Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

- Nikt się w Polsce nie dowie, że w sierpniu 1988 roku w Szczecinie był strajk, po którym doszło do obrad Okrągłego Stołu. Elity musiałyby przyznać, że stanowiska zawdzięczają robotnikom, a to jest dziś niemodne - mówił podczas sesji naukowej "Zarejestrujcie nam Solidarność" Edward Radziewicz, były przewodniczący komitetu strajkowego w porcie szczecińskim.
Na spotkanie w Hotelu Park zorganizowane przez szczeciński Instytut Pamięci Narodowej przyszli byli działacze podziemnej "Solidarności" z Pomorza Zachodniego, związkowcy, historycy oraz przedstawiciele władz miasta i regionu. Podczas konferencji szczegółowo przedstawiono genezę strajków z sierpnia 1988 roku i ich przebieg w Szczecinie i kraju.

Jerzy Wiśniewski, który strajkował w szczecińskim porcie powiedział, że gdyby zaistniała taka konieczność, to podjąłby takie same decyzje jak 20 lat temu. - Tamte czasy były trudne dla mnie i mojej rodziny, ale nie potrafiłem stać z boku - powiedział Wiśniewski.

Oprócz portu w sierpniu 1988 roku strajkowały WPKM i Zakłady Budownictwa Kolejowego, według szacunków około 3 tysięcy osób. Obchody 20. rocznicy tamtych wydarzeń potrwają do 5 września. We wtorek zakończą się uhonorowaniem "Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego" osób, które odegrały ważna rolę podczas szczecińskiego Sierpnia'88.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty