Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

400 mln zł będzie musiało dopłacić państwo do prywatyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowej. Dwa razy większych nakładów będzie wymagało dokończenie sprzedaży stoczni w Gdańsku i Gdyni.
Takie dane przedstawił w Sejmie minister skarbu Aleksander Grad. Poinformował posłów, że dokonano już większości uzgodnień z inwestorami - IDS Polska i Mostostalem Chojnice.

- Z tego porozumienia jasno wynika w jakim zakresie my, jako skarb państwa, jesteśmy w stanie partycypować w pokryciu starych zobowiązań, w jakim inwestorzy, na co pójdzie dodatkowa pomoc publiczna i jak zabezpieczymy wszystkie możliwe działania w tej spółce, żeby interesy skarbu państwa były zabezpieczone - powiedział Grad.

Według ustaleń inwestorzy mają dokapitalizować stocznie, a także ponownie negocjować niekorzystne dla stoczni kontrakty. Minister zapewnił, że umowa prywatyzacyjna będzie też tak skonstruowana, aby uniemożliwić likwidację produkcji, sprzedaż majątku stoczni i przekształcenie gruntów stoczniowych w tereny pod budownictwo mieszkaniowe.

Tereny stoczni mają być podzielone na grunty zbędne dla zakładów, te które można będzie sprzedać w przyszłości i nieruchomości nieprzeznaczone do sprzedaży, których ewentualne zbycie będzie wymagało zgody ministerstwa skarbu.

- W przypadku Szczecina zbędny grunt ma powierzchnię 15 hektarów. Przygotowywany jest w tej chwili projekt, dzięki któremu wartość tych nieruchomości może być dużo większa. Będzie pełna kontrola nad obrotem nieruchomościami po prywatyzacji stoczni - dodał Grad.

Projekty restrukturyzacji stoczni powinny trafić do Komisji Europejskiej za tydzień.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty