Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

180-osobowa grupa żołnierzy wróciła z Iraku do Polski. Samolot z żołnierzami X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wylądował na lotnisku w Goleniowie krótko po godzinie 13.
Na żołnierzy czekały rodziny i dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej. Gen. Janusz Adamczak nie krył radości, iż wszyscy wracają w komplecie. - Ta zmiana wróciła praktycznie bez strat - mówi generał.

- W grupie tej jest ponad 70 żołnierzy z jednostek należących do 12. szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej - poinformował jej
rzecznik porucznik Marcel Podhorodecki. Pozostali służą w wielu
innych jednostkach w całym kraju – dodał.

- Nie zawsze było bezpiecznie - mówi Robert Szparagowski z 56. pułku śmigłowców bojowych. - Mieliśmy ataki moździerzowe i rakietowe.

Polscy żołnierze w Iraku kończą działalność operacyjną. Po północy obowiązki w bazie Echo w Diwaniji przejmą amerykańscy żołnierze.

Polski Kontyngent stacjonuje w Iraku od 2003 roku. Początkowo PKW liczył ok. 2,5 tys. żołnierzy. Potem, stopniowo zmniejszano jego liczebność. Ostatni, X kontyngent liczył już ok. 900 żołnierzy, z czego około 400 stanowili żołnierze 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.

Przewiduje się, że w Iraku, po wycofaniu PKW, pozostanie grupa
szkoleniowa licząca około 20 żołnierzy, która będzie działać w
ramach misji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty