Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Port lotniczy Malmö-Sturup. Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Port lotniczy Malmö-Sturup. Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Regionalne lotniska w Szwecji odnotowały w tym roku 20 procentowy spadek liczby pasażerów. Jedną z przyczyn zmniejszającej się liczby osób podróżujących samolotem, są medialne doniesienia o negatywnym wpływie ruchu lotniczego na zmiany klimatyczne.
Do października ruch pasażerski na krajowych połączeniach spadł o osiem procent - tak wynika z danych Swediavii, operatora 10 największych szwedzkich lotnisk. Jeszcze gorzej jest w przypadku 34 lotnisk należących w większości do samorządów. Te w tym roku straciły już średnio co piątego podróżnego. Z powodu spadku liczby pasażerów linie lotnicze Norwegian poinformowały ostatnio, że od lutego 2020 roku nie będą już obsługiwały połączenia z Malmö do Sztokholmu. Oznacza to, że lotnisko Sturup obsługujące rocznie około miliona pasażerów, straci w przyszłym roku 300 tysięcy podróżnych.

Jednym z głównych powodów spadku ruchu lotniczego, oprócz wprowadzonego w 2018 roku podatku lotniskowego, jest tocząca się w mediach debata klimatyczna, która wygenerowała zjawisko ”wstydu latania samolotem”. Orędowniczką zmiany przez Szwedów nawyków podróżowania jest nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Tunberg, która zachęca, aby ci zamiast samolotem, częściej podróżowali pociągiem lub całkowicie rezygnowali z dalekich wojaży.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty