo miało normalną cenę nikt by na nim przekrętów nie robią... a jestem pewny że nadal są ludzie co robią przekręty na paliwie... siedząc w fotelach i śmiejąc się z PiSowców
Po pierwsze - to i tak mniej, niż PiS rozdaje kościołowi katolickiemu w Polsce. Po drugie - cysterny należą do firmy obsługującej Orlen, czyli jeżdżą za państwowe pieniądze. Za ile konkretnie? Pewnie dowiemy się dopiero po zmianie władzy w naszym kraju.... jak zresztą o innych przekrętach.
Żenada pełną gębą, przecież to jeździ do pierwszej kontroli ITD i dalej nie pojedzie. Kto to oznakowywał i kto tym jeździ, masakra ? Chyba trzeba zadzwonić do Gerarda i pogadać o etacie dla nowego doradcy DGSA. Oznakowanie według ADR na prawym boku jest : "produkt ciekły palny, mogący zagrażać środowisku" , a na dennicy jest już inne oznakowanie : "produkt zagrażający środowisku, mogący być palny " . W DE taka pomyłka kosztuje 2000 Euro i zakaz dalszej jazdy.
Mam wrażenie, że PIS łapie się starych płyt, które już nie grają i próbuje Polakom kolejny raz wmówić jak krystaliczna partią jest PIS a wszyscy inni są źli. Pamiętam, jak tuż po wygranych wyborach przedstawiali tomy dokumentów na wiele osób i wiele miliardów. 4 lata minęły i okazały się to tylko puste kartki z ryż papieru. Dziś niech wytłumaczą się Polakom z bałaganu w służbie zdrowia i szkolnictwie, 19 mln ton rosyjskiego węgla, tysięcy ton zboża z Ukrainy nie wspominając o słynnych lotach Kuchcińskiego, wieżach na Srebrnej, niewybudowanych promach, zrujnowanych stadninach koni czy aferze w ministerstwie sprawiedliwości i nienawiści jaką rozlali po Polsce i wśród milionów polskich rodzin.
złodziejstwo i korupcja

Region

Nowoczesna sala gimnastyczna powstaje w Szczecinie [ZDJĘCIA]Nowoczesna sala gimnastyczna powstaje w Szczecinie [ZDJĘCIA]Nowoczesna sala gimnastyczna powstaje w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych przy ul. Racibora w Szczecinie.» więcej Zwolnienie i utrudnienia na A6Zwolnienie i utrudnienia na A6Jeszcze co najmniej dwa tygodnie potrwa rozbiórka i likwidacja starego, stalowego wiaduktu nad autostradą A6.» więcej Atrakcyjny weekend na Wałach z Korpusem NATO [PROGRAM]Atrakcyjny weekend na Wałach z Korpusem NATO [PROGRAM]Pokazy sprzętu wojskowego, okręty wojenne i przelot samolotów i śmigłowców nad Szczecinem - tak Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni będzie świętował 20. rocznicę utworzenia.» więcej Polacy oczami Niemców i Sowietów. Wystawa "U źródeł IV rozbioru Polski" [DUŻO ZDJĘĆ]Polacy oczami Niemców i Sowietów. Wystawa "U źródeł IV rozbioru Polski" [DUŻO ZDJĘĆ]Jak, w negatywny sposób, Polaków ukazywali Niemcy przed II wojną światową, a jak Sowieci. Można to zobaczyć na wystawie pt. 'U źródeł IV rozbioru Polski', która została otwarta w Antykwariacie Wu-eL.» więcej Gubałówka na start! Rusza sezon na łyżwy [ZDJĘCIA]Gubałówka na start! Rusza sezon na łyżwy [ZDJĘCIA]Lodowisko na szczecińskiej Gubałówce oficjalnie rozpoczyna sezon. O godzinie 14:00, na tafli obiektu w Lesie Arkońskim pojawili się pierwsi miłośnicy jazdy po lodzie.» więcej Okręty wojenne z całej Europy zacumowały przy Wałach Chrobrego [ZDJĘCIA]Okręty wojenne z całej Europy zacumowały przy Wałach Chrobrego [ZDJĘCIA]Przy Wałach Chrobrego cumują okręty wojenne z różnych zakątków Europy. Stanowią one jedną z atrakcji obchodów 20-lecia wstąpienia Polski do struktur NATO, które rozpoczną się w sobotę.» więcej Ogromne korki na wjeździe do miastaOgromne korki na wjeździe do miastaW piątek, w stronę centrum miasta, tworzyły się gigantyczne korki, w związku z zamknięciem przejazdu w obu kierunkach przez ulicę Jana z Kolna.» więcej Jest wniosek o areszt dla "Paszy" - znanego aferzysty Stanisława P.Jest wniosek o areszt dla "Paszy" - znanego aferzysty Stanisława P.Prokuratura wystąpiła o areszt dla czterech osób, którym zarzuciła dokonanie oszustwa sądowego w celu wyłudzenia 80 milionów złotych.» więcej Ruszyły konsultacje społeczne ws. budowy portu kontenerowego w ŚwinoujściuRuszyły konsultacje społeczne ws. budowy portu kontenerowego w ŚwinoujściuKonsultacje społeczne, dotyczące budowy przyszłego portu kontenerowego w Świnoujściu, rozpoczął prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.» więcej Oddano największą inwestycję sieciową w historii spółki Enea Operator [WIDEO, ZDJĘCIA]Oddano największą inwestycję sieciową w historii spółki Enea Operator [WIDEO, ZDJĘCIA]- Rząd przywiązuje bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa energetycznego - mówił w piątek na otwarciu nowej linii energetycznej Minister Marek Gróbarczyk. W podszczecińskim Morzyczynie uruchomiono nową linię, która kończy się w Wielkopolsce.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego uruchomiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.