Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Podczas pogłębiania toru wodnego będzie trzeba usunąć prawie trzy metry mułu na długości ponad 60 kilometrów. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Podczas pogłębiania toru wodnego będzie trzeba usunąć prawie trzy metry mułu na długości ponad 60 kilometrów. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Trwają analizy i poszukiwania pogłębiarki, która będzie pracować przy bieżącym utrzymaniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście.
W ostatnich latach, gdy tor się zamulał, prace pogłębiarskie zlecano firmą zewnętrznym. Teraz może to robić pogłębiarka, która na stałe byłaby w Szczecinie - mówi Dariusz Smoliński z Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego.

- Z pewnością jest to sprzęt potrzebny. Oczywiście - współpracujemy w bieżącej działalności z firmami, które to realizują na rzecz Zarządu Morskich Portów czy spółek zależnych. Natomiast z pewnością posiadanie takiego sprzętu dałoby nam większe możliwości, ale też - być może - większe bezpieczeństwo obsługi tego typu zamówień - mówi Smoliński.

Rząd zabezpieczył pieniądze na bieżące utrzymanie toru wodnego do Szczecina po jego pogłębieniu do 12,5 metra.

- Zwłaszcza teraz, po pogłębieniu - kiedy te ilości się zdecydowanie zwiększą, wydaje się taki zakup być zakupem celowym - mówi Smoliński.

W przeszłości w Szczecinie funkcjonowało Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Dragmor, które dysponowało pogłębiarkami.

Zostało jednak sprywatyzowane i zlikwidowane.
Teraz może to robić pogłębiarka, która na stałe byłaby w Szczecinie - mówi Dariusz Smoliński z Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego.
Rząd zabezpieczył pieniądze na bieżące utrzymanie toru wodnego do Szczecina, po jego pogłębieniu do 12,5 metra.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty