Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

źródło: pixabay.com/pl/photos/biznesu-praca-biurowa-transakcja-3152586.
źródło: pixabay.com/pl/photos/biznesu-praca-biurowa-transakcja-3152586.
Pandemia korona wirusa stawia w trudnej sytuacji wielu pracodawców, którzy muszą wybrać, czy zwolnić pracowników, czy może ratować miejsca pracy, ale drastycznie obniżyć pensje.
Nie jest łatwo o rozwiązanie dobre dla wszystkich - mówi adwokat Bernadetta Zaucha. - Przepisy kodeksów pracy wprost nie dopuszczają takiej możliwości stosowania ultimatum wobec pracownika, że albo godzisz się na obniżenie pensji, albo Ciebie zwolnię. Z pewnością jednak jeśli chodzi o kryzys, z którym boryka się cały świat, to pracodawcy w Polsce powoływali się na pewną regulację kodeksu pracy, że są pewne niezależne od nich przyczyny.

Prawniczka zwraca uwagę na ważną kwestię, czy pracodawcy powinni przewidzieć tak nietypową sytuację, jaką jest epidemia i jej konsekwencje. - Z jednej strony niewątpliwie moglibyśmy powiedzieć, że to jest niezależna przyczyna od pracodawcy; niedotycząca jego, z uwagi na to, że mamy tu do czynienia niejako z pewną siłą wyższą. Z drugiej strony można by było rozważać to, czy nie mamy tu do czynienia z pewnym ryzykiem gospodarczym, z którym każdy pracodawca powinien się liczyć - dodaje Zaucha.

Zdaniem Zauchy, sądy pracy staną za chwilę przed koniecznością wypracowania orzecznictwa, które będzie stanowiło wykładnię w sporach między pracodawcami i pracownikami. W piątek Sejm zajmie się projektem pakietu antykryzysowego, który ma w założeniu także dofinansowanie zatrudnienia w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Nie jest łatwo o rozwiązanie dobre dla wszystkich - mówi adwokat Bernadetta Zaucha.
Prawniczka zwraca uwagę na ważną kwestię, czy pracodawcy powinni przewidzieć tak nietypową sytuację, jaką jest epidemia i jej konsekwencje.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty