Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Wspominali bohaterów na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W sobotę, przy pomnikach poświęconych tym, którzy walczyli o niepodległość Polski spotkało się kilkadziesiąt osób.
Przy każdym z nich odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze. To akcja "Wspomnij Bohatera" organizowana przez Archiwum Państwowe w Szczecinie, Instytut Pamięci Narodowej i Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

W tym roku uczestnicy spaceru pamięci odwiedzili m.in. pomniki "W Hołdzie Bohaterom Września 39", "Krzyż Grudnia 70" i grób legionisty, generała Aleksandra Litwinowicza.

- Idziemy pod najważniejsze krzyże, które są symbolem walki o wolność - powiedział Waldemar Brygman, który został ranny w grudniu 1970 roku w Szczecinie. - To ważne dla potomności.

Ksiądz Waldemar Szczurowski, o którym mówią "duszpasterz ludzi opozycji", podkreślił, że przychodzimy, żeby wciąż budować i pielęgnować wolność. - "Bóg, Honor i Ojczyzna i na tej równoważni jest modlitwa i pamięć, bo modlitwa jest pamięcią - zaznaczył ks. Szczurowski.

- Przychodzimy tu upamiętniać tych, którzy odeszli - przyznał Tadeusz Kawecki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, okręg Szczecin. - Musimy mówić za nich i przekazywać to następnym pokoleniom.

Generał Aleksander Litwinowicz to jedyny legionista Józefa Piłsudskiego, który jest pochowany w Szczecinie. Jego imię nosi też jedna z ulic nieopodal Cmentarza Centralnego w Szczecinie.
W tym roku uczestnicy spaceru pamięci odwiedzili m.in. pomniki "W Hołdzie Bohaterom Września 39", "Krzyż Grudnia 70" i grób legionisty, generała Aleksandra Litwinowicza.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty