Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Wozy opancerzone z batalionu ze Stargardu gotowe na rejs do Libanu. Będą tam czekały na polski kontyngent. Już w listopadzie żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina będą z nich korzystać podczas misji ONZ, w ramach której będą dbać o bezpieczeństwo w tym niestabilnym regionie.
Wozy wjechały do Szczecina przed godziną 22 w niedzielę. Sprzęt trafił na pokład statku towarowego przy Nabrzeżu Czeskim w szczecińskim porcie po północy z niedzieli na poniedziałek.

- Ładujemy sprzęt polskiego kontyngentu wojskowego Liban, który składa się przede wszystkim z żołnierzy 3. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej ze Stargardu, ale też trzeba pamiętać o wielu specjalistach - między innymi logistyki i łączności z innych jednostek, którzy też będą działali razem z żołnierzami "Błękitnej Brygady" - mówił rzecznik prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej Błażej Łukaszewski.

Łącznie na statku towarowym znalazło się 13 Rosomaków, 7 Hummerów i 15 specjalistycznych pojazdów zabezpieczenia.

- Jest bardzo dużo sprzętu. Przede wszystkim sprawdzone w boju kołowe transportery opancerzone Rosomak, ale są też Hummery i różne pojazdy specjalistyczne - przede wszystkim łączności i logistyki. Te będą żołnierzom potrzebne podczas wykonywania misji w Libanie - dodał Łukaszewski.

Dowódcą pierwszej zmiany kontyngentu Liban będzie podpułkownik Paweł Bednarz. Polacy będą współpracować z żołnierzami z Irlandii i Węgier.

Wojsko Polskie wraca do Libanu po 10 latach przerwy decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej i polskiego rządu. Głównym celem żołnierzy będzie budowanie pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Żołnierze "dwunastki" wylecą do Libanu z lotniska w Goleniowie 10 listopada.

Zdjęcia i film udało się zrealizować dzięki uprzejmości 12 Brygady Zmechanizowanej.
Sprzęt trafił na pokład statku towarowego przy Nabrzeżu Czeskim w szczecińskim porcie po północy z niedzieli na poniedziałek.
Łącznie na statku towarowym znalazło się 13 Rosomaków, 7 Hummerów i 15 specjalistycznych pojazdów zabezpieczenia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty